Jak a kdy užívat hořčík – příznaky jeho nedostatku
19. červen 2014Trápí vás časté křeče do lýtek? Pak můžete mít nedostatek hořčíku. Hořčík je pro fungování organismu nenahraditelný, proto je důležité udržet si jeho dostatečný příjem a pokud ho máte nedostatek, je nutné ho doplnit. Jak a kdy hořčík užívat?
ReklamaHořčík a jeho účinky na organismus
Hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v těle. Aktivujte v našem těle přes 300 procesů. Podílí se na metabolismu sacharidů a bílkovin, ale i vápníku a draslíku. Je důležitý pro správné fungování nervového systému a svalů. Udržuje zdravé zuby a kosti. Chrání před vznikem ledvinových a žlučových kamenů. Pomáhá při bolestivém svalovém napětí, má protikřečový účinek. Působí proti stresu, zlepšuje přecitlivělost na alergeny, je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Reguluje srdeční činnost a proces srážlivosti krve, reguluje hladinu cholesterolu a funkci štítné žlázy.
Nedostatek hořčíku
Prvními příznaky nedostatku hořčíku bývají noční křeče v lýtku nebo záškuby očního víčka. Postupně se přidává podrážděnost, náladovost, problémy se soustředěním, divoké sny, zvýšená únava, bolesti hlavy a migrény, mravenčení v nohách a rukách, lámavé nehty a padající vlasy. Může se objevit zrychlený tep, vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, ztížené dýchání.
Dlouhodobý nedostatek má vliv na špatný růst a vývoj kostí, zvyšuje riziko osteoporozy a vzniku žaludečních vředů. Nedostatek hořčíku v těhotenství může způsobit vrozené vady plodu.
Nadbytek hořčíku
Pokud přijímáte hořčík pouze ze stravy, nemůže k předávkování dojít, protože se přebytečné množství hořčíku vyloučí ledvinami. Je-li nadbytek způsoben například léky, vyvolá zvýšenou peristaltiku střev a průjem. Nadbytek hořčíku může také způsobit nevlonost, svalovou slabost, ospalost a závratě.
Zvýšená spotřeba
Diabetici, sportovci a lidé, kteří pijí nadměrné množství alkoholu mají zvýšenou spotřebu hořčíku. Vyšší spotřebu mají také těhotné ženy, ženy užívající hormonální antikoncepci, nemocní lidé a lidé, kteří jsou ve stresu nebo trpí depresemi.
Jak ho doplnit?
Máte-li nedostatek hořčíku, je důležité ho doplnit.
Potraviny s obsahem hořčíku
Náš jídelníček je na hořčík poměrně chudý. Jednotlivé potraviny navíc většinou obsahují menší množství než se udává v tabulkách. To je způsobeno používáním umělých hnojiv, která zabraňují rostlinám vstřebávat hořčík z půdy.
Přirozeným zdrojem hořčíku je artyčok nebo banán. Další jsou borůvky, broskve, ananas, datle, grapefruit, hroznové víno, brokolice, cibule, čočka, fazole, hlávkový salát, hrách, mandle, ořechy, celozrnné pečivo, ovesné vločky, tvrdé sýry, brambory, celozrnná rýže, pohanka, sója, bulgur, otruby, candát, tuňák, čokoláda nebo kakao.
Doporučená denní dávka
Pro hořčík platí, že doporučená denní dávka je pro muže 350mg a pro ženy 300mg, pro těhotné a kojící ženy 450mg hořčíku.
Aby byl hořčík dobře vstřebáván, musí být zajištěn dostatek vápníku. Platí, že mezi hořčíkem a vápníkem musí být zachován poměr 1:2.
O užívání jakéhokoliv přípravku se poraďte s lékařem nebo alespoň lékárníkem. S lékařem konzultujte užívání hořčíku vždy, když trpíte chronickým onemocněním srdce, ledvin nebo Parkinsonovou chorobou.
Jakmile se hladina hořčíku v těle dostane do normálu, ustanou i vaše obtíže spojené s jeho nedostatkem.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.69 hvězdiček / Hodnoceno: 13x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!