verze pro tisk

Jak a kdy užívat hořčík – příznaky jeho nedostatku

19. červen 2014

Trápí vás časté křeče do lýtek? Pak můžete mít nedostatek hořčíku. Hořčík je pro fungování organismu nenahraditelný, proto je důležité udržet si jeho dostatečný příjem a pokud ho máte nedostatek, je nutné ho doplnit. Jak a kdy hořčík užívat?

Reklama

Hořčík a jeho účinky na organismus

Hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v těle. Aktivujte v našem těle přes 300 procesů. Podílí se na metabolismu sacharidů a bílkovin, ale i vápníku a draslíku. Je důležitý pro správné fungování nervového systému a svalů. Udržuje zdravé zuby a kosti. Chrání před vznikem ledvinových a žlučových kamenů. Pomáhá při bolestivém svalovém napětí, má protikřečový účinek. Působí proti stresu, zlepšuje přecitlivělost na alergeny, je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Reguluje srdeční činnost a proces srážlivosti krve, reguluje hladinu cholesterolu a funkci štítné žlázy.

Nedostatek hořčíku

Prvními příznaky nedostatku hořčíku bývají noční křeče v lýtku nebo záškuby očního víčka. Postupně se přidává podrážděnost, náladovost, problémy se soustředěním, divoké sny, zvýšená únava, bolesti hlavy a migrény, mravenčení v nohách a rukách, lámavé nehty a padající vlasy. Může se objevit zrychlený tep, vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, ztížené dýchání.

Dlouhodobý nedostatek má vliv na špatný růst a vývoj kostí, zvyšuje riziko osteoporozy a vzniku žaludečních vředů. Nedostatek hořčíku v těhotenství může způsobit vrozené vady plodu.

Nadbytek hořčíku

Pokud přijímáte hořčík pouze ze stravy, nemůže k předávkování dojít, protože se přebytečné množství hořčíku vyloučí ledvinami. Je-li nadbytek způsoben například léky, vyvolá zvýšenou peristaltiku střev a průjem. Nadbytek hořčíku může také způsobit nevlonost, svalovou slabost, ospalost a závratě.

Zvýšená spotřeba

Diabetici, sportovci a lidé, kteří pijí nadměrné množství alkoholu mají zvýšenou spotřebu hořčíku. Vyšší spotřebu mají také těhotné ženy, ženy užívající hormonální antikoncepci, nemocní lidé a lidé, kteří jsou ve stresu nebo trpí depresemi.

Jak ho doplnit?

Máte-li nedostatek hořčíku, je důležité ho doplnit.

Potraviny s obsahem hořčíku

Náš jídelníček je na hořčík poměrně chudý. Jednotlivé potraviny navíc většinou obsahují menší množství než se udává v tabulkách. To je způsobeno používáním umělých hnojiv, která zabraňují rostlinám vstřebávat hořčík z půdy.

Přirozeným zdrojem hořčíku je artyčok nebo banán. Další jsou borůvky, broskve, ananas, datle, grapefruit, hroznové víno, brokolice, cibule, čočka, fazole, hlávkový salát, hrách, mandle, ořechy, celozrnné pečivo, ovesné vločky, tvrdé sýry, brambory, celozrnná rýže, pohanka, sója, bulgur, otruby, candát, tuňák, čokoláda nebo kakao.

Doporučená denní dávka

Pro hořčík platí, že doporučená denní dávka je pro muže 350mg a pro ženy 300mg, pro těhotné a kojící ženy 450mg hořčíku.

Aby byl hořčík dobře vstřebáván, musí být zajištěn dostatek vápníku. Platí, že mezi hořčíkem a vápníkem musí být zachován poměr 1:2.

O užívání jakéhokoliv přípravku se poraďte s lékařem nebo alespoň lékárníkem. S lékařem konzultujte užívání hořčíku vždy, když trpíte chronickým onemocněním srdce, ledvin nebo Parkinsonovou chorobou.

Jakmile se hladina hořčíku v těle dostane do normálu, ustanou i vaše obtíže spojené s jeho nedostatkem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.69 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

V posledních letech stále přibývá různých alergií - na pyly, zvířecí srst, chemikálie nebo na různé potraviny. Mezi potravinové alergie patří i alergie na ovoce. Jaké jsou její příznaky a jak se s ní vypořádat?

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu C

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu C

Všichni víme, že v období viróz a chřipek je důležitý přísun vitamínu C. "Céčko" je našemu tělu prospěšné i z jiných důvodů. Tento vitamín najdete snad v každém doplňku stravy, ale mnohem lepší je užívat ho přímo v naší stravě. V jakých potravinách ho tedy najdeme?


Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Víte, že když se řekne vitamín B, tak nejde jen o jeden vitamín, ale že jich existuje celá řada? Pojďme se podívat k čemu jsou nám tyto vitamíny prospěšné a v jakých potravinách je najdeme.

1O symptomů, jak se projevuje únavový syndrom

1O symptomů, jak se projevuje únavový syndrom

Každý z nás je občas unavený a v tu chvíli bývá naším jediným snem, padnou do postele a odpočinou si. Pokud ale únava trvá několik týdnů a nepomáhá ani spánek, mohlo by se jednat o únavový syndrom. Jak se tento syndrom projevuje? Jaké jsou jeho příznaky?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!