verze pro tisk

Jak často a kdy chodí kontrola na nemocenské?

1. březen 2016

V jednom z předchozích článků jsme vám nastínili, jak se počítá nemocenská v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Jako náhrada výpadku běžného příjmu jde o zásadní finanční pomoc, která se vyplácí za každý den pracovní neschopnosti. Její výše je odvozená krom jiného od výše vašeho běžného denního výdělku. Jistě vás ale zajímá také to, jak často chodí kontroly a kdy kontrolora můžete očekávat.

Reklama

Kdo provádí kontrolu?

Kontrolu po dobu pracovní neschopnosti zajišťuje během prvních 14 dnů zaměstnavatel. Pokud jste nemocní déle a máte nařízenou domácí léčbu, může k vám přijít kontrola ze správy sociálního zabezpečení. Kontroloři se vždy musejí prokázat příslušným oprávněním.

Kdy a jak často probíhá kontrola nemocenské?

V zásadě platí, že vás během pracovní neschopnosti, kdy jste doma a pobíráte nemocenskou dávku, může kontrolor ze strany zaměstnavatele, případně pak ze strany správy sociálního zabezpečení, navštívit kdykoliv. Klidně i několikrát za sebou, vždy bez předchozího ohlášení, jinak by ostatně takováto kontrola do jisté míry ztrácela smysl.

Pevně stanovené nejsou ani hodiny, v nichž má kontrola proběhnout. Obecně se však neprovádí v dobách nočního klidu. Nemusíte se tak obávat, že vás bude „otravovat“ třeba ve 2 hodiny ráno.

V některých případech vám lékař může stanovit dobu vycházek, během nichž kontrola také nepřijde. Tuto dobu je ale nutné striktně dodržovat. Často se stává, že kontroloři chodí těsně po skončení vycházkového období. Spousta lidí jej nedodrží třeba jen o pár desítek minut a následkem je, že přijdou o nemocenskou dávku.

Co dělat, když vás kontrolor nezastihne?

Pokud se náhodou stane, že vás kontrolor nezastihne na místě, případně se třeba nemůže dozvonit, protože berete silné prášky na spaní a nevzbudíte se, nechává vždy na místě ve schránce záznam o provedené kontrole. Na něm najdete instrukce, jak máte dále pokračovat.

Je potřeba situaci co nejrychleji vysvětlit, jinak můžete o nemocenskou přijít. Navíc vám hrozí pokuta ze strany okresní správy sociálního zabezpečení, která se může vyšplhat až do výše několika desítek tisíc korun. Kromě toho po vás mohou chtít také navrácení již vyplacených dávek nemocenské.

Pokud vás kontrolor doma nezastihne, je dobré mít připravené zdůvodnění. Například to, že jste si museli dojít pro léky, které vám došly. Případně si sehnat potvrzení od doktora, že opravdu berete silné léky, po kterých tvrdě spíše a nemuseli jste tak kontrolorovi otevřít, přestože jste byli doma.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.02 hvězdiček / Hodnoceno: 57x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často běhat?

Jak často běhat?

Běh nebo jogging je velmi oblíbený sport po celém světě. Jeho velkou výhodou je, že kromě dobré obuvi a vlastního odhodlání k němu nic víc nepotřebujete. A obliba tohoto sportu roste i u nás. Pokud se i vy rozhodnete běh také vyzkoušet, jistě se budete ptát jak často běhat, aby byl běh zdraví prospě…

Jak často odčervovat psa?

Jak často odčervovat psa?

Jestli máte doma psa, jistě s ním chodíte k veterináři na pravidelné očkování. Mezi základní péči o psa patří také pravidelné odčervení, které má psa chránit proti parazitům. Víte, jak často psa odčervovat a jaké prostředky k tomu můžete využít?


Jak často doma cvičit?

Jak často doma cvičit?

Patříte mezi lidi, kteří neradi cvičí mezi cizími lidmi a v posilovně nebo na hodině zumby se necítíte zrovna ve své kůži? Pak můžete v klidu a soukromí cvičit také doma. Možností domácího cvičení je spousta, stačí si jen vytvořit plán. A proto se možná ptáte, jak často doma cvičit?

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…
Vložit komentář

Komentáře

Martin

sobota, 12. listopad 2016
08:49

Dobrý den,rád bych se zeptal,jestli chodí kontrola nemocenske ,pokud jestě nejsou stanovene vycházky od-do.Děkuji


Napsal: Martin [Odpovědět]