Jak často a kdy chodí kontrola na nemocenské?
1. březen 2016V jednom z předchozích článků jsme vám nastínili, jak se počítá nemocenská v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Jako náhrada výpadku běžného příjmu jde o zásadní finanční pomoc, která se vyplácí za každý den pracovní neschopnosti. Její výše je odvozená krom jiného od výše vašeho běžného denního výdělku. Jistě vás ale zajímá také to, jak často chodí kontroly a kdy kontrolora můžete očekávat.
Reklama- Kdo provádí kontrolu
- Kdy a jak často probíhá kontrola nemocenské
- Co dělat, když vás kontrolor nezastihne
Kdo provádí kontrolu?
Kontrolu po dobu pracovní neschopnosti zajišťuje během prvních 14 dnů zaměstnavatel. Pokud jste nemocní déle a máte nařízenou domácí léčbu, může k vám přijít kontrola ze správy sociálního zabezpečení. Kontroloři se vždy musejí prokázat příslušným oprávněním.
Kdy a jak často probíhá kontrola nemocenské?
V zásadě platí, že vás během pracovní neschopnosti, kdy jste doma a pobíráte nemocenskou dávku, může kontrolor ze strany zaměstnavatele, případně pak ze strany správy sociálního zabezpečení, navštívit kdykoliv. Klidně i několikrát za sebou, vždy bez předchozího ohlášení, jinak by ostatně takováto kontrola do jisté míry ztrácela smysl.
Pevně stanovené nejsou ani hodiny, v nichž má kontrola proběhnout. Obecně se však neprovádí v dobách nočního klidu. Nemusíte se tak obávat, že vás bude „otravovat“ třeba ve 2 hodiny ráno.
V některých případech vám lékař může stanovit dobu vycházek, během nichž kontrola také nepřijde. Tuto dobu je ale nutné striktně dodržovat. Často se stává, že kontroloři chodí těsně po skončení vycházkového období. Spousta lidí jej nedodrží třeba jen o pár desítek minut a následkem je, že přijdou o nemocenskou dávku.
Co dělat, když vás kontrolor nezastihne?
Pokud se náhodou stane, že vás kontrolor nezastihne na místě, případně se třeba nemůže dozvonit, protože berete silné prášky na spaní a nevzbudíte se, nechává vždy na místě ve schránce záznam o provedené kontrole. Na něm najdete instrukce, jak máte dále pokračovat.
Je potřeba situaci co nejrychleji vysvětlit, jinak můžete o nemocenskou přijít. Navíc vám hrozí pokuta ze strany okresní správy sociálního zabezpečení, která se může vyšplhat až do výše několika desítek tisíc korun. Kromě toho po vás mohou chtít také navrácení již vyplacených dávek nemocenské.
Pokud vás kontrolor doma nezastihne, je dobré mít připravené zdůvodnění. Například to, že jste si museli dojít pro léky, které vám došly. Případně si sehnat potvrzení od doktora, že opravdu berete silné léky, po kterých tvrdě spíše a nemuseli jste tak kontrolorovi otevřít, přestože jste byli doma.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.05 hvězdiček / Hodnoceno: 59x
Autor: Roman Beneš
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Martin
sobota, 12. listopad 201608:49
Dobrý den,rád bych se zeptal,jestli chodí kontrola nemocenske ,pokud jestě nejsou stanovene vycházky od-do.Děkuji
Napsal: Martin [Odpovědět]