verze pro tisk

Jak je prospěšné pití červeného vína?

18. červen 2014

O účincích červeného vína na lidský organismus bylo provedeno mnoho vědeckých studií, které dokazují jeho pozitivní vliv na člověka. Máte-li tento lahodný mok rádi, jistě vás potěší, že zejména kardiologové doporučují pití červeného vína, nejlépe každý den. Čím je nám červené víno tak prospěšné?

Reklama

Francouzský paradox

Pod pojmem francouzský paradox se označuje fakt, že obyvatelé Francie, i přes množství vydatného a tučného jídla, které snědí, trpí oproti zbytku Evropy méně na srdeční choroby a dožívají se vysokého věku. Zjistilo se, že za tento fakt může jejich láska k červenému vínu, které pravidelně pijí. Červené víno totiž obsahuje spoustu látek, které jsou zdraví prospěšné a působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním.

Snižuje hladinu špatného cholesterolu

Červené víno a obsažený alkohol pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu LDL a zároveň zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu HDL. Proto působí preventivně proti nemocem spojeným s vysokou hladinou špatného cholesterolu v krvi.

Pozitivní vliv na cévní systém

Červené víno obsahuje látky, které zabraňují srážení krevních destiček. Díky tomu je prevencí proti infarktu a cévních a srdečních chorob. Při pravidelné konzumaci chrání proti ucpávání tepen.

Zdraví prospěšné antioxidanty

V červeném víně je obsaženo mnoho antioxidantů - látek, které chrání tělo před účinky volných radikálů. Antioxidanty zabraňují předčasnému stárnutí organismu a chrání tělo před degenerativními procesy v buňkách. Tím chrání tělo před některými typy rakoviny.

Antioxidant resveratrol preventivně působí proti mozkovým příhodám, stařecké demenci a také Alzheimerově chorobě.

Vitamíny a minerály

Díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B, vitamínu C, vápníku, hořčíku, fosforu a železa, pomáhá víno tělu se správnou funkcí orgánů, podporuje správné fungování imunity a tvorbu krve.

Další pozitivní účinky na lidské tělo

Červené víno má i další pozitivní účinky na lidský organismus. Třísloviny podporují trávení a chrání sliznici trávícího traktu proti poškození. Víno má antibakteriální účinky a pomáhá chránit proti virům. Alkohol usnadňuje trávení tuků a látek nerozpustných ve vodě. Pravidelné a umírněné pití vína odbourává stres a napomáhá duševní pohodě.

V jakém množství je víno zdraví prospěšné?

I přesto, že má víno na náš organismus pozitivní vliv, je to stále alkoholický nápoj, který byste měli konzumovat s mírou. Lidé, kteří trpí dnou by alkohol, tedy ani víno, neměli konzumovat vůbec. Pokud budete pít litr vína denně, také svému tělu moc neprospějete.

Odborníci jako přiměřenou denní dávku vína uvádějí 0,4-0,5l pro muže a 0,2-0,3l pro ženy. Přednost byste měli dát kvalitním vínům.

Tak tedy "Na zdraví!"

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se zbavit skvrn od červeného vína?

Jak se zbavit skvrn od červeného vína?

Pořádáte doma párty s přáteli, vesele se bavíte a popíjíte, vládne dobrá nálada…jen do té doby, než se vám nebo někomu z hostů podaří převrhnout sklenici s červeným vínem.

Proč pít zelený čaj?

Proč pít zelený čaj?

Pití zeleného čaje je velmi oblíbené v Číně, Japonsku a Korei. Do západní Evropy se tento čaj dostal až dlouho po čaji černém, ale pro svoje účinky na lidský organismus je velice populární.


Jak pomocí stravy snížit krevní tlak

Jak pomocí stravy snížit krevní tlak

Hypertenze znamená krevní tlak vyšší než 140/90. Zjistili vám nebo někomu z rodiny vysoký krevní tlak? Pravděpodobně jste dostali léky na snížení a poučení o tom, jakou vést životosprávu. Je nutné vyřadit kouření a veškerý alkohol. Pokud máte nadváhu, měli byste s ní něco udělat. Vhodným jídelníčkem…

Návod, jak správně servírovat alkohol

Návod, jak správně servírovat alkohol

Chystáte oslavu nebo sváteční oběd a budete podávat i alkohol? I když nejde o oficiální společenskou akci, je dobré, když víte jak alkohol správně naservírovat. V tomto článku se nebudeme zabývat podáváním piva, vína či šampaňského, ale zaměříme se na destiláty a likéry. Jak tedy podávat alkohol?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!