verze pro tisk

Jak na průjem u dětí?

19. květen 2014

Průjem je velice nepříjemné onemocnění, jak pro dospělé, tak především pro děti. Dítě při něm ztrácí velké množství vody a často k tomu  i zvrací. Velice brzy se tak odvodňuje, mnohem rychleji než dospělý člověk. Situace se navíc může během několika hodin velice rychle zhoršit. Jak tedy na průjem u dětí?

Reklama

Kdy jde o průjem?

Pokud je stolice dítěte častá (3 krát a více za den) a řídká, mluvíme o průjmu. Toto onemocnění by se nemělo podceňovat, může totiž vést až k dehydrataci, obzvlášť když se průjem objeví v letních měsících.

Příčiny průjmu

Akutní průjem trvá méně než dva týdny, jde o nejčastější druh průjmu bakteriálního nebo virového původu. Akutní průjem může být také reakcí na užívání léků, např.:  antibiotik.

Chronický průjem trvá déle než dva týdny a může být způsoben nesnášenlivostí některých potravin nebo jejich špatným vstřebáváním ( celiakie, alergie na mléčnou bílkovinu)

Sledujte další příznaky!

Někdy není úplně jasné, zda se opravdu jedná o průjem. Týká se to novorozenců a kojenců. Kojené děti mají stolici častější a řidší, což může rodiče zmást, když váhají, zda není nemocné. Proto je důležité, aby znali další příznaky průjmu a dokázali ho včas rozpoznat a popřípadě i konzultovat s lékařem.

Jaké jsou tedy další nejčastější příznaky průjmu?

  • Žaludeční křeče
  • Bolesti břicha
  • Pocit těžkosti v žaludku
  • Nevolnost
  • Horečka
  • Celková malátnost a nezájem

Jak na průjem u kojence?

Pokud máte dítě mladší 6 – ti  měsíců a máte podezření na průjmové onemocnění, navštivte lékaře, který dítě prohlédne a doporučí další opatření.

Kojenec, jenž se živí výhradně mateřským mlékem, se nadále kojí a zároveň může dostávat napít ještě slabého čaje. Díky tomu získá ztracené množství tekutin.

Dítěti, které je na umělé mléčné výživě, zkuste místo mléka nabídnout rýžový vývar, druhý den do odvaru přidat čtvrtinu dávky mléka a postupně dávku zvyšovat. Může se ale stát, že dítě odvar odmítá nebo se po přidání mléka průjem opět zhoršuje. V tom případě, navštivte lékaře znovu.

Jak pomoci batoleti a větším dětem?

Nejdůležitější je zajistit dítěti dostatečnou náhradu vody a minerálních látek. Na trhu je několik volně prodejných rehydratačních roztoků. Ty se podávají vychlazené a po lžičkách.

Můžete podat i černý čaj. Zapomeňte ale na džusy a taky často mylně propagovanou colu! Má příliš mnoho cukru, který není při poruše trávení žádoucí.

Může dítě jíst?

Pokud dítě nezvrací a má chuť, můžete mu nabídnou potraviny, které nejsou tučné. Jedná se o různé suchary, rohlík, piškoty, nebo třeba banán. Dobrá je i ne příliš mastná polévka s vařenou mrkví. A můžete zkusit i sušené borůvky.

Dietní stravu dítěti ponechte ještě několik dní a postupně zařazujte běžné, ale méně mastné jídlo.

Kdy navštívit hned lékaře?

Bohužel, někdy i přes veškeré vaše snahy, dojde k tomu, že stav vašeho dítěte se nelepší. Kdy tedy navštívit lékaře?

  • Průjem trvá více jak dva dny a má velmi silný průběh
  • Dítě si stěžuje na velmi silné bolesti břicha a to je na pohmat velmi tuhé
  • Dítě odmítá cokoliv jíst a pít
  • Ve stolici je čerstvá krev
  • Vysoká horečka, zvracené
  • Ztráta tekutin je veliká a dítě se stává malátným
  • Dítě má ztuhlou šíjí, bolesti hlavy a je světloplaché (zápal mozkových blan)

 

V některým případech je nutná hospitalizace, hlavně kvůli zavodnění. A i když je to nepříjemné, věřte, že v nemocnici je stav dítěte bedlivě sledován a pobyt tam mu dopomáhá k uzdravení. A o to tady jde přece především!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak na zlobivé děti?

Jak na zlobivé děti?

Děti jsou pro rodiče darem, pokladem, úžasným malým tvorem, za kterého by dali život. Jsou ale chvíle, kdy i přes velikou lásku k dětem, máte pocit, že vám z nich brzo ,,bouchne“ hlava? Když dítě začne zlobit, rodičům se zvyšuje tlak a klesá schopnost se ovládat. Jak tedy na zlobivé děti?

8 rad, jak trestat děti!

8 rad, jak trestat děti!

Každé dítě občas zazlobí, je drzé, anebo provede opravdu velkou klukovinu. Je na rodičích, aby tyto situace zvládali tak, aby svým jednáním nepoškozovali křehkou duši svého dítěte. Nutností však je, aby dítě pochopilo, že některé věci se zkrátka nedělají. Jak tedy dítě potrestat?


Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Když venku prší a je ošklivo, je to otrava a pokud máte děti, tak to může být ještě horší. Pokud nemůžete jít ven, děti se brzy začnou nudit a pak zlobí a zlobí. Ze začátku většinou nemáte problém děti zabavit, ale když prší delší dobu, můžou vám začít docházet nápady. Zde najdete pár tipů, jak zaba…

Jak na kašel u dětí?

Jak na kašel u dětí?

Kašel u dětí, hlavně v mladším předškolním věku, je velice častým onemocněním. V tomto věku dítě často přichází do styku s dalšími dětmi, a tak můžete mít pocit, že váš syn nebo dcerka kašlou snad pořád. Umíte rozeznat kašel a poradit si s ním? Jak na kašel u dětí?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!