verze pro tisk

Jak na vosí a včelí žihadlo?

30. květen 2014

Od jara do podzimu se můžete setkat s tím, že vás bodne včela nebo vosa. Každý z nás reaguje na bodnutí od hmyzu jinak a tak je potřeba být připraven na možné situace. Jak na vosí a jak na včelí žihadlo?

Reklama

Žihadlo od včely

Než včela zaútočí žihadlem, dobře si to rozmyslí, protože po útoku zahyne. Žihadlo od včely můžete dostat nejčastěji na jaře a v časném létě.

Po bodnutí včelou v ráně vždy zůstane žihadlo s jedovým váčkem, ze kterého dochází k postupnému uvolňování jedu do rány. Proto je nutné žihadlo odstanit co nejrychleji tak, abyste nezmáčknuli jedový váček a do rány se nedostala další dávka jedu.

Žihadlo opatrně vyškrábněte, například hranou kreditní karty, nehtem nebo tupou stranou nože. Mírným tlakem přejeďte kůži těsně pod háčkem žihadla a vytlačte ho z kůže ven.

Ranku neutralizujte vodou s mýdlem a začněte ji chladit třeba mokrým kapesníkem, abyste zmírnili otok. Postižené místo můžete namazat chladícím gelem s antihistaminikem (např. Fenistil gel).

Pokud včela bodnula silného alergika, je nutné mu aplikovat injekci s adrenalinem. O dalším postupu a případech kdy volat lékaře se dozvíte dále.

Bodnutí od vosy

Vosy bývají agresivnější a s jejich bodnutím se nejčastěji setkáte ke konci léta a na podzim. Vosa vám s největší pravděpodobností nenechá v ráně žihadlo, ale pokud ano, můžete ho vytáhnout klasicky prsty, protože nemá žádný jedový váček. Vosa vás může bodnout i několikrát za sebou - při prvním bodnutí vypustí jed a s každým dalším útokem je jedu méně.

Místo po bodnutí od vosy potřete vodou s octem nebo plátkem cibule a chlaďte. I zde můžete nanést chladivý gel.

Možné krizové situace po bodnutí

Zda jste na bodnutí od včely nebo vosy alergičtí, poznáte až po prvním žihadle. Pokud máte alergii na včelí bodnutí, neznamená to, že budete stejně reagovat i na bodnutí od vosy.

Alergická reakce

Hmyzí bodnutí většinou bolí a svědí, v místě vpichu je zarudlé a oteklé - otok nepřesahuje 2-5cm. Může se objevit alergická reakce - výraznější otok (např. celého předloktí), velmi úporné svědění. Pokud vám místo vpichu velmi rychle otéká, vezměte si anitihistaminika, což jsou léky na alergii (nap. Zyrtec, Claritin, Fenistil). Pokud se vám reakce zdá až příliš veliká, kontaktujte lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Anafylaktický šok

V některých případech může po bodnutí hmyzem dojít k závažné alergické reakci. Objeví se dýchací a polykací potíže, zvracení, zmatenost a postižený člověk se dostává do anafylaktického šoku. V tom případě je nutné postupovat rychle, protože může dojít až k ohrožení života.

Okamžitě zavolejte záchranou službu na čísle 155 a řiďte se instrukcemi lékaře. Postiženého uložte do stabilizované polohy, případně začněte s masáží srdce nebo umělým dýcháním a vyčkejte na příjezd sanitky.

Pokud již někdy silná alergická reakce u člověka propukla, měl by u sebe mít injekční pero s adrenalinem, které je nutné mu co nejrychleji aplikovat do svalu. A následně ho odvezte postiženého k lékaři.

Bodnutí do krku nebo úst

Některé situace mohou být nebezpečné i pro člověka, který není alergický. Bodne-li vás včela nebo vosa do krku, úst, rtů nebo jazyka, je nutné začít místo okamžitě chladit, abyste zabránili otoku a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud vás vosa nebo včela píchne uvnitř krku, vezměte si ihned anitihistaminika a začněte krk zvenku i zevnitř ochlazovat - cucejte kostku ledu, popíjejte ledovou vodu, dítěti dejte například zmrzlinu - a vyčkejte na příjezd záchranné služby.

Více žihadel najednou

Nebezpečný je i větší počet žihadel. V případě že dítě dostane okolo padesáti žihadel a dospělý kolem stovky, je vždy nutné vyhledat lékaře. Do těla se dostala příliš vysoká dávka jedu, která může způsobit rozpad červených krvinek a následné selhání ledvin.

Prevence proti bodnutí

Abyste nemuseli žádné bodnutí řešit, stačí se podle toho venku chovat. Buďte venku opatrní při jídle a pití sladkých nápojů, nechoďte naboso v kvetoucí trávě, vyhýbejte se odpadkovým košům a spadanému ovoci. Včely přitahuje žlutá barva, proto nenoste pestré oblečení. U venkovního posezení můžete používat insekticidní spirály nebo svíčky, které hmyz odpuzují. Pořiďte si domů do oken sítě proti hmyzu a odpuzovače do zásuvky. Když vás začnou vosy nebo včely obletovat, nemáchejte rukama, protože rychlé pohyby je nejvíc dráždí.

Pokud víte, že jste alergičtí, vždy u sebe noste injekci s adrenalinem!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat kvalitní med?

Jak vybrat kvalitní med?

Máte rádi med? Med je výborné přírodní sladidlo se spoustou příznivých účinků. Můžete ho nakoupit v obchodě nebo přímo od včelaře. A jak vybrat med opravdu kvalitní?

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Vánoce se blíží a s nimi i doba, kdy většinu domácností provoní vanilka, skořice a prvním vánoční cukroví. Oblíbené perníčky, slepovaná kolečka, vanilkové rohlíčky nebo vosí hnízda, ale nemůže jíst každý. Pro člověka, který trpí potravinovou alergií, může být pohled na všechny ty zakázané dobroty d…




Vložit komentář

Komentáře

Věrka Hanslová

sobota, 14. květen 2016
19:55

dobry den ve stredu mne pichla v cela do leveho litka mam to natekle a strasne to svedi zihadlo sem vitahla ale porad to neustupuje prosim o radu dekuji


Napsal: Věrka Hanslová [Odpovědět]