verze pro tisk

Jak poznám, že jsem těhotná?

21. listopad 2014

Plánujete miminko a nemůžete se dočkat, až se dozvíte, jestli to vyšlo a vy jste těhotná? Nebo patříte k těm, které měly nechráněný sex a teď se děsíte případného těhotenství? Kdy a jak poznáte, jestli jste těhotná nebo nejste?

Reklama

Kdy nejdříve lze těhotenství poznat?

Takže jak poznat těhotenství? To, jestli jste nebo nejste těhotná, nepoznáte hned druhý den po nechráněném pohlavním styku. Jak jistě víte, menstruační cyklus ženy trvá kolem 28 dní a k uvolnění vajíčka (ovulaci) dochází mezi 14.-18. dnem cyklu.

Pokud dojde k nechráněnému styku v době ovulace nebo pár dní před ovulací, je možné, že bude vajíčko oplodněno a žena otěhotní.

Potrvá ale ještě dalších 10 dní než vajíčko doputuje do dělohy a tam se zahnízdí. Až po zahnízdění vajíčka se začne v těle ženy vytvářet těhotenský hormon (hCG) a těhotenství bude možné prokázat.

Jak těhotenství poznat?

Většina žen začne o možném těhotenství uvažovat, když se nedostaví očekávaná menstruace. Její vynechání bývá prvním příznakem těhotenství, i když ve vyjímečných případech může i těhotná žena menstruovat.

Ranné příznaky těhotenství

Některé ženy na sobě pociťují některé další těhotenské příznaky již pár dní po oplodnění, jiné jsou zcela bez příznaků. Mezi ranné těhotenské příznaky patří ranní nevolnosti, únava, bolestivost prsou, atd.

Těhotenský test

Pokud máte podezření, že můžete být těhotná, nejjednodušší způsob jak tuto domněnku potvrdit je udělat si těhotenský test. Ten koupíte v každé lékárně. Těhotenský test je založen na odhalení hormonu hCG v moči. Existují různě citlivosti testů nebo testy digitální.

Kdy testovat?

Protože se těhotenský hormon začíná v těle ženy tvořit až po uhnízdění vajíčka v děloze, nemá smysl testovat dříve než 10 dní po oplodnění. To odpovídá zhruba dnu kdy čekáte menstruaci. Pokud vyjde test negativní a menstruace stále nepřichází, je vhodné test zopakovat za 2 dny.

Jak test použít?

Každý test má u sebe přiložen také návod k použití. Běžný test je papírový proužek, kterým se otestuje ranní moč - ta obsahuje nejvyšší hladinu hCG. Papírový proužek ponoříte do moči až po vyznačenou oblast a necháte chvíli proužek nasáknout, poté ho umístíte do vodorovné polohy a čekáte. Po daném časovém intervalu (1-3 minuty) můžete odečíst výsledek. Když se na testu objeví jen jedna čárka, těhotenství se nepotvrdilo, dvě čárky znamenají těhotenství. Přesné instrukce, jak výsledky odečíst, jsou také popsány v návodu.

Návštěva u gynekologa

Pokud vám test těhotenství prokáže, objednejte se u svého gynekologa, který těhotenství potvrdí. Může také nechat udělat test z krve, který odhalí hladinu hCG v krvi. V případě, že je test stále negativní a menstruace stále nepřichází, objednejte se také, aby mohl lékař zjistit příčinu zpoždění menstruace.

Tak ať vám těhotenský test ukáže výsledek podle vašich očekávání.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napsat čestné prohlášení?

Jak napsat čestné prohlášení?

Máte přiložit čestné prohlášení a tápete, co všechno by mělo obsahovat a jak ho vlastně napsat? Jde o jednoduchý dokument, a tak zasedněte k počítači a vaše čestné prohlášení bude brzo na světě. Jak ho tedy správně napsat?

5 rad, jak prát záclony v pračce

5 rad, jak prát záclony v pračce

Záclony jsou poměrně křehké, proto je důležité vědět, jak postupovat při jejich praní. Špatně zvolený program a další aspekty mohou snadno způsobit, že je vyprané záclony budou na vyhození, neboť se potrhají.


Snadný postup, jak vycentrovat kolo

Snadný postup, jak vycentrovat kolo

Každý, kdo alespoň trochu jezdí na kole, ví, jak lehce jde udělat z kola tzv. osma. Stačí najet na větší terénní nerovnost a je hotovo. V tom případě je nutné kolo vycentrovat. Zde vám popíšeme postup jak na to.

10 opravdu romantických valentýnských sms přání

10 opravdu romantických valentýnských sms přání

Svátek svatého Valentýna se blíží a vy už jistě přemýšlíte nad tím, jak vyjádřit své drahé polovičce to, že ji máte rádi. Jestli nechcete utrácet za dárky a přáníčka, zkuste poslat alespoň valentýnskou smsku. A jakou? Nejlépe nějakou romantickou, v tomto článku najdete hned deset takových.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!