verze pro tisk

Jak poznat zánět spojivek?

17. duben 2014

Zánět spojivek je nepříjemný zdravotní problém oka. Oči nám můžou zarudnout z několika důvodů a né všechny vyžadují takovou léčbu jako zánět spojivek. Jak ho tedy s jistotou poznat?

Reklama

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Zarudnutí očí
  • Svědění, pálení a řezání v očích
  • Pocit ,,písku v očích“
  • Hnisavý výtok z očí
  • Silné začervenání spojivek
  • Světloplachost
  • Otok oka či jeho okolí

 

Infekční zánět spojivek

V tomto případě nákazu způsobí viry, plísně nebo bakterie. Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění a většinou si zánět do oka zaneseme vlastníma rukama sami, když manipulujeme s kontaminovanými věcmi. Infekční zánět začíná většinou pocitem cizího tělesa v oku, pálením a začervenáním spojivek. Vytváří se nadměrné množství hlenu, nebo dokonce hnisu!

Neinfekční zánět spojivek

Je způsoben prašným prostředím, dlouhou prací u počítače, ale především ho způsobují alergie. Většinou se jedná o alergii na nějaké domácí zvíře, pyly, prach, nebo se může objevit i reakce na pleťový krém, nebo na bodnutí vosou.

Typickým příznakem při alergickém zánětu je svědění očí a kůže kolem víček. Oči také můžou opuchnout. Z očí může téct hlen, nikoliv ale hnis.

Jaká je léčba?

Pokud máte opravdu silný zánět spojivek a ráno se budíte se zalepenýma očima, neváhejte a navštivte lékaře. Předepsáním očních kapek s antibiotiky vám zcela jistě pomůže a vám se již po několika dávkách, spolehlivě uleví.

Ale pokud je zánět spíše drobnější, snadno ho vyléčíte doma pomocí běžně volně prodejných kapek či masti do očí. Myslete na to, že většina očních kapek vydrží po otevření jen určitý čas, většinu měsíc. Některé farmakologické firmy proto vyrábí oční kapky v menších ampulkách a tak si vždy otevřete jen potřebné množství.

Přírodní léčba

Co když se ale zánět spojivek objeví v sobotu odpoledne a do lékárny daleko? Potom můžete zkusit obklad ze světlíku lékařského. Svařte odvar, přeceďte přes jemné sítko a potom přikládejte na oči namočenou gázu. Obklad nechte působit deset minut, nebo zkuste oči proplachovat.

Heřmánek raději vynechejte. Dříve byl propagován při léčbě očních problémů, ale kromě látek protizánětlivých, obsahuje i ty látky, které oko dráždí a dojde naopak ke zhoršení!

 

Pokud se vám ale zánět spojivek často opakuje, nebo se přidávají další příznaky, bolesti hlavy, zhoršené vidění, nebo třeba motání hlavy, rozhodně vyhledejte svého lékaře!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak poznat neštovice?

Jak poznat neštovice?

Když se dítě nakazí planými neštovicemi, získá imunitu na celý život. Většina lidí neštovice prodělá v dětském věku, kdy kromě nepříjemných pupínků často nebývají velké komplikace. Jak ale poznat, že se opravdu jedná o neštovice?

Jak poznat poporodní depresi?

Jak poznat poporodní depresi?

Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese…


Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

Překyselením organismu vystavujeme naše tělo veliké zátěži a způsobujeme si tím mnoho zdravotních obtíží. Jak poznat, že jsme překyselení a co můžeme udělat pro to, abychom nebyli?

Jak vyléčit tenisový loket?

Jak vyléčit tenisový loket?

Onemocnění lokte, které je známé pod názvem tenisový loket, dokáže pěkně potrápit. Tenisový loket se mu říká, protože vzniká při jednostranném zatěžování ruky a často se s ním setkáváme u tenistů. Projevuje se nepříjemnou bolestí, které se budete chtít rychle zbavit. To ale nebývá zdaleka tak jednod…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!