verze pro tisk

Jak přestat kouřit?

10. duben 2014

Kouření způsobuje smrt, rakovinu, onemocnění srdce a cév a celkově se podepisuje na chřadnutí těla. Každý kuřák to ví, ale potěšení z cigarety je silnější. Toužíte žít bez cigaret, ale nevíte ,jak to zvládnout? Jak konečně přestat kouřit?

Reklama

Jde o vaše pevné rozhodnutí!

Rozhodnutí, že chcete navždy skoncovat s tímto zlozvykem, musí být pevné a jasné! Pokud v hloubi duše váháte, nemá to smysl. Možná vydržíte bez cigarety týden, ale pak se ke kouření opět vrátíte. O svém rozhodnutí přestat kouřit musíte být přesvědčeni vy sami. Jestli si to přeje vaše manželka, přítel, matka, nebo vaše děti, ale vy to tak necítíte, je to na špatné cestě.

Je to váš život bez cigarety, né nikoho z rodiny!

Naplánujte den D!

Když už jste rozhodnutí, stanovte si datum, kdy kouřit přestanete a tohoto termínu se držte! Řekněte to své rodině, přátelům a kolegům v práci. Určitě vás podpoří a hlavně vám nebudou nabízet, že můžete o pauze společně zajít na jedno do kuřárny. Čím víc lidí to bude vědět, tím lépe, budete mít více podpory!

Abstinenční příznaky!

Nejlepší je přestat kouřit najednou! Někdo vám ale může tvrdit, že zaručený recept je postupné snižování vykouřených cigaret. Možná na někoho to funguje, ale vy zkuste zatnout zuby a skončete s kouřením najednou a provždy.

Pokud se bojíte abstinenčních příznaků je dobré mít v zásobě nikotinové náplasti. Tyto náplasti fungují na potlačení nepříjemných abstinenčních příznaků, ovšem trvá delší dobu, než se závislosti zbavíte. Dobré jsou také nikotinové žvýkačky, když vás přepadne silná touha po cigaretě. Žvýkačka pomáhá alespoň trochu kompenzovat psychickou potřebu zapálit si. Jestli podpůrných prostředků nevyužijete, bude nejspíš začátek krušný, ale po překonání prvních dní vám bude lépe.

Kafe a cigareta

Kouřili jste vždy, když jste se ráno nasnídali? Po cestě do práce? Po poradě jste si dal jednu s kolegyní? A potom ještě odpoledne doma u kávy? Jsou pro vás tyto rituály natolik zaběhnuté, že si nedokážete představit, že bez nich budete fungovat? Nahraďte je něčím jiným. Jděte do práce jinou trasou, místo odpolední kávy si dejte zelený čaj a dobrou knihu. Zacvičte si, uklízejte, jděte si hrát s dětmi! Udělejte cokoliv, aby jste zahnali myšlenky na cigaretu.

Zásoba na horší časy?

Přestali jste, ale máte ještě půl krabičky schované pro případ, že by byla chuť neodolatelná? Zahoďte ji. Chcete se přece kouření zbavit, tak proč mít cigarety schované? Bude vás to svádět, a až půjde do tuhého, opravdu si zapálíte! Zbavte se všech cigaret v domácnosti. A pokud ještě někdo v rodině kouří, požádejte ho, aby v žádném případě nekouřil doma.

Nevydrželi jste? Nevzdávejte to!

Oslava narozenin vašeho kamaráda se protáhla a s rostoucím počtem vypitých piv roste i vaše chuť na cigaretu. Tvrdíte sobě i svému okolí, že si dáte jednu, ale nakonec to skončí tak, že k ránu v nové krabičce zůstanou jen dvě nebo tři. Probudíte se s bolehlavem a víte,že jste totálně zklamal. Vyhoďte do koše dvě zbylé cigarety a zase začněte hezky od začátku!

Jaká bude vaše největší odměna? Přece zdravé plíce, zvýšené sebevědomí a v neposlední řadě také spousta ušetřených peněz. Silný kuřák, který vytáhne krabičku denně, může za rok ušetřit až 25 000,- Kč. Možná i víc. A to už je slušný balík peněz, nemyslíte?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

6 možností, jak posilovat doma

6 možností, jak posilovat doma

Blíží se začátek nového roku a spousta lidí si při té příležitosti dává různá předsevzetí - že přestanou kouřit, budou držet dietu nebo začnou cvičit. Ale předsevzetí si můžete dávat po celý rok a možná i vy jste se rozhodli, že začnete posilovat a nyní hledáte výmluvu, proč se do posilovny nedostan…

5 důvodů, proč přejít na elektronické cigarety namísto klasických

5 důvodů, proč přejít na elektronické cigarety namísto klasických

O tom, že kouření cigaret přináší mnoho negativních důsledků na lidské zdraví, netřeba diskutovat. Přesto i v dnešní době kouří více než čtvrtina Čechů. Pokud mezi ně patříte i vy, pak je na čase přemýšlet, co s tím udělat. Prvním krokem, jak se zbavit závislosti a udělat něco pro své zdraví, je pře…


Jak a proč začít s poledance?

Jak a proč začít s poledance?

Přemýšlíte o tom, že zkusíte nějaký nový druh pohybu a narazili jste na kurzy poledance? Nemůžete se rozhodnout, jestli to bude to pravé právě pro vás? Co od kurzů očekávat a proč vlastně začít?

3 zásady, jak si zvýšit sebevědomí

3 zásady, jak si zvýšit sebevědomí

Sedíte právě na pracovní poradě a šéf se dožaduje nového nápadu, který zvedne jeho tržby. Máte v hlavě stovky možností, ale zarytě mlčíte, díváte se do stolu a hrajete si se lžičkou v čaji. V duchu se přemlouváte, aby se vaše ústa rozmluvila, ale nevyjde z nich ani písmeno.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!