verze pro tisk

Jak se stravovat při kojení?

16. březen 2014

Pokud může maminka kojit své miminko, dává mu tím to nejlepší pro start do života. Kojením dítě dostává důležité živiny a až do konce 6. měsíce mu stačí pouze mateřské mléko od maminky. Složení a chuť mateřského mléka je ovlivněno stravou matky. Jak se má kojící maminka stravovat a na co si dát pozor?

Reklama

Vyvážený a pestrý jídelníček

Při kojení je obzvláště důležité dodržovat vyvážený a pestrý jídelníček a konzumovat kvalitní potraviny. Protože je kojení pro matku velký energetický výdej, jezte o malinko více než jste byla zvyklá. Tím se ale nemyslí jíst za dva. Důležité je jíst pravidelně alespoň 5x denně.

V jídle není v podstatě nic zakázané, ale je důležité sledovat vliv na dítě, zda mu jídlo, které konzumujete nezpůsobuje nadýmání, bolesti bříška, průjmy nebo kožní vyrážky. Při kojení rozhodně nejezte jídlo, které vám nedělá dobře. Vše je závislé také na množství jednotlivých potravin.

Dostatek minerálů a živin

Věnujte pozornost tomu, aby vaše strava měla dostatek vitamínů a minerálů. Důležitý pro zdravý vývoj miminka je dostatek železa, vápníku a jódu.

Jaké potraviny zařazovat do jídelníčku

Do jídelníčku zařazujte libové maso, ryby, plnotučné mléčné výrobky, přírodní a tvrdé sýry, kvalitní rostlinné oleje, cereální výrobky, těstoviny, rýži, brambory, zeleninu co nenadýmá, ovoce, které není moc kyselé.

Nevhodné potraviny

Stejně jako v těhotenství nejezte tepelně neupravené výrobky (např. majonézy, syrová vejce) ani tepelně neupravené maso (např. tatarský biftek, sushi). Nejsou vhodná příliš tučná, příliš slaná nebo sladká jídla, jídlo z fastfoodu.

Období šestinedělí

V šestinedělí se raději vyhněte nadýmavým potravinám, neředěným džusům, alkoholu a kávě a až postupně přidávejte až se vrátíte k původní stravě.

Nadýmavé potraviny

Pokud dítě trpí na nadýmání a bolesti bříška jezte s rozvahou nadýmavé potraviny. Jsou to syrová cibule, zelí, kapusta, květák, kedluby, hrušky, houby, luštěniny, rajčata, citrusy ve velkém množství, česnek, čerstvé pečivo. Při vaření používejte bylinky, které snižují nadýmání - majoránka, tymián, saturejka, kmín.

Alergizující potraviny

Citrusy, kiwi, tropické ovoce, jahody, kyselé ovoce, rajčata, papriky nebo ořechy v matčině stravě mohou způsobit miminku alergickou reakci, např. ve formě kopřivky. Pozor dejte i na čokoládu, která může vyvolat alergickou reakci. Pokud máte v nejbližší rodině potravinové alergie vyloučete v prvních týdnech potencionální alergeny.

Nápoje

Při kojení je dobré hodně pít - alespoň 2,5l denně. Vhodné jsou neperlivé nápoje, džusy ředěné vodou 1:1 a voda.

Káva a alkohol

Vyvarujte se pití alkoholu, nápojů s obsahem kofeinu a s chininem. Vše totiž přechází do mléka. Po pití kávy může být dítě neklidné a trpět nespavostí, proto kávu nahraďte meltou.

Pokud si například na rodiné oslavě chcete dát trochu vína, počkejte po konzumaci alkoholu s kojením alespoň 2-3 hodiny a lepší je první dávku mléka odstříkat. Pokud máte zamražené zásoby mléka, můžete je v tomto případě použít.

Čaje pro kojící matky

Nabízí se veliká nabídka čajů, které jsou vhodné pro kojící matky a podporují tvorbu mléka. Tyto čaje nejčastěji obsahují jahodník, maliník, ostružiník nebo jastřabinu. Proti nadýmání se hodí čaj s fenyklem a kmínem.

Diety po porodu

Při kojení se nepouštějte do žádných diet a pokud chcete hubnout, tak opravdu velmi pozvolna. Při rychlém hubnutí se v těle uvolňují škodliviny, které přecházejí do mateřského mléka. Věřte, že kojením dáváte svému dítěti to nejlepší a na hubnutí ještě budete mít spoustu času později. A jestli chcete alespoň trochu zhubnout, není nic lepšího než se vydat na dlouhou procházku s kočárkem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak podpořit kojení?

Jak podpořit kojení?

Máte malé miminko, které kojíte?Přijde vám, že i po nakrmení má stále hlad, ale vy už nemáte co nabídnout? Nic si z toho nedělejte, s tímto problémem se setkala spousta maminek. Naštěstí není veliký problém tvorbu mlíčka zvýšit. A jak na to?

Dna - jak se při této nemoci stravovat?

Dna - jak se při této nemoci stravovat?

Bolestivě oteklý kloub na palci u nohy, to je nejčastější projev dny. Pokud touto nemocí trpíte, nebo někdo ve vašem okolí, je potřeba dodržovat jistá dietní opatření. Tím můžete částečně ovlivnit počet záchvatů dny a ušetřit se od bolesti. A jaká jsou pravidla pro stravování?


Jak dlouho kojit?

Jak dlouho kojit?

Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!