verze pro tisk

Jak se zbavit migrény?

17. březen 2014

Kdo poznal co je to migréna, rád by udělal všechno možné, aby se s ní už nikdy nemusel potkat. Nejde totiž o obyčejnou bolest hlavy, při které si vezmete prášek a za chvíli o ní nevíte. Její průběh je mnohem intenzivnější a může vás i na několik dní úplně vyřadit z běžného života. Co můžete udělat proto, abyste se zbavili migrény?

Reklama

Co je migréna

Migréna je opakující se ostrá bolest hlavy, která může být provázena nevolností a zvracením, citlivostí na světlo a hlasitý zvuk. Jde o puzující bolest hlavy, která nejčastěji postihuje jednu polovinu hlavy. Tato bolest člověka zcela ochromí tak, že většinou není schopený dělat nic jiného. Migréna trápí 15-20% žen a 6% mužů. Záchvat může trvat pár hodin, ale i několik dní.

Migréna s aurou

Až 20% lidí postižených migrénou trpí takzvanou migrénou s aurou. Aura signalizuje příchod migrény a může trvat 5-10 minut. Projevuje se rozostřeným nebo dvojitým viděním, výpadky zorného pole, poruchou rovnováhy nebo řeči.

Spouštěče migrény

U každého spouští migrénu něco jiného. Může být vyvolána hlukem, nevyspáním, nadměrnou námahou, ale i jídlem nebo pachem. Někomu k jejímu propuknutí stačí bolest zubu nebo páteře. Častým spouštěčem je stres, ale může být způsobena i léky, hormonální antikoncepcí nebo změnou počasí. Jako nejčastější potravinové spouštěče se uvádějí červené víno, ořechy, čokoláda, kakao, zrající sýry, aromatické koření, rajčata nebo nedostatek tekutin.

Léčba

Léčbu migrény můžeme rozdělit na preventivní a symptomatickou. Cílem té preventivní je předejít migréně nebo alespoň omezit její frekvenci a bolestivost. Symptomatická léčba nastoupí v případě probíhající migrény a jejím cílem je migrénu zastavit.

Pokud vás migréna trápí často a nepomůžou vám běžně dostupné léky, řekněte o svých problémech svému lékaři, který vás pošle na další vyšetření.

Předcházení migréně

Pro to, abyste mohli migréně předejít, si zapisujte kdy vás hlava bolela, jaký byl průběh a možné spouštěče. Pokud víte jaký je váš nejčastější spínač migrény, snažte se mu vyhnout. Dobrou prevencí je především zdravý životní styl s dostatkem pohybu, dostatečný odpočinek a minimum stresu. Můžete do svého života zařadit i různé meditační techniky.

Objevuje-li se u vás migréna vícekrát za měsíc, používají se k jejímu předcházení blokátory kalciových kanálů nebo beta blokátory ve formě léků.

Léčba rozjeté migrény

Pokud už migréna propukla, vezměte si léky a lehněte si do postele v tichém a tmavém prostředí. Může vám pomoci studený obklad na čelo. Pokud jsou u vás běžné léky na tišení bolesti hlavy neúčiné, lékař vám předepíše triptany. Nejlepší je, když si vezmete svou dávku léků v počáteční fázy migrény, je tak větší pravděpodobnost, že rychleji zaberou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se zbavit akné?

Jak se zbavit akné?

Akné bývá spojováno s obdobím puberty, ale tímto kožním onemocněním trpí i lidé starší. Jde o jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které se projevuje nevzhlednými pupínky především na obličeji. Jak se zbavit akné, aby jste nemuseli svůj obličej skrývat?

Jak se zbavit žárlivosti?

Jak se zbavit žárlivosti?

I když se už po sté přemlouváte, že to neuděláte, stále hypnotizujete partnerův telefon, který leží na stole a jen co je čistý vzduch, projedete zprávy, odchozí i příchozí hovory. Nic nenajdete. Vaše pocity jsou ještě horší, než před chvílí. Věříte totiž tomu, že si váš partner dává dobrý pozor na…


Jak se zbavit zahlenění?

Jak se zbavit zahlenění?

S podzimem přicházejí různé virózy, chřipky a nachlazení a s tím věčný boj s rýmou, kašlem a zahleněním. Co dělat když zahlenění postihne i vás? Jak si pomoci, abyste se cítili lépe? Pojďte si přečíst následující rady a tipy.

Jak se zbavit celulitidy?

Jak se zbavit celulitidy?

Celulitida trápí spoustu žen. Nezáleží na tom, jestli jste boubelka nebo máte tělo modelky, celulitida může postihnout i vás. Pokud vás nevzhledné dolíčky na kůži již trápí a chcete se jich zbavit, můžete zkusit některou z níže uvedených metod.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!