verze pro tisk

Jak se zbavit úzkosti?

25. únor 2014

,,Šíleně se bojím, že mé děti přejede auto, onemocní nevyléčitelnou chorobou, a nebo se třeba jen ošklivě pořežou. Mám tenhle stísněný pocit pořád, neustále, celou mě to ovládá. Když se nestrachuji o děti, bojím se o manžela. Cestou z práce se na něj vyřítí kamion, pojede po prostředku a bác! Anebo bude mít infarkt. Jí přece poslední dobou hodně klobás. Bojím se, že mě vyhodí z práce, nejsem tak dobrá, jako Irena, ta to dotáhne daleko.

Reklama

Máte pocit, že to, co právě čtete, jsou myšlenky, které se vám často honí hlavou? Taky se občas týráte těmito výplody, živíte v sobě úzkost, cítíte se tím vyčerpaní a nevíte jak z toho ven? Přemýšlíte nad tím, co všechno by se mohlo stát vaším blízkým a najednou máte v sobě svíravý pocit, že se téměř nemůžete nadechnout?

Co je to ta úzkost?

Úzkost a strach prožíval asi někdy každý. Taková úzkost je v určitých chvílích vlastně docela dobrá věc, chrání nás před hrozícím nebezpečím. Jde o poplachový systém, který nám zajišťuje přežití, když jde do tuhého. Jsou to emoce, které vysílají signál tělu, aby se připravilo na útok nebo útěk.

Projevy úzkosti

Pokud je strachu a úzkosti přiměřené množství, je vše v pořádku, pokud je ale těchto stavů víc, než je zdrávo, máme velký problém. Lidé, kteří žijí díky úzkosti v permanentním napětí, jsou tímto stavem velice vyčerpaní. Tělesné projevy, které při úzkosti dotyčný pociťuje, dokáží vyděsit natolik, že může mít pocit, že jde o život.

Úzkostný člověk pociťuje sucho v ústech, pocení, třesení, má rozšířené zornice, může dojít ke změně rytmu dechu a srdce, kolísavý krevní tlak, pocit na zvracení a další. Jak tedy zvládnout ty trýznivé pocity úzkosti?

Pilulky štěstí

Máte dvě možnosti. První cesta je určitě rychlejší, snadnější, ale dalo by se říct, nekončící. A tou jsou léky. Na úzkost se běžně předepisují antidepresiva a anxilotyka. Tato psychofarmaka zaženou úzkosti snadno a rychle. Vypadá to ideálně, ale zase až tak skvělé to není. Léky mohou mít vedlejší účinky, na některých může vzniknout návykovost.

Ale především, jedná se jen o náplast, která zalepí náš problém na určitý čas. Když léky vysadíme, stavy se opět vrací. Důležité je proto léčbu kombinovat s návštěvou specializovaného pracoviště. Dobrý psycholog vám pomůže zjistit příčinu vašich psychických problémů. Včasná psychoterapie vám pomůže dostat se zpět do normálního života.

Bez léků a psychologa?

Pokud jste se rozhodli, že to zvládnete sami, jste na dobré cestě. Už jen fakt, že si přiznáte, že máte problém a chcete s tím něco dělat, je krokem k úspěchu. Jak se tedy navždy zbavit úzkosti?

Strachu se postavte čelem

Člověk, trpící úzkostí, se leckdy snaží vyhnout situacím, které v něm tyto negativní emoce vyvolávají. Změní práci, přestanou jezdit autem, dívat se na televizi. Nebylo by ale lepší, postavit se tomu čelem? Je dokázáno, že pokud se věcem a okamžikům, které v nás strach a úzkost vyvolávají, postavíme, za čas se otupí a nebudeme cítit tolik nepříjemných pocitů.

 

Chce to ale trénink. Může trvat až několik týdnů i měsíců, než si zvyknete na nepříjemné myšlenky, či věci, ale stojí to za to, se takto sžít.

Relaxace je důležitá

Pomůže i klidné dýchání a meditace. Zajděte do přírody, kochejte se krásou, pokuste se vypnout. Relaxujte, a sportujte, dělejte věci, které máte rádi. Plánujte výlety, dívejte se dopředu, a každý den se radujte z mála. Jóga je vysloveně terapeutickým prostředkem! Tak hurá na ni!

Svěřte se doma

Bojovat s úzkostí není jednoduché, věřte ale, že v sázce je hodně. Váš klidný, ničím nerušený život! Zapojte rodinu a partnera, řekněte jim o svém problému, sdílená starost je přece jen poloviční starostí.

Jen pozor na to, ne každý „zdravý“ člověk vašemu problému porozumí a bude ho brát vážně. S tím je bohužel nutné počítat. Pokud ho ale máte, až se příště budete utápět v pocitech úzkosti, nechte se obejmout a řekněte své úzkosti jednou pro vždy:,,Mě nedostaneš!“

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se zbavit akné?

Jak se zbavit akné?

Akné bývá spojováno s obdobím puberty, ale tímto kožním onemocněním trpí i lidé starší. Jde o jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které se projevuje nevzhlednými pupínky především na obličeji. Jak se zbavit akné, aby jste nemuseli svůj obličej skrývat?

Jak se zbavit žárlivosti?

Jak se zbavit žárlivosti?

I když se už po sté přemlouváte, že to neuděláte, stále hypnotizujete partnerův telefon, který leží na stole a jen co je čistý vzduch, projedete zprávy, odchozí i příchozí hovory. Nic nenajdete. Vaše pocity jsou ještě horší, než před chvílí. Věříte totiž tomu, že si váš partner dává dobrý pozor na…


Jak se zbavit zahlenění?

Jak se zbavit zahlenění?

S podzimem přicházejí různé virózy, chřipky a nachlazení a s tím věčný boj s rýmou, kašlem a zahleněním. Co dělat když zahlenění postihne i vás? Jak si pomoci, abyste se cítili lépe? Pojďte si přečíst následující rady a tipy.

Jak se zbavit celulitidy?

Jak se zbavit celulitidy?

Celulitida trápí spoustu žen. Nezáleží na tom, jestli jste boubelka nebo máte tělo modelky, celulitida může postihnout i vás. Pokud vás nevzhledné dolíčky na kůži již trápí a chcete se jich zbavit, můžete zkusit některou z níže uvedených metod.
Vložit komentář

Komentáře

Jiří Hofman

neděle, 22. říjen 2017
17:38

Já osobně trpím úzkosti již 2 roky. Na začátku jsem měl velmi silné křečovité bolesti, výrazné pocení, slzení v očích a nepříjemné sny a děsivé sny z minulosti kdy jsem byl šikanován, vydírán a spolužáci se mě posmívali, nyní mám silné třesy a tiky v očích, pocení, děsivé a nepříjemné sny z minulosti, tepání a tlaky v hlavě, bolesti a motání hlavy někdy se mi zatmí před očima, mám za sebou jak psychoterapii tak hospitalizace na psychiatriích, výrazně mi nic zatím nepomohlo, zkouším jogu, ale po ní se mi velmi motá hlava a některé cviky mi velmi vadí takže asi tak joga dobrá není a prášky mi zatím tak moc nepomáhají, myslím si že mám nějakou emoční úzkost. Nevím jak mám úzkosti čelit, když je to minulost, kter se nedá změnit a jak se jí mám postavit, přece se nemůžu vrátit do minulosti, poradíte mi


Napsal: Jiří Hofman [Odpovědět]

Jiří Hofman

neděle, 6. březen 2016
19:42

Od října loňského roku se u mě spustila velmi nepříjemná panická úzkost, silné křečovité bolesti na těle, pocení, zimnice, děsivé sny, tiky v očích, škuby na těle, dnes mám pocit zcvrklého těla, tiky v očích, děsivé sny a sny týkající se minulosti, bolesti na srdci a pod srdcem, mám pocit že mám 20 kg i když mám 100 kg a chtěl bych být příjemně protažený a celkově zdraví abych to byl zase já ani nevíte jaké muka mám. Mám za sebou 2 psychoterapie a můj stav mohlo ovlivnit vysazení prášků neurol a citalec, které jsem bral cca 15 let a chtěl bych být již zcela zdráv a tu tasemnici ze sebe jednou provždy vypudit. Opravdu to není příjemné a rozumem to nemohu ovlivnit. Nnyí beru derin, eliciu, euthyrox a hypnox jako doplněk stravy. Možná bych měl neurol zase brát a především asi přenastavit styl mého života, jako partnerství a více chodit do společnosti. Poradíte mi a pomůžete. Když přijdu do nového prostředí spustí se mi silná úzkost


Napsal: Jiří Hofman [Odpovědět]