verze pro tisk

Jak snížit cholesterol přírodní cestou?

12. únor 2015

Bylo vám lékařem oznámeno, že vaše hodnoty cholesterolu v krvi rozhodně nejsou dobré a je třeba s tím něco udělat? Vysoká hladina cholesterolu nesmí být přehlížena, může totiž vést k závažným zdravotním problémům. Jak ale na snížení cholesterolu? A jde to i přírodní cestou?

Reklama

Cholesterol – pomocník i zabiják!

Cholesterol je součástí každé naší buňky. Pomáhá v těle zpracovávat tuky, je potřeba při tvorbě buněčných membrán, hormonů, vitamínu D. Je stavební jednotkou nervů.

Pro organismus je cholesterol nepostradatelný. Část si ho organismus vyrábí sám, a to především v játrech a trávicím ústrojí, další přijímáme v potravě. Pokud se stane to, že je v krvi nadbytek cholesterolu, přináší to pro náš organismus vážná zdravotní rizika.

Za normální hodnotu se považuje celkový cholesterol do 5-5,2 mmol/l, zvýšený cholesterol 5-5,2 až 6,2 mmol/l a za vysoký cholesterol přes 6,2 mmol/l

V našem organismu se nachází 4 typy cholesterolu:

 1. HDL (High Density Lipoproteins): tzv. „hodný cholesterol"  - ten zajišťuje transport cholesterolu do jater, kde je dále zpracován.
 2. LDL (Low Density Lipoproteins): tzv. „špatný cholesterol", tento cholesterol je lipoprotein. Přenáší se z jater do periferních tkání. Je-li hladina zvýšená, usazuje se i do cévní stěny, čímž zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy.
 3. VLDL (Very Low Density Lipoproteins): lipoprotein, který přenáší tuky v krvi, zejména triglyceridy, jejich hladina nezávisí na příjmu tuků z potravy, jsou vytvářeny v játrech.
 4. Chylomikrony: transport triglyceridů a cholesterolu, do těla se dostávají z potravy.

Rizika vysokého cholesterolu

A co může vyšší koncentrace cholesterolu v krvi způsobit?

 • Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Ateroskleróza - kornatění tepen
 • Ischemické choroby srdeční ( angina pectoris, infarkt myokardu, srdeční selhání, arytmie)
 • Cévní onemocnění mozku (mozková mrtvice)
 • Nedokrevnost končetin

Zatočte se zvýšeným cholesterolem!

Máte-li nadváhu nebo jste obézní, shoďte přebytečná kila. V pozdějším věku to může být nelehké, ale tím, že snížíte váhu, snížíte rizika dalších nemocí, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Existuje totiž jistá spojitost mezi příjmem kalorií a hladinou cholesterolu.

Hýbete se? Jestli-že se váš jediný pohyb omezuje na nastoupení do auta před domem, je na čase s tím něco udělat. Zařaďte sportovní aktivity do svého denního plánu. Pravidelný pohyb snižuje špatný LDL cholesterol a zvyšuje ten dobrý HDL cholesterol. Věnujte sportu svůj čas. Víte ale, jak často vlastně doma cvičit, aby pohyb přinesl dobré výsledky? V článku najdete mnoho rad, proto určitě stojí za přečtení!

I kouření významně snižuje hladiny dobrého HDL cholesterolu. Patříte mezi kuřáky? Sekněte s tímto zlozvykem jednou provždy!

Podívejte se i na další tipy, jak regulovat vysoký cholesterol!

Přírodní cesta za snížením cholesterolu!

Existují takové potraviny, které nám se snížením cholesterolu mohou pomoct? Ano, podívejte se na to, o jaké přírodní dobroty jde!

 • Rostliny obsahující fytosteroly významně snižují cholesterol.  Konzumujte proto sezamové a slunečnicové semínko, květák, fíky, jahody, cibule, cukety, meruňky, rajčata a celer. Celerová šťáva je doslova zázrakem!
 • Nebojte se česneku! Nejlepší je česnek čerstvý, ale pokud vás odpuzuje jeho aroma, je možno užívat česnek v tabletách! Užívejte česnek 4 měsíce a váš cholesterol se může snížit dokonce o 20%. Česnek ovšem nepomáhá jen v této oblasti, pozitivních účinků na lidský organismus má mnoho! Jaké? Najdete v článku Romana Beneše!
 • Zařaďte do jídelníčku více ovoce a fazolí – obsahují pektin, který obklopí cholesterol a vyloučí ho z těla.  Také mrkev snižuje díky pektinu cholesterol. Zelí, brokolice a cibule mají pektin vápenatý.
 • Konzumujte více vlákniny! Vláknina pomáhá zažívacímu traktu vyloučit cholesterol a tím zabraňuje jeho vstřebávání do krve. Dejte si celá zrna, luštěniny nebo třeba ovesné otruby.
 • Dopřejte si více ryb! Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny a další tělu prospěšné látky! Ryby zařaďte do jídelníčku alespoň dvakrát týdně.
 • Dejte si hrst ořechů každý den! Ořechy jsou sice tučné, ale nejedná se o tuky nasycené. Ořechy vlašské jsou ideální!
 • Sklenka dobrého vína neuškodí, 2 dcl zvyšují hladinu dobrého cholesterolu až o 10%.
 • Zelený čaj neobsahuje žádné kalorie a může snižovat i špatný cholesterol až o 5%. Doplňte ho dalšími tekutinami, nejlépe vodou, tělo dokonale propláchnete!
 • Nahraďte máslo za margarín. A pokud možno, nepodmazávejte vůbec. Vyhněte se tučným, smaženým a těžkým jídlům a nahraďte je pestrou stravou, zdravými tuky a čerstvou zeleninou a ovocem.

Zdraví je to nejpodstatnější, co máme, a proto bychom se o něj měli dobře starat. Bojujete-li proto s cholesterolem, naučte se zdravě jíst a žít, věřte, že po čase vás bude nový, zdravý životní styl bavit!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak pomocí stravy snížit krevní tlak

Jak pomocí stravy snížit krevní tlak

Hypertenze znamená krevní tlak vyšší než 140/90. Zjistili vám nebo někomu z rodiny vysoký krevní tlak? Pravděpodobně jste dostali léky na snížení a poučení o tom, jakou vést životosprávu. Je nutné vyřadit kouření a veškerý alkohol. Pokud máte nadváhu, měli byste s ní něco udělat. Vhodným jídelníčkem…

Odvodnění organismu - jak na něj?

Odvodnění organismu - jak na něj?

Cítíte se nafouklí, trápí vás otoky nohou nebo se příliš potíte? Možnou příčinou může být přílišné zavodnění vašeho organismu. Potom je třeba tělo odvodnit. A jak na to?


Jak upravit okolí bazénu?

Jak upravit okolí bazénu?

Okolí venkovního bazénu na zahradě je potřeba upravit tak, aby bylo dostatečně stabilní a zároveň bezpečné. Myslete na to, že z vody vylézáte s mokrýma nohama. Na nevhodném a nezpevněném terénu pak můžete snadno uklouznout.

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Každý zodpovědný majitel domácnosti se snaží mít co nejnižší provozní náklady. Platby za energie a další poplatky jsou pro mnohé z nás relativně nákladnou složkou. Je proto vhodné neustále hledat nové možnosti, jak ušetřit. Nedávno vznikla nová služba společnosti E.ON, která vám může výrazně pomoci …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!