verze pro tisk

Jak vyndat klíště?

28. květen 2014

Chytit klíště je opravdu nepříjemné. Jsou lidé, kteří mohou chodit ve vysoké trávě jak se jim zlíbí a klíště nechytí a pak ti, kteří se nastříkají repelentem, nechodí do vysoké trávy a stejně mají klíšťat za sezonu hned několik. Pokud se na vás tento nepříjemný živočich přisaje, musíte ho odstranit. A jak na to?

Reklama

Kde můžete klíště chytit?

Klíšťata se nejraději vyskytují v listnatých lesích, ve vysoké trávě a zarostlých křovinách, ale chytit je můžete prakticky všude tam, kde je trocha zeleně. Klíště si můžete přinést z městského parku, z vlastní zahrádky, ale třeba i z koupaliště.

Jaké nemoci může přenášet?

Spousta lidí má z klíšťat strach, a to hlavně proto, že přenáší na člověka některé infekční nemoci. Jsou to především lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Počty klíšťat přenášejících tato onemocnění každoročně stoupají. Encefalitidou vás klíště může nakazit již hodinu po přisátí, boreliózou za 12-24 hodin.

Lymská borelióza se většinou pozná podle toho, že se vám po přisátém klíštěti utvoří na kůži zarudlá skvrna se světlým středem. Není to ale pravidlem a nakaženi můžete být i bez jakýchkoliv znaků na kůži. Když nemoc přejde do chronického stádia, napadá nervovou soustavu a srdce. Pokud je včas podchycena, léčí se antibiotiky. Proti lymské borelióze zatím neexistuje žádné očkování.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Vakcína není hrazená pojišťovnami a je na každém, zda se pro toto očkování rozhodne. Nemoc napadá mozek a mozkové blány a v závažných případech může končit až smrtí. V první fázi se projevuje jen jako běžné virové onemocnění nebo chřipka, až v další fázi přicházejí silné bolesti hlavy, vysoké horečky a poruchy motoriky. Encefalitida u dětí má výrazně lehčí průběh než u dospělých.

Jak klíště odstranit?

Když na svém těle klíště objevíte, je důležité ho co nejrychleji odstranit. Často ho najdete v podkolenní jamce, v podpaží, tříslech, za ušima a u dětí také ve vlasech, ale může být přisáté i kdekoliv jinde.

Napřed si nachystejte speciální kleštičky, pinzetu nebo kartu na vytahování klíšťat, dezinfekci, kousek toaletního papíru, případně gumové rukavice.

Klíště uchopte pinzetou nebo kleštičkami co nejblíže ke kůži a kývavými pohyby ze strany na stranu ho pomalu vyviklejte.

Při použití kleštiček nebo pinzety dávejte pozor, abyste klíště nezmáčkli - mohlo by vypustit do těla dávku slin, které mohou být infikované. Musíte postupovat opatrně a jemně, abyste klíště nepřetrhli.

Karta na vytažení klíštěte má na obou stranách speciální zářezy, kterými klíště podeberete a vyvikláte. V tomto případě je riziko rozmáčknutí klíštěte opravdu malé.

Po odstranění klíštěte ránu vydesinfikujte a klíště zlikvidujte. Je třeba s ním zacházet jako s infekčním materiálem, nesahat na něho holýma rukama, rozhodně ho nerozmačkávejte mezi nehty, ani nijak nedrťte. Nejlepší je klíště zabalit do malého kousku papíru a na nehořlavém podkladu ho spálit.

Klíště se nesmí dusit

Nikdy na klíště nenanášejte žádný krém, olej, máslo nebo jiný tuk. Klíště by se začalo dusit a do rány by vypustilo všechny viry a bakterie, které obsahuje.

Co když se přetrhne?

Když se vám nepodaří vytáhnout klíště celé a zůstanou vám v ráně kusadla, nepropadejte panice. Kusadla nebezpečná nejsou a nehrozí zvýšené riziko nákazy. Tělo se k nim bude chovat jako například ke třísce a po čase vyhnisají. Pokud jste nervózní, navštivte lékaře, který vám kusadla odstraní ihned a ránu vydesinfikuje.

Klíště byste mohli jednoduše přetrhnout v případě, že ho budete odstraňovat vytáčením, proto tento způsob nepoužívejte.

Jaký je další postup po odstranění klíštěte?

Když jste klíště odstranili, je dobré si dát pozor na následující situace.

Sledujte reakce na kůži

V následujících třech týdnech sledujte místo přisátí. Malá červená skvrnka, která může svědit je normální, ale pokud by během tří dnů nevymizela, ba naopak se začala zvětšovat nebo její střed zesvětlal, navštivte lékaře. Ten vám s největší pravděpodobností předepíše antibiotika proti lymské borelióze.

Pozor na příznaky chřipky

Jestliže na sobě v následujících týdnech ucítíte příznaky chřipky nebo virózy, také se vydejte k lékaři a informujte ho o tom, že jste měli klíště. Můžete mít klíšťovou encefalitidu.

Vyšetření klíštěte v laboratoři

Chcete-li mít jistotu, že klíště nebylo nakažené, po vytažení ho uložte do uzavíratelného sáčku nebo do vymyté lahvičky od léků a zašlete ho do laboratoře na vyšetření na přítomnost nemocí. Je to sice trochu nákladnější, ale určitě se to vyplatí. Adresu na laboratoř, kde se testy provádí, naleznete na internetu.

Pokud jste na klíště nanesli dezinfekci nebo olej, na výsleky vyšetření to nebude mít vliv.

Prevence proti klíštěti

Nejlepší variantou je klíště vůbec nechytit. Proto před výletem do přírody používejte repelent proti klíšťatům, a to zejména od kolen dolů. Je-li to možné, nelehejte si ani nesedejte do trávy, nechoďte ve vysoké trávě, v křoví nebo stezkách vyšlapaných od zvěře. Do lesa choďte ve vysokých botách nebo holínkách a noste světlé oblečení, na kterém byste klíště lépe zahlédli. Vždy po příchodu z míst, kde je výskyt klíšťat pravděpodobný, pečlivě prohlédněte celé své tělo, abyste klíště mohli včas odstranit.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zapojit děti do domácích prací?

Jak zapojit děti do domácích prací?

Nejedna matka si často povzdechne, že nedělá nic jiného, než vaří, uklízí, pere a žehlí. Má kolem sebe děti a manžela, ale na chod domácnosti je úplně sama. Není na čase to změnit a zapojit do domácích prací i děti? Ale jak?

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…


Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

Dokonalé zahradní jezírko musí mít i krásně kvetoucí lekníny. Na trhu se nabízí spousta druhů, různých velikostí i barev. U nás se volně vyskytuje leknín bílý, který je chráněnou rostlinou a nesmí se trhat. A jak na to, když si chcete vysadit svůj vlastní leknín?

Jak zabavit batole?

Jak zabavit batole?

Na hodinách odbíjí jedenáctá dopolední a vy jste stále ještě v noční košili. V jedné ruce držíte své dítě a v druhé kartáček na zuby. Kdykoliv svého potomka chcete něčím zabavit, neuplyne ani minuta a dítko se dožaduje vaší pozornosti.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!