verze pro tisk

Jak zastavit krvácení z nosu?

5. červen 2014

Určitě jste se setkali s tím, že vám někdy tekla krev z nosu, ať už při velké rýmě nebo po čištění nosu. Zejména u dětí je to častý problém. Víte, kdy je nutné navštívit lékaře a jak správně postupovat, aby jste krvácení zastavili?

Reklama

Co způsobuje krvácení z nosu?

Sliznice uvnitř nosu je protkaná sítí jemných cév a dojde-li k jejich porušení, spustí se krev z nosu. Zvláště u dětí jsou tyto cévy velmi jemné a náchylné k mechanickému poškození. Z toho důvodu se u dětí objevuje krvácení z nosu častěji než u dospělých a to i při běžných virózách nebo chřipce.

Krvácení z nosu bývá často způsobeno častým a silným kýcháním nebo smrkáním, mechanickým poškozením („vrtáním se v nose“), úderem do nosu nebo do hlavy. Krvácení z nosu se může objevit při horečnatém onemocnění nebo u zánětu horních cest dýchacích. Také častá alergická rýma narušuje nosní sliznici, která je poté náchylnější k poranění. Nedostatek vitamínů C bývá provázen častým krvácením z nosu, protože dochází ke ztenčení cévní stěny.

Krvácení z nosu mohou způsobovat i vážnější příčiny jako je porucha srážlivosti krve, vysoký krevní tlak nebo trombóza.

Jak zastavit krvácení?

Když vám začne z nosu téct krev, je třeba ji zastavit. Posaďte se do mírného předklonu a stiskněte si nosní křídla palcem a ukazovákem na přibližně 10 minut. Zůstaňte v klidu, nedělejte žádné prudké pohyby, dýchejte ústy a případnou krev v ústech vyplivujte. Můžete si na kořen nosu a čelo přiložit studený obklad, ale není to nutné. Obklad na zátylek se nepovažuje za účinný. Po 10 minutách opatrně povolte stisk a pokud vám krev teče i dál, stiskněte nos znovu na dalších 10 minut. Jestli bude i po této době krvácení pokračovat, vyhledejte lékaře.

Nikdy si nos sami ničím neucpávejte. Hlavu nezaklánějte dozadu, protože by vám krev tekla i do nosohltanu a mohli byste ji spolknout nebo vdechnout. Pokud krev spolknete, mohli byste začít zvracet a to je nežádoucí.

Až krev zastavíte, neměli byste dělat prudké pohyby, běhat, předklánět se nebo prudce smrkat.

Kdy jít k lékaři?

Jsou situace spojené s krvácením z nosu, kdy byste měli vyhledat lékaře.

V akutních případech

Lékaře vyhledejte vždy, pokud krvácení trvá déle než 20 minut nebo došlo k masivní ztrátě krve, kdy může postižený přejít až do šokového stavu. Ten se projevuje zrychleným pulzem, bušením srdce, zblednutím a může vést až poruchám vědomí.

Stejně tak vyhledejte okamžitou lékařsku pomoc, je-li krvácení spojeno s úrazem hlavy, je provázeno silnou bolestí hlavy nebo je doprovázeno výtokem nažloutlé tekutiny – mozkomíšní mok.

Při opakovaném krvácení

Pokud můžete krvácení lehce zastavit, ale opakuje se příliš často, je vhodné navštívit lékaře, který vás pošle k otorinolaryngologovi (na ORL) na vyšetření. Časté krvácení může být způsobeno narušenou cévou v nosní dutině, kterou je možné chirurgicky ošetřit, ale může být známkou neléčeného vysokého tlaku a řady dalších nemocí. Jestli užíváte léky na ředění krve a často vám teče krev z nosu, měli byste také navštívit lékaře.

Určitě se lékaře nebojte navštívit, protože vám může pomoci se krvácení z nosu zbavit nebo alespoň omezit jeho četnost.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak odstranit skvrny od krve?

Jak odstranit skvrny od krve?

Každý z nás to zná. Spustí se nám krev z nosu nebo se při krájení masa nešikovně řízneme do prstu a najednou je všude kolem plno krve. Snažíme se ji rychle něčím zastavit a často si přitom umažeme své oblíbené tričko, kalhoty a někdy i koberec nebo jiný textil. Na trhu je nepřeberné množství drahýc…

Jak na bolest zubů?

Jak na bolest zubů?

Téměř každý někdy zažil bolest zubů. Je to asi jedna z nejhorších bolestí, jaká vůbec existuje. A nejčastěji vás samozřejmě postihne v době, kdy jste na dovolené, nebo daleko od jakékoli zubní pohotovosti.


Alergie na břízu - projevy a jak je zmírnit

Alergie na břízu - projevy a jak je zmírnit

Každé jaro, od března do května, vám teče z nosu, kýcháte jako o závod a pálí vás oči. Pak s velkou pravděpodobností máte alergii na pyl břízy. Jaké jsou projevy této alergie a jak je zmírnit? Pojďme se na to podívat.

Jak se zbavit migrény?

Jak se zbavit migrény?

Kdo poznal co je to migréna, rád by udělal všechno možné, aby se s ní už nikdy nemusel potkat. Nejde totiž o obyčejnou bolest hlavy, při které si vezmete prášek a za chvíli o ní nevíte. Její průběh je mnohem intenzivnější a může vás i na několik dní úplně vyřadit z běžného života. Co můžete udělat p…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!