verze pro tisk

Jaké jsou zdroje bílkovin?

26. duben 2014

Dostatečný přísun bílkovin je důležitý pro každého člověka a nemusíte být ani sportovec nebo kutlurista, kterému jde především o vytvoření svalové hmoty. Pojďme se podívat proč jsou bílkoviny důležité a v jakých potravinách je najdeme.

Reklama

Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny jsou společně s tuky a sacharidy základní složkou potravy. Měly by tvořit 15-30% denního příjmu. Bílkoviny tvoří svalovou hmotu, ale mají i další funkce. Jsou nutné pro správné fungování těla. Pokud chcete, aby vám rostly svaly, musíte mít kromě cvičení dostatečný přísun bílkovin. Ale dlouhodobé předávkování bílkovinami vyvolává zdravotní rizika, protože naše tělo neumí nadbytečný příjem bílkovin zpracovat.

Bílkoviny jsou utvořeny z amiokyselin, které si tělo neumí vyrobit. Je nutné je tedy dodávat v potravě.

Zdroje bílkovin

Vyskytují se v živočišných i rostlinných zdrojích, ale pro tělo mají lepší využitelnost bílkoviny živočišné.

Živočišné bílkoviny

Bílkoviny jsou obsaženy především v libovém mase – kuřecím, krůtím, hovězím, telecím, kachním a v rybách jako je tuňák nebo losos. Do živočišných zdrojů bílkovin patří také vejce - především vaječný bílek a mléčné výrobky jako je tvaroh a sýry. Sýry bohaté na bílkoviny jsou olomoucké tvarůžky, parmezán, eidam nebo ementál.

Rostlinné bílkoviny

Hlavně pro vegetariány jsou důležité rostlinné zdroje bílkovin. Nejvýznamějším rostlinným zdrojem jsou luštěniny a sója. Z luštěnin můžeme jmenovat hrách, čočku, fazole, cizrnu. Za zmínků stojí také ořechy a semínka – sezam, dýňová semínka, slunečnice nebo mák. Bílkoviny obsahují i obiloviny.

Pro vegetariány jsou důležitým zdrojem bílkovin různé náhražky masa jako je tofu, robi maso, seitan nebo šmakoun. Jde o potraviny, které mají opravdu vysoký obsah bílkovin.

Pokud jíte dostetečně pestrou a vyváženou stravu, nemusíte se nedostatku bílkovin bát.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu A?

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu A?

Určitě si často říkáte, že jíst ovoce a zeleninu je zdravé, protože mají hodně vitamínů. Ale víte k čemu jsou nám jednotlivé vitamíny dobré? Pojďme se podívat na vitamín A - čím je prospěšný a v jakých potravinách ho najdeme.

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu C

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu C

Všichni víme, že v období viróz a chřipek je důležitý přísun vitamínu C. "Céčko" je našemu tělu prospěšné i z jiných důvodů. Tento vitamín najdete snad v každém doplňku stravy, ale mnohem lepší je užívat ho přímo v naší stravě. V jakých potravinách ho tedy najdeme?


Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Víte, že když se řekne vitamín B, tak nejde jen o jeden vitamín, ale že jich existuje celá řada? Pojďme se podívat k čemu jsou nám tyto vitamíny prospěšné a v jakých potravinách je najdeme.

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

Chcete hubnout a vybíráte ten nejlepší sport pro vás? Vězte, že výběr toho správného je opravdu důležitý. Ne při každém sportu dochází k optimálnímu spalování tuků a tak by výsledky nemusely být takové, jako očekáváte. Jaký sport je tedy pro hubnutí a spalování tuků nejvhodnější?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!