Pohanka - proč ji jíst?
5. květen 2014Myslíte si, že pohanka a podobné potraviny jsou jen pro vegetariány a makrobiotiky? Pak jistě nevíte, že pohanka u nás byla v minulosti velmi používaná a oblíbená. Vzhledem ke svým příznivým účinkům na lidské tělo se začíná na náš stůl postupně vracet. A proč byste ji měli jíst?
ReklamaPohanka
Pohanka je rostlina, která pochází s oblasti středí Asie. Odtud se postupně rozšířila do Japonska, Evropy i do Severní Ameriky. U nás se pěstovala už ve 12. století a v 16. století byla velmi oblíbená. Z pohanky se pekly placky, vařila se z ní pohanková kaše, pekl se z ní chleba. Pak začalo její pěstování postupně ustupovat. V posledních letech se ale pohanka vrací na náš stůl.
Mnoho lidí si mylně myslí, že je to obilovina, ale ve skutečnosti jde o jednoletou rostlinu z čeledi rdesnovitých, která má podobně moučná zrna jako obilí. Pohanka je velice výživná a dobře stravitelná. Protože neobsahuje lepek, je vhodná i pro bezlepkovou dietu.
Pozitivní účinky na organismus
Pohanka obsahuje mnoho důležitých látek, které jsou prospěšné našemu zdraví. Je zdrojem vitamínů ze skupiny vitamínů B, vitamínu C a E. Dále obsahuje vlákninu a minerály - vápník, železo, fosfor, mangan, zinek, draslík, hořčík, selen a další stopové prvky.
Pozitivní vliv na cévní systém
Velmi důležitý je rutin, který podporuje vstřebávání vitamínu C a příznivě působí na cévy a celý cévní systém. Díky němu pohanka zmírňuje problémy u křečových žil nebo hemeroidů, pomáhá při krvácivosti dásní, při silné menstruaci, snižuje riziko vzniku krevních sraženin, infarktu a mozkové mrtvice. Napomáhá při praskání žilek v oku a obličeji.
Regenerace jater
Pohanka obsahuje cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem a napomáhá při odbourávání tuku nahromaděného v játrech.
Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu
Díky rutinu a dalším obsaženým látkám napomáhá pohanka snižovat krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje obranyschopnost organismu, příznivě ovlivňuje funkci trávícího systému, je důležitá při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Pohanka je vhodná také k detoxikaci organismu.
Použití pohanky v kuchyni
Při přípravě pohanky dejte pozor, abyste ji nevařili - varem ztrácí prospěšné látky a vitamíny.
Jako příloha
Pohanka se připravuje podobně jako kuskus. Opražte ji na pánvi, dejte ji do hrnce a zalijte horkou vodou. Poté ji nechte pod pokličkou nabobtnat. Takto připravenou pohanku můžete použít jako přílohu k masům nebo rybám.
Na pečení
Pohanka se dá použít jako náhrada obilné mouky. Nejlepší je ji s běžnou moukou smíchat a lze ji použít například k pečení koláčů, buchet, cukroví, k přípravě lívanců nebo domácích těstovin. Výborně se hodí do polévek nebo ji můžete použít do karbanátků.
V obchodech koupíte pohankovou mouku, pohanku loupanou, pohanku lámanku, pohankovou krupici, pohankové vločky nebo čaje ze slupek pohanky.
Tak jestli jste pohanku ještě neochutnali, určitě ji vyzkoušejte.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!