verze pro tisk

Překyselení organismu - jak ho poznat a jak ho řešit?

31. březen 2014

Překyselením organismu vystavujeme naše tělo veliké zátěži a způsobujeme si tím mnoho zdravotních obtíží. Jak poznat, že jsme překyselení a co můžeme udělat pro to, abychom nebyli?

Reklama

Jaké je vnitřní prostředí organismu?

To jestli je nějaká látka kyselá nebo zásaditá se udává v hodnotách pH. Hodnoty pH jsou v rozmezí 0-14. Pokud má látka hodnoty 0-7 je kyselá. Hodnoty pH 7-14 znamenají, že je látka zásaditá. Neutrální je například voda, která má pH 7.

Naše krev je lehce zásaditá a její hodnoty se pohybují kolem pH 7,4. Naše tělo dělá vše pro to, aby si udrželo pH krve v hranicích 7,35-7,45. Pokud by byly hodnoty jiné, došlo by k ohrožení života. Je-li hodnota pH vyrovnaná a pohybuje se v daných mezích, může tělo optimálně fungovat a člověk se cítí dobře.

Překyselení organismu

Tělo musí udělat vše pro to, aby udrželo správný poměr kyselin a zásad v organismu. Tímto bojem se silně zatěžuje organismus. Dnešním životním stylem bohužel často vystavujeme náš organismus kyselému prostředí.

Co se děje v těle při překyselení?

Pokud máte překyselený organismus, tělo se snaží neutralizovat vším co má k dispozici. Pro svůj boj sahá do zásob minerálů z orgánů a kostí. K neutralizaci kyselin používá vápník, sodík, draslík a magnesium. Pokud jsou kosti soustavně připravovány o vápník, hrozí riziko vzniku osteoporozy (řídnutí kostí).

Příznaky překyselení

Nejčastějšími příznaky překyselení organismu jsou únava, pocit vyčerpanosti, bolesti hlavy, zad, kloubů nebo svalů, podrážděnost, snížená imunita a alergie a ekzémy. Z příznaků jen těžko poznáme zda jde o překyselení organismu nebo o jiný problém v těle. Na zjištění překyselení existuje jednoduchá metoda.

Otestujte se

Chcete-li vědět jak jste na tom vy, kupte si v lékárně lakmusové papírky na kontrolu pH z moči. Pomocí papírků otestujte svoji moč v průbehu dne. Ranní moč mívá pH nižší než 7, ale přes den by měla mít pH vyšší než 7, ideálně o pár desetin více. Pokud máte pH přes den pod 7, máte překyselený organismus.

Čím si překyselení způsobujeme?

Hlavní příčinou překyselení je naše strava, která obsahuje spoustu kyselinotvorných potravin. Další příčiny jsou stres, zloba, životní prostředí, mělké a nepravidelné dýchání při kterém má tělo málo kyslíku a nedostatečné žvýkání potravy, které podporuje kyselinotvorné kvašení ve střevech.

Co dělat proti překyselení?

Pokud jste zjistili, že trpíte překyselením, je dobré s tím začít něco dělat. Pro odkyselení vám pomůže úprava jídelníčku, dostatečný pitný režim, omezit stres, omezit kouření a alkohol. Dostatečně se hýbejte a dejte si pozor na správné dýchání, které má být hluboké a pravidelné. Jezte pomalu a dostatečně vše rozžvýkejte. Existují i speciální doplňky stravy pro překyselený organismus, které koupíte v lékárně. Určitě pomůže i pozitivní myšlení.

Jídelníček

Pro odkyselení organismu je velmi důležitá změna jídelníčku a dodržování pitného režimu. Do jídelníčku byste měli zařadit co nejvíce zásadotvorných potravin a kyselinotvorné naopak co nejvíce omezit. Chuť jídla neodpovídá tomu jestli je potravina kyselinotvorná nebo zásadotvorná. Například citron je kyselý, ale pomáhá tělu udržet zásaditější vnitřní prostředí.

Kyselinotvorné potraviny

Mezi kyselinotvorné potraviny patří maso, cukr, alkohol, vejce, ryby, výrobky z bílé mouky, káva, limonády, umělá sladidla, sladkosti. Těmto potravinám se při překyseleném organismu co možná nejvíce vyhýbejte.

Zásadotvorné potraviny

Zásadotvorné jsou ovoce a zelenina, houby, med, zelený čaj, jáhly, pohanka. Zásadotvorný je i mladý ječmen a přípravky z aloe vera. Zeleninu jezte raději syrovou, tak vám dodá navíc i dostatek vitamínů.

 

Pokud máte některý z možných příznaků překyselení organismu, neváhejte a otestujte se.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Odvodnění organismu - jak na něj?

Odvodnění organismu - jak na něj?

Cítíte se nafouklí, trápí vás otoky nohou nebo se příliš potíte? Možnou příčinou může být přílišné zavodnění vašeho organismu. Potom je třeba tělo odvodnit. A jak na to?

Jak na detoxikaci organismu?

Jak na detoxikaci organismu?

S příchodem jara se často mluví o detoxikaci organismu. Po náročné zimě, kdy vaše tělo nahromadilo spoustu škodlivých látek, je čas se očistit. Detox ale není jen jarní záležitostí a pročistit své tělo od škodlivin můžete v podstatě kdykoliv v průběhu roku. Jak na něj?


Jak poznat neštovice?

Jak poznat neštovice?

Když se dítě nakazí planými neštovicemi, získá imunitu na celý život. Většina lidí neštovice prodělá v dětském věku, kdy kromě nepříjemných pupínků často nebývají velké komplikace. Jak ale poznat, že se opravdu jedná o neštovice?

Jak poznat zánět spojivek?

Jak poznat zánět spojivek?

Zánět spojivek je nepříjemný zdravotní problém oka. Oči nám můžou zarudnout z několika důvodů a né všechny vyžadují takovou léčbu jako zánět spojivek. Jak ho tedy s jistotou poznat?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!