verze pro tisk

Proč je důležité snídat?

4. duben 2014

Snídaně by měla být ráno stejně samozřejmá jako ranní hygiena. Je důležitá pro správný start do nového dne. Pokud tvrdíte, že ráno nemáte čas, přečtěte si tento článek. Třeba vás přesvědčí k tomu, že ráno vstanete o 10 minut dřív a na snídani si čas uděláte. Nebo si můžete snídani připravit už večer a ráno ji jen vytáhnete z ledničky.

Reklama

Proč snídat?

Snídaně dodá našemu tělu energii po nočním půstu, aby mohlo dopoledne fungovat nejen fyzicky, ale snídaně podporuje i činnost mozku.

Nastartování metabolismu

Naše tělo potřebuje ráno dostatek energie, aby mohlo správně fungovat. Vhodnou skladbou snídaně nastartujete svůj metabolismus a spalování.

Proti nadváze a obezitě

Ten kdo se ráno nasnídá, má od rána dostatek energie a nemusí to dohánět přes den a večer přejídáním se. Z toho plyne menší riziko nadváhy a obezity.

Co si způsobujeme když nesnídáme?

Po nočním hladovění potřebuje naše tělo "nakopnout" k dalším aktivitám. Pokud se nenasnídáte ani nenasvačíte, může být pauza mezi jídly až 16 hodin i více. Organismus potom během dopoledne funguje na rezervy a na svou obranu zpomalí metabolismus. Když se potom v poledne najíte, tělo si uloží energii z jídla ve formě tuků a to vede k nadváze a obezitě.

Dlouhá pauza mezi jídly přispívá k únavě a zhoršenému soustředění.

Nesnídáte-li, máte s největší pravděpodobností večer nutkavou potřebu se přejíst, protože vaše tělo potřebuje dohnat přísun energie. Jenže pokud se večer nacpete, ráno opět nemáte hlad a dostáváte se tak do začarovaného kruhu.

Někteří na svou obranu tvrdí, že nesnídají, aby hubnuli, že potom snědí méně jídla. Když tělo ráno nedostane energii, vezme si ji ze svalů. Člověk pak přichází o svaly, tuky zůstávají a metabolismus zpomaluje.

Jak by měla snídaně vypadat?

Snídaně by měla tvořit čtvrtinu denního příjmu energie a najíst byste se měli nejlépe do hodiny po probuzení.

Vhodné složení

Vyvážená snídaně je zdrojem sacharidů, bílkovin, kvalitních tuků a vlákniny. Nesmí chybět ani vhodné tekutiny - zelený čaj, ovocný džus nebo zeleninová šťáva. Přidejte si kousek ovoce nebo zeleniny. Sacharidy jsou obsaženy v pečivu, musli nebo cereáliích. Bílkoviny najdeme v mléce, jogurtu nebo tvarohu. Ideální snídaně je například ovesná kaše s rozinkami a medem a pomerančový džus.

Tradiční snídaně jako jsou míchaná vajíčka s bílým pečivem s máslem není dobrá volba. Je až příliš tučná a mastná. Vhodné nejsou ani potraviny s vysokým glykemickým indexem, protože ty vás na dlouho nezasytí. Mezi tyto potraviny patří třeba rýžové chlebíčky nebo kukuřičné lupínky.

Snídaně a cvičení

Pokud ráno cvičíte, najezte se před cvičením - budete mít dostatek energie na výkon a následnou regeneraci. Pokud cvičíte jen krátké kardio, tak snídejte až po tom. Tělo bude pěkně zahřáté a rozprouděné a snídani lépe strávíte.

Takže se nebojte nasnídat a dobrou chuť!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Proč je důležité mít svého trenéra a jak ho vybrat?

Proč je důležité mít svého trenéra a jak ho vybrat?

Chcete chodit do fitness centra, ale nevíte, jak začít, jaké cviky jsou pro vás vhodné a jak je provádět? Připadají vám cvičící stroje víc jako stroje mučící? Nebo již cvičit chodíte a nevíte, zda děláte vše správně? To jsou důvody, proč si zaplatit hodinu s osobním trenérem.

Proč je důležité provádět povrchové úpravy kovů?

Proč je důležité provádět povrchové úpravy kovů?

Veškeré kovové předměty jsou vystavovány vlhkosti a působení kyslíku. Dvojnásob to platí pro kovy, které jsou umístěny a používány ve venkovním prostředí. Abyste zabránili jejich rychlému opotřebení, ztrátě původního vzhledu či korozi, je zcela nezbytné provést jejich povrchovou úpravu. V tomto člán…


Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

Jak a proč začít s poledance?

Jak a proč začít s poledance?

Přemýšlíte o tom, že zkusíte nějaký nový druh pohybu a narazili jste na kurzy poledance? Nemůžete se rozhodnout, jestli to bude to pravé právě pro vás? Co od kurzů očekávat a proč vlastně začít?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!