verze pro tisk

Jak často krmit kočku?

5. září 2014

Kočku má doma spousta lidí. Někdo ji má jako domácího mazlíčka, který skoro nechodí ven, někdo dává své kočce veškerou volnost a skoro o ni neví. Každá kočka ovšem musí také něco jíst. Víte jak často kočku krmit a čím?

Reklama

Jak často krmit kočku?

Kočku byste měli krmit dvakrát denně přibližně ve stejnou dobu, ale dospělá kočka se může naučit i na jedno krmení denně. Březí a staré kočky je lepší krmit menšími porcemi 3x denně. Množství jídla je nutné přizpůsobit plemenu kočky, její aktivitě a věku. Dbejte na to, aby si kočka nevynucovala další jídlo navíc u ostatních členů rodiny.

Krmení kotěte

Úplně malé kotě saje zpočátku mateřské mléko a není třeba ho nijak dokrmovat. Přibližně od tří až čtyř týdnů věku mu začněte nabízet i pevnou stravu. Pro kotě je lepší zvolit kupované krmení ve formě granulí nebo konzerv, nejlépe to určené přímo pro koťata. Dávejte mu 6x denně malinké porce. Postupně mu začněte navyšovat dávku a počet porcí snižovat. Jestli chcete koťátku dávat doma připravované jídlo, nejvhodnější je dietní maso (rybí, krůtí nebo kuřecí) s malým množstvím přílohy, např. rýže.

Nezapomínejte na čistou vodu

Kočka by vždy měla mít k dispozici misku s čistou a čerstvou vodou. Misku je třeba každý den vymýt a napustit novou čistou vodu. Jídlo ji dávejte vždy do jiné misky.

Kravské mléko není pro kočku na pití vhodné, protože může způsobovat průjmy.

Pamlsek neuškodí

Jestli chcete svoji kočce dopřát občas nějaký pamlsek, můžete, ale dbejte na to, aby se z toho nestalo pravidlo. Je dobré se domluvit, kdo ji dobrotu dá, aby nedostala od každého trošičku a postupně vám nezačala tloustnout. Nedávejte ji věci ze svého stolu, ale raději kupte nějaké pamlsky pro kočky v obchodě.

Čím krmit?

Dřív bývalo zvykem kočku nechat volně pobíhat venku - ona si sama něco ulovila nebo dostávala převážně zbytky z domácnosti. Jestli vám na vaši kočce záleží, určitě ji dopřáváte kvalitní a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů.

Záleží jen na vás jestli se rozhodnete vaší kočce podávat doma připravované jídlo nebo zda zvolíte kupovanou stravu ve formě granulí, konzerv nebo taštiček. Pamatujte na to, že kočka má mlsný jazýček a moc dobře pozná, když ji budete chtít podat staré, zkažené nebo nekvalitní jídlo. Jídlo, které kočka dostává by mělo mít pokojovou teplotu. Vždy používejte čistou a umytou misku.

Aby byla kočka zdravá, měla by její strava mít vyvážený obsah vitamínů a minerálů. Důležitý je obsah bílkovin a živočišných tuků, protože kočka je především masožravec.

Domácí strava

Jestli budete kočce dávat domácí stravu, je vhodné ji doplňovat vitamínovými přípravky.

Hlavní složkou potravy kočky by mělo být maso. Nejlépe vařené, ale některé druhy masa lze podávat i syrové, nakrájené na malinké kousky. Vhodné je drůbeží nebo hovězí maso, králík nebo ryby. Vepřové maso se pro kočky moc nehodí. Kočky mají rády také vnitřnosti jako jsou srdíčka nebo játra. Pokud kočka netrpí zažívacími potížemi, je možné ji dát vajíčka nebo mléčné výrobky jako je tvaroh, sýr nebo smetánek.

Kupované krmivo

Chcete-li mít přípravu jídla značně zjednodušenou, můžete kupovat již hotové jídlo. Máte na výběr z mnoha značek, které většinou rozdělují svoje výrobky podle toho, zda jsou určené pro koťata, dospělé kočky, starší nebo nemocné jedince. Nabízí se i krmivo pro kočky, které by měly držet dietu. U kupovaného krmiva byste měli mít jistotu, že vaše kočka dostává i dostatek potřebných minerálů a vitamínů. Je na vás jaký druh krmení zvolíte, někdo dává přednost granulím, někdo raději kupuje masové konzervy nebo kapsičky. Koupit můžete i různé keksy pro kočky a jiné pamlsky.

Jestli máte jakékoliv pochyby o tom, jak svouji kočku krmit, poraďte se s veterinářem, který vám doporučí nejen druh krmiva, ale i velikost denní dávky, případně poradí jaké vitamíny vašemu miláčkovi dát.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak krmit slepice?

Jak krmit slepice?

Chov slepic je především na vesnicích stále velmi rozšířený. U lidí jsou velmi oblíbená kvalitní domácí vajíčka, která se s těmi z obchodu nedají vůbec srovnávat. Jak slepice krmit, aby měly nejen dobrá vajíčka, ale aby byly také spokojené a zdravé?

Jak krmit kapry

Jak krmit kapry

Když jdete s dětmi krmit kapry na přehradu, stačí vzít kousek starého pečiva a kapři se o něj budou prát. Něco jiného je, když máte vlastní rybník a pěstujete kapry na maso. V tom případě je vhodné kapry přikrmovat, aby byli zdraví a rychle rostli. Jak krmit kapry?


Jak krmit kanáry?

Jak krmit kanáry?

Máte v plánu pořídit si kanárka? Pokud se nechcete chovem zabývat profesionálně, jsou to ptáčci nenároční a vhodní i pro začátečníky. A vás určitě zajímá jak a čím ho krmit, aby byl kanárek spokojený a pěkně zpíval?

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!