verze pro tisk

Jak krmit kanáry?

24. září 2014

Máte v plánu pořídit si kanárka? Pokud se nechcete chovem zabývat profesionálně, jsou to ptáčci nenároční a vhodní i pro začátečníky. A vás určitě zajímá jak a čím ho krmit, aby byl kanárek spokojený a pěkně zpíval?

Reklama

Rostlinné krmivo

Hlavní složkou krmení pro kanáry je rostlinná potrava, která zahrnuje zrní, ovoce a zeleninu a ostatní zelené krmivo.

Zrní

Nejjednodušší je zakoupit v chovatelských potřebách směs zrní určenou kanárům. Tyto směsi obsahují vyvážený poměr jednotlivých semen, jako je loupaný oves, lesknice, řepka, semenec, lněné semínko, nigr, modrý mák, slunečnice, proso, pohanka nebo mohár. Správný poměr mezi jednotlivými druhy zrní je důležitý proto, aby kanáři netlousli a měli krásný hlas.

Ptáky krmíme zrním jednou denně do krmné misky. Staré krmivo je vždy třeba odstranit, aby se nám nemíchalo staré zrní s novým.

Klíčené a máčené zrní

Zrní pro kanárky (např. pšenici, neloupaný oves nebo proso) můžete také předem namočit nebo nechat naklíčit. Jednotlivé druhy zrní, ale musíte nechávat klíčit samostatně, protože každé klíčí po jiné době. Zde je třeba dávat pozor, aby semena nezačala plesnivět nebo se jinak kazit. Takové zrní ptákům rozhodně nedávejte.

Pokud zrní jen namáčíte, stačí ho máčet 12 hodin a před podáním kanárkům ho řádně propláchněte a osušte. Jestli necháváte zrní klíčit, můžete ho ptáčkům předložit jakmile se objeví malé klíčky. I zde je nutné nejprve zrní řádně propláchnout a osušit.

Klíčené a máčené zrní dávejte do samostatného krmítka a nesezobané zrní odstraňte z klece přibližně po 4 hodinách, aby nezačalo v kleci hnít.

Ovoce a zelenina

Každý den můžete kanárkům dopřát i kousek ovoce nebo zeleniny. Potrava nesmí být nikdy studená, proto jídlo nechejte nejprve ohřát na pokojovou teplotu. Ovoce nebo zeleninu nejprve omyjte vlažnou vodou. Kanárci budou rádi za kousek jablka, banánu, mrkve, hroznového vína, jahody, melounu nebo kiwi. Ale mají rádi také vařené brambory, salátovou okurku nebo výhonky řeřichy seté.

Ostatní rostlinné krmivo

Svým miláčkům můžete také pro změnu dopřát i zelené krmivo z přírody. Rádi vyzobávají semínka z trav (např. lipnice, srha), které zavěsíte do klece. Stejně tak jim můžete nabídnout žabinec, špenát, listy pampelišky, jitrocel nebo kopřivu. Tyto rostliny jim můžete přidávat také do vaječné míchanice.

Když do klece kanárkovi zavěsíte větev nějakého nejedovatého stromu, bude mít o zábavu postaráno a ještě si pochutná.

Živočišné krmivo

Dalším a neméně důležtitým druhem krmiva je živočišné krmivo, které kanárům dodá potřebné bílkoviny a další potřebné látky.

Vajíčko a vaječná míchanice

Hlavním živočišným krmivem je slepičí vajíčko uvařené na tvrdo, tj. vařené 8-10 minut.

K nastrouhanému uvařenému vajíčku přidejte strouhanku z rohlíků, nastrouhanou syrovou mrkev a směs promíchejte, aby byla vláčná. Tím získáte vaječnou míchanici, do které můžete také přidat například mák nebo nasekané mladé kopřivy.

Vaječná míchanice je důležitou součástí potravy zejména pro samičky, které se starají o mladé nebo při pelichání. Ostatním ptákům by se neměla dávat denně, aby netloustli.

Dejte pozor, protože vaječná míchanice se rychle kazí a je třeba ji z krmítek odstranit.

Ostatní živočišné krmivo

Kanáři mají rádi také sušené mravenčí larvy, které buď můžete dávat samotné nebo je také přimíchávat do vaječné míchanice. Kukly je třeba nejprve spařit a osušit a až poté je můžete použít.

Stejným způsobem se používají ke krmení mouční červy.

Čistá voda

Jako každý živočich, i kanár potřebuje pít. Je důležité, aby měl v napáječce čistou vodu, která nesmí být studená. Vyměňovat by se měla každý den, nejlépe za vodu, kterou si necháte jeden den odstát.

Doplňky stravy

Kanár by měl mít ve své kleci zavěšenou sépiovou kost, která je pro něho zdrojem vápníku a ptáček si o ni obrušuje svůj zobák. V kleci by neměl chybět čistý říční písek nebo speciální písek pro exoty, který pomáhá s trávením.

Krmení jen to neskažené

Mějte na paměti, že veškeré krmivo, které svému kanárkovi dáváte, by mělo být čisté a rozhodně by nemělo být zkažené. Proto nepodávejte zrní, které je plesnivé, žluklé, napadené hmyzem nebo je jinak závadné.

Když budete dávat vašemu kanárkovi kvalitní krmení, jistě se vám odmění krásným zpěvem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.62 hvězdiček / Hodnoceno: 34x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak krmit slepice?

Jak krmit slepice?

Chov slepic je především na vesnicích stále velmi rozšířený. U lidí jsou velmi oblíbená kvalitní domácí vajíčka, která se s těmi z obchodu nedají vůbec srovnávat. Jak slepice krmit, aby měly nejen dobrá vajíčka, ale aby byly také spokojené a zdravé?

Jak krmit kapry

Jak krmit kapry

Když jdete s dětmi krmit kapry na přehradu, stačí vzít kousek starého pečiva a kapři se o něj budou prát. Něco jiného je, když máte vlastní rybník a pěstujete kapry na maso. V tom případě je vhodné kapry přikrmovat, aby byli zdraví a rychle rostli. Jak krmit kapry?


Jak často krmit kočku?

Jak často krmit kočku?

Kočku má doma spousta lidí. Někdo ji má jako domácího mazlíčka, který skoro nechodí ven, někdo dává své kočce veškerou volnost a skoro o ni neví. Každá kočka ovšem musí také něco jíst. Víte jak často kočku krmit a čím?

Jak udělat kvásek?

Jak udělat kvásek?

Na pultech je v dnešní době nepřeberné množství různých druhů chleba, rohlíků, bulek, slaného i sladkého kynutého pečiva. Stále častěji ale pečeme doma. Co takhle křupavý chléb právě vytažený z trouby s bylinkovým máslem vlastní výroby? Kdo by odolal? Základem celého chlebu je kvásek, který byl v do…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!