verze pro tisk

Jak naučit psa čůrat venku?

11. prosinec 2014

Pořídili jste si malé štěňátko a právě si ho vezete domů. Doma má přichystaný pelech a hračky a všichni netrpělivě čekají až malého chlupáče přivezete. S pejskem vás čeká spousta radosti, ale také práce a povinností - víte třeba jak často odčervovat psa? Ovšem prvním úkolem je naučit pejska čůrat venku. A jak na to?

Reklama

Kdy začít s učením?

S učením na záchod nečekejte až si u vás pejsek zvykne, ale začněte hned po příjezdu domů. Malé štěně sice ještě neumí řízeně udržet moč, takže občas nějakou loužičku najdete, ale je dobré, aby si potřebu spojilo s venčením.

Jak postupovat?

Psi většinou čůrají po spánku, po jídle nebo po hře. Jakmile nastane jedna z těchto možností, kdy je velká pravděpodobnost, že pes bude čůrat, vezměte ho ven. Venku ho položte na vhodné místečko a podpořte ho nějakým povelem, aby se vyčůralo (tady můžeš, čůrej, atd). Když se mu to podaří, pochvalte ho a můžete ho odměnit i pamlskem. Pes je chytrý tvor a brzy si spojí povel s čůráním a i díky pochvale bude vědět, že venku může. Snažte se s pejskem chodit stále na to samé místo.

Sledujte signály

Sledujte také signály, které mohou znamenat, že pejsek potřebuje čůrat. Před vykonáním potřeby si většinou hledá to správné místečko - očichává podlahu a točí se dokolečka, může být najednou nervóznější a hledat klidné místo. Jakmile toto chování zpozorujete, vezměte pejska a přeneste ho ven. Tam postupujte podle výše zmíněného postupu.

Když venku nechce čůrat

Může se stát, že se pejsek nebude venku chtít vyčůrat a bude potřebu zadržovat. Cítí-li venku mnoho pachů od cizích psů, bojí se jejich pach překrýt. Zkuste pejska vzít tam, kde není tolik cizích pachů - do lesa nebo na louku. Nebo mu sebou ven vezměte jeho pach - např. počůrané noviny.

Psa nikdy netrestejte

Když najdete doma loužičku, psa nikdy netrestejte, protože nebude vědět za co trest je. Loužičku nikdy neuklízejte před psem, ale tak aby vás neviděl. Když pejska přistihnete, jak právě čůrá, napomeňte ho důrazným povelem (fuj, nesmíš, atd.) a vezměte ho ven.

Buďte trpěliví

Počítejte s tím, že může pejskovi trvat i několik týdnů než se naučí, kde smí a nesmí vykonávat svou potřebu. Buďte trpěliví a snažte se pejska co nejvíc pozitivně motivovat. Hodně ho chvalte, ať vidí, že máte radost z každého úspěchu. Ze začátku berte štěně ven každé tři hodiny a to i v noci. Máte-li tu možnost, vezměte si na první dny s pejskem dovolenou a věnujte se mu.

I když se to může někdy zdát nekonečné a vy si myslíte, že zrovna váš pejsek se nikdy nenaučí čůrat jen venku, nezoufejte, už brzy to bude umět. Potom začnete řešit i další štěněcí zlozvyky (např. kousání) a na to jak jste svého pejska učili čůrat venku si ani nevzpomenete.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…


Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?
Vložit komentář

Komentáře

Magdalena Machýčková

středa, 12. říjen 2016
20:36

Dobrý den! Jsem zoufalá. Mám půl roční fenku kokra a dělám to přesně,jak je to u vás popsané. Učím pejska venčit už 4 měsíce. Včera jsme večer venčili v 21.30hod a pršelo. Chodila jsem po trávě v naší zahradě asi 20minut,ale žádná potřeba nebyla. Přišli jsme domů a hned se vyčůrala. Už nevím co s ní. Ona se to snad nenaučí. Očekávala bych,že už konečně začne kňučet u dveří, když bude chtí venčit. Ona to nikdy neudělá. Já s ní chodím každou hodinu dopoledne a odpoledne jsou intervaly delší. Daří se to,ale sama od sebe,aby dala náznak,nepřijde. Prosím o radu a zda to někdy vůbec půjde. Jsem doma a jsem velice důsledná a snažím se,ale marně. Už jsem si poplakala, že je to vše zbytečné. Děkuji Machýčková


Napsal: Magdalena Machýčková [Odpovědět]