verze pro tisk

Jak odnaučit psa kousat?

17. listopad 2014

Máte doma malé štěně, před kterým neunikne žádná bota a jeho drobné jehličky se vám zabodávají do rukou při každé hře s ním? Pak jistě řešíte, jak štěně odnaučit kousat do všeho, co mu přijde pod čenich. Přejete si, aby nepůsobilo stále větší škody na věcech a malé děti nemuseli utíkat před jeho ostrými zoubky. Jak tedy odnaučit psa kousat?

Reklama

Proč pes kouše?

Většina malých štěňat si projde svým kousacím obdobím, kdy kouše všechno a každého. Je to spojeno také s růstem zubů a toto období je pro psy zcela přirozené. Někdy se stane, že pejskovi zlozvyk kousání přetrvává i do dospělosti. Takový pes se může nudit, trpět nedostatkem podnětů nebo úzkostí a svůj podíl má na tom také povaha psa.

Jak odnaučit štěně kousat?

Když si přinesete domů ten malý chlupatý uzlíček, jste z něho unešení, ale najednou ten malý chlupáč začne ničit všechny věci v okolí a při každé hře se vám do ruky zabodávají jeho ostré zoubky. V té chvíli je třeba důsledně nastavit pravidla, aby pes poznal co se smí a co ne. Štěně nepřestane kousat ze dne na den a bude třeba trpělivost a důslednost, ale jednoho dne pochopí a kousat přestane. Při výchově psa nikdy fyzicky netrestejte, ale dávejte mu jasné a důrazné povely.

Když ničí věci

Pokud najdete rozkousané boty nebo rohožku, nemá smysl trestat psa s botou v ruce, protože si nedokáže spojit trest se zničenou botou a bude zmatený, protože neví proč ho trestáte. Je nutné psa přistihnout při činu a v té chvíli jednat. Hlasitým a důrazným povelem (např. nesmíš!, pusť! nebo fuj!) ho okřikněte a věc, kterou ničí mu vezměte a nabídněte mu ke kousání jeho hračku. Mějte v zásobě různé kousací hračky - různé míčky, gumové hračky, kousací uzly, kosti z bůvolí kůže nebo vitamínové tyčky. Tímto způsobem postupujte vždy, když uvidíte, že pes něco ničí. Pokud musíte nechat pejska samotného, odstraňte z jeho dosahu vše co by mohl zničit.

Když vás kouše při hře

Malé štěně bere kousání jako součást hry. Když si hrají štěňata společně a jedno kousne víc než je zdrávo, druhé štěně vypískne a na svou obranu útočníka také silněji kousne. Tím se štěňata sama učí ovládat sílu stisku a poznávají co je ještě dovoleno a co už je příliš. Když si s pejskem hrajete vy a ono vás kousne, je třeba mu dát jasně najevo, že takhle ne. Když vás kousne, je třeba vydat důrazný povel nebo vyjeknou "au" a hru ukončit a nejlépe od pejska odejít. Po pár minutách se vraťte a zkuste si s pejskem znovu hrát. Jakmile opět kousne, znovu hru přerušte a tím mu dáte najevo, že kousání není součástí hry. Štěně se tak časem naučí, že hra bude probíhat jen když nebude kousat.

Pes se sklony k agresivitě

Problém může nastat, když váš pes nepřestane kousat ani v dospělosti nebo se postupně z kousajícího štěněte stane agresivní pes. Některá plemena je obtížnější zvládnout a pokud není páníček dost zkušený a neukáže svou vůdčí roli, může být zaděláno na problém, proto si pejska dobře vybírejte. Pamatujte na to, že váš pes nikdy nesmí ohrozit vaše okolí, ať už ostatní lidi nebo psy. Pokud se u vašeho psa začnou projevovat agresivní sklony, navštivte cvičiště, kde vám pomohou psa zvládnout a naučí vás jak s ním komunikovat. Pes, který jednou projeví sklony ke kousání, by měl být na vodítku vždy, když vyjdete ven a také ho nenechávejte samotného s malými dětmi.

Věnujte svému psímu miláčkovi dostatečnou péči a náležitý výcvik, který k péči o psa patří stejně tak jako pravidelné očkování a odčervení, a uvidíte, že se pes brzy kousat odnaučí a bude to váš věrný kamarád.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.07 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak odnaučit psa zbytečně štěkat

Jak odnaučit psa zbytečně štěkat

Štěkot je pro psa stejně přirozený, jako pro člověka mluvení. Vždyť jde o jeho prostředek komunikace. Někdy ale pes štěká i v situacích, kdy je to nežádoucí - když je sám doma, na kolemjdoucí, atd. V takovém případě budete chtít psa tomuto štěkání odnaučit. A jak na to?

Jak se zbavit žárlivosti?

Jak se zbavit žárlivosti?

I když se už po sté přemlouváte, že to neuděláte, stále hypnotizujete partnerův telefon, který leží na stole a jen co je čistý vzduch, projedete zprávy, odchozí i příchozí hovory. Nic nenajdete. Vaše pocity jsou ještě horší, než před chvílí. Věříte totiž tomu, že si váš partner dává dobrý pozor na…


Jak naučit psa čůrat venku?

Jak naučit psa čůrat venku?

Pořídili jste si malé štěňátko a právě si ho vezete domů. Doma má přichystaný pelech a hračky a všichni netrpělivě čekají až malého chlupáče přivezete. S pejskem vás čeká spousta radosti, ale také práce a povinností - víte třeba jak často odčervovat psa? Ovšem prvním úkolem je naučit pejska čůrat ve…

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

Každé malé dítě by se mělo naučit jezdit na kole. A tak jednou přijde ten pravý čas přesedlat z odrážedla nebo tříkolky na kolo. V obchodech najdete spoustu modelů dětských kol a vybrat to pravé nemusí být úplně jednoduché. Pojďte se tedy podívat na to, jak vybrat dětské kolo.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!