verze pro tisk

Jak si vybrat psa?

26. září 2014

Mít pejska chce skoro každé malé dítě. Když už jste velcí, je jen na vás jestli si svůj sen o pejskovi splníte, nebo ne. Pokud jste se rozhodli, že si pejska pořídíte, je třeba si pořádně vybrat toho správného. Jen tak budete se svým rozhodnutím spokojeni a spokojený bude i váš pes. Co vše je potřeba při výběru pejska zvážit a jak vybírat?

Reklama

Proč si pejska pořizujete?

Před tím, než si psa koupíte, je potřeba si řádně promyslet, proč si ho vlastně chcete pořídit. Chcete hlídače k domu, domácího mazlíčka pro děti, kamaráda na procházky nebo pejska se kterým budete chodit na výstavy a soutěže? Ne každé plemeno se hodí k dětem a někteří zase nejsou vhodní na dlouhé procházky. Také do bytu se hodí jiné plemeno než k domku se zahradou.

Vaše zkušenosti se psi

Důležité je si uvědomit, jaké máte se psi zkušenosti a kolik času chcete věnovat výcviku. Bojová plemena rozhodně nejsou vhodná pro člověka, který psa nikdy neměl. Stejně tak psi dominantní, kteří při nesprávném vedení mohou být neovladatelní a pro své okolí nebezpeční.

Jaký by měl pejsek být?

Před tím než začnete vybírat konkrétního psa, ujasněte si následující.

Malý či velký?

Uvědomte si, kolik prostoru bude mít váš pes k dispozici. Velká plemena se nehodí do malého bytu, ale budou vyžadovat prostor a dostatek pohybu, takže dlouhá procházka každý den vás nemine. K dětem a do bytu jsou vhodná menší společenská plemena.

Akční a stále v pohybu či lenoch?

Záleží na tom, kolik času chcete se svým pejskem trávit. Jestli chcete pejska na dlouhé procházky nebo jako parťáka pro sport nebo raději lenocha, který většinu času proleží na gauči. Řiďte se tím, k čemu byl pes vyšlechtěn. Takový buldog s vámi určitě nenachodí denně několik kilometrů a lovecký ohař nebude spokojený v bytě, kde většinu času není nikdo doma.

Čistokrevný pes či kříženec?

Rozhodněte se, zda si chcete křížence z útulku nebo jestli budete kupovat štěně s průkazem původu.

Pes s průkazem původu, s tzv. papíry, vás vyjde sice dráž, ale máte jistotu, že štěně pochází z kvalitního chovu, je zdravé a pravděpodobně bude mít charakteristické vlastnosti svého plemene.

Levnější možsnost je, pořídit si čistokrevného pejska, ale bez papírů. Zde vám ale nikdo nezaručí, z jakého prostředí pochází a jaké vlastnosti měli jeho rodiče.

U křížence si nikdy nemůže být jistí, co ze štěňátka vyroste. Velikost ani temperament takového pejska se dá jen těžko odhadnout.

Když si vezmete staršího pejska z útulku, může si stát, že si na sebe navzájem nezvyknete. Může jít o pejska, který má špatné zkušenosti s lidmi a bude bojácný a jeho chování bude nevyzpytatelné, ale také může být vděčným a příjemným společníkem, který se vám za vaši péči odmění láskou a věrností.

Pejsek nebo fenka?

Pokud si pořídíte domů fenku, je nutné počítat s tím, že dvakrát do roka bude hárat. Fena, ale bývá klidnější, laskavější k dětem a lépe se vychovává. Pes je temperamentnější a dominantnější.

Máte malé děti?

Při výběru pejska zohledněte to, jestli máte děti. Některá plemena jsou k dětem vhodnější než jiná.

Počítejte s finančními výdaji

Při pořízení pejska je nutné počítat s nemalými finančními výdaji. Kupní cena pejska je ve srovnání s cenou krmení a veterinární péče velmi mizivá. Vždyť si pejska pořizujete až na 15 let.

Prostudujte atlas psů

Pokud jste si ujasnili jaké jsou vaše požadavky na pejska, vezměte do ruky atlas psů, ve kterém jsou podrobně popsány charakteristické vlastnosti jednotlivých plemen a vyberte si toho vhodného právě pro vás. Psa nikdy nevybírejte podle vzhledu, ale podle jeho vlastností.

Kdy si psa raději nepořizovat?

Jestli chcete koupit pejska jen kvůli dětem, raději to nedělejte, protože se může stát, že za pár měsíců přestane štěňátko děti bavit a bude jen a jen na vás se o něho postarat. Psa si raději nepořizujte ani v případě, že jste pracovně velmi vytížení a doma netrávíte moc času nebo jezdíte často na dlouhé cesty mimo domov. V takovém prostředí by pes nebyl šťastný.

Vybíráme štěňátko přímo u chovatele

Když už jste rozhodnutí jakého pejska chcete koupit, zjistěte si, kde je ve vašem okolí nějaký chovatel a zkuste si s ním domluvit schůzku. Chovatele můžete najít na internetu nebo v časopisech o psech.

Výhodou je, když můžete vidět rodiče štěňátka a prostředí, ve kterém je odchováno. Když se vám cokoli nebude zdát, najděte si jiného chovatele.

Když si vybíráte ze štěňátek to pravé, chvíli je nerušeně pozorujte a hledejte to, které je živé a nebojácné. Z něho nejspíš vyroste správný sebevědomý pes. Zkontrolujte zdravotní stav pejska, podívejte se mu na zuby, zda nemá výtok z očí a nechejte si předložit očkovací průkaz štěňátka, kde by měl být záznam o odčervení a očkování.

Je-li vše v pořádku, nezbývá nic jiného, než si štěně odvézt domů a věnovat mu tu správnou péči a uvidíte, že se vám pejsek odmění věrností a láskou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat nejlepší krmivo pro psa?

Jak vybrat nejlepší krmivo pro psa?

PR. Pokud máte doma pejska, jako správní chovatelé byste se měli zajímat o to, co je pro něj nejlepší. Velkou roli pro zdraví psa hraje výživa. Pojďme se podívat na pár věcí, na které nesmíte zapomínat při výběru krmiva.

Jak odnaučit psa kousat?

Jak odnaučit psa kousat?

Máte doma malé štěně, před kterým neunikne žádná bota a jeho drobné jehličky se vám zabodávají do rukou při každé hře s ním? Pak jistě řešíte, jak štěně odnaučit kousat do všeho, co mu přijde pod čenich. Přejete si, aby nepůsobilo stále větší škody na věcech a malé děti nemuseli utíkat před jeho ost…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!