verze pro tisk

Jak pěstovat levanduli?

19. únor 2014

„Ty jsi má, levandulová…. „ zní v jedné známé písni. Tato fialová bylina nás okouzlí nejen svým úžasným aroma, ale především svojí nevšední krásou a širokým využitím jak v lékařství, kosmetice, tak i v domácnosti. Takové voňavé relaxační koupeli, či provoněnému prádlu v prádelníku se vyrovná máloco.

Reklama

Vidět modrofialové koberce přímo ve francouzské Provence se asi každému nepoštěstí. Alespoň malý kousek Francie může mít ale doma každý z nás. Stačí zajít do nejbližšího obchodu, zasít semena a francouzský sen může začít…..

Jak na to?

Pěstovat levanduli můžeme ze zakoupených sazenic nebo semen. Pokud se rozhodneme pro výsev, učiníme tak na jaře, nejlépe v únoru a březnu, do truhlíku nebo misky.

Ideální teplota pro pěstování je cca 20°C. Vzrostlé sazenice před vysazením otužujeme. Pro výsadbu vybereme slunné stanoviště s propustnou, nepřehnojenou půdou. V tomto případě platí přímá úměra – čím více slunce, tím barevnější a aromatičtější rostliny.

Velmi důležité je rostliny nepřelévat. Mírná zálivka bohatě stačí. V průběhu května a června se sazenice levandule dávají do sponu 45 x 60 cm. Pro co nejbohatší květenství je důležité rostliny zastřihávat. Poprvé na jaře, podruhé po odkvetení, tzn. začátkem srpna.

Přestože je rostlina považována za mrazuvzdornou, je nutné ji při větších mrazech zazimovat. Kupříkladu při -10 °C je třeba rostliny zakrýt slámou nebo chvojím, popřípadě nádobu, ve které levandule roste, zahrabat do země.

Sklizeň a sušení

Sklízí se buď květ, celá kvetoucí nať anebo také samostatně trhané listy. Pokud plánujeme levanduli usušit, ustřihneme stonky dříve, než rostliny zcela vykvetou, tzn. v období, kdy jsou květy již fialové, ale ještě se neotevřely. Oproti tomu listy levandule lze sklízet téměř celý rok.

Nejlepší způsob sušení je ve svazcích květy dolů, ale možné je i sušení na stole. Levanduli uchováváme v krabicích. Sušený květ skladujeme ideálně ve skleněných lahvích jako koření či čaj.

Využití

Pomineme-li využití v medicíně, můžeme tuto voňavou bylinu využít i v domácnosti ať už k účelům dekoračním, tak i k přímé spotřebě v podobě čaje či koření. Protože je levandule velmi aromatická, dává se často v sušené formě do pytlíčků, které provoní celý byt. Pokud si levanduli zavěsíme do skříně, šatní moli už nemají šanci.

Při správné péči se budeme moci radovat z této překrásné léčivky mnoho let.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.11 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!