verze pro tisk

Jak upéct velikonoční mazanec? Recept na domácí kynutý bochánek.

16. duben 2014

Nejtypičtější velikonočním pečivem je bezesporu beránek následován jidášky a samozřejmě mazancem. Posledně jmenovaný se peče tradičně na Bílou sobotu a určitě by na svátečním stole neměl chybět.

Reklama

Mazanec je bochánek z kynutého těsta s přidanými rozinkami či kandovaným ovocem. Nahoře bývá naříznut do tvaru kříže, aby připomněl Kristovu oběť a sype se krájenými mandlemi. Existuje bezpočet receptů na tuto kynutou pochoutku, rodinné recepty se předávají z generace na generaci. Mazance jsou kynuté, tvarohové, s různými náplněmi, fantazii se zkrátka meze nekladou.

Historie mazanců

Zajímavostí je, že nejstarší české recepty na mazanec pocházejí již z 15. století. Do těsta se nedával cukr, který byl příliš drahý, zčásti ho nahrazovala sladká smetana. V bohatších rodinách přidávali do receptu sladký tvaroh. Majetnější rodiny pekly mazanců více, pro každého člena rodiny jeden bochánek, v chudších rodinách se pekl jeden velký bochník a každý pak dostal svůj díl.

Upéct mazanec není nic těžkého. Samozřejmě jej můžeme zakoupit hotový v obchodě, ale domácí, který podle receptu zvládne úplně každý, bude určitě víc vonět i chutnat, než mazanec kupovaný.

Recept na výborný domácí mazanec

Ingredience:

  • 500g hladké mouky
  • 110g cukru
  • 110g másla nebo Hery
  • 2 žloutky
  • 40g droždí
  • cca 1/8 litru mléka
  • sůl, vanilkový cukr
  • citrónová kůra
  • rozinky
  • nakrájené loupané mandle
  • rozšlehané vejce s mlékem
  • mandle na posypání

Postup :

Z droždí, vlažného mléka a trochy cukru připravíme kvásek, který necháme pod utěrkou vzejít. Do mísy dáme mouku, cukr, vanilkový cukr, citrónovou kůru, sůl, rozinky, mandle a vše dobře promícháme. V mléce rozmícháme žloutky, přilijeme k mouce, přidáme změklý tuk a vykynutý kvásek.

Vše dobře propracujeme buď ručně nebo elektrickým hnětačem. Těsto je tuhé, podle potřeby přidáváme mléko. Hladké těsto posypeme moukou a dáme na teplé místo pod utěrku kynout, což může trvat i několik hodin.

Po vykynutí těsto vyjmeme z mísy, na vále utvoříme bochánek a položíme na plech vyložený pečícím papírem, kde bude mazanec ještě chvíli odpočívat. Potom ostrým nožem uděláme uprostřed kříž, mazanec potřeme vejcem rozkvedlaným v mléce a posypeme mandlemi.

Pečeme v troubě předehřáté přibližně na 200°C. Za 10-15 minut teplotu snížíme a pečeme dozlatova. Troubu zbytečně během pečení neotvíráme, aby nám mazanec nespadl, lidově řečeno nekecl. Zda je mazanec upečený zjistíme špejlí, kterou jej propíchneme. Pokud se na ni nelepí těsto, máme hotovo.

Po vychladnutí na kuchyňské mřížce zabalíme mazanec do utěrky. Takto vydrží vláčný několik dní.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.45 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Nejsnadnější recept, jak vyrobit domácí jogurt

Nejsnadnější recept, jak vyrobit domácí jogurt

Vybrat v obchodě opravdu kvalitní jogurt je těžké, proto si zkuste vyrobit svůj vlastní. Není na tom nic složitého a navíc budete mít jistotu o tom, co obsahuje a jak je starý. Přinášíme vám snadný recept na výrobu domácího jogurtu, na který nebudete potřebovat ani jogurtovač. A jak na to?

Jak na nejchutnější velikonoční nádivku?

Jak na nejchutnější velikonoční nádivku?

Velikonoce se kvapem blíží a vy už přemýšlíte, jak a co upečete, uvaříte a připravíte. Z časopisů, internetu i televize se na vás valí nepřeberné množství receptů a nápadů. Vy máte ale v jednom jisto, na velikonočním stole nesmí chybět tradiční velikonoční nádivka!


Tipy na velikonoční výzdobu!

Tipy na velikonoční výzdobu!

Jaro patří mezi nejoblíbenější část roku. Po studené zimě přichází doba, kdy vyjde teplé slunce, které nám vlévá do těla chuť žit. Abychom se i doma cítili dobře, je potřeba tomu naše prostředí přizpůsobit. Záleží jen a jen na vás, jestli dáte přednost klasice, nebo se pustíte do experimentů. Nejdůl…

Jak upéct velikonočního beránka? 3 osvědčené recepty, které musíte zkusit

Jak upéct velikonočního beránka? 3 osvědčené recepty, které musíte zkusit

Ačkoliv řada lidí považuje za nejkrásnější a nejvýznamnější svátky v roce ty vánoční, z křesťanského hlediska jsou jimi svátky jara – Velikonoce. Velký pátek je potom považován za svátek vůbec největší a nejdůležitější, byť je v našem kalendáři opomíjen.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!