verze pro tisk

Jaterní dieta - co jíst a co nejíst?

7. duben 2014

Byli jste u lékaře a ten vám nakázal dodržovat jaterní dietu? Tato dieta má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Pojďme se podívat na to, jak jaterní dietu dodržovat, co můžete jíst a co ne.

Reklama

Játra a jejich funkce

Játra jsou největším orgánem v břišní dutině. Jsou na pravé straně pod bránicí a mají detoxikační funkci. Fungují jako centrum metabolické výměny, filtr a úložiště důležitých látek. Kromě důležitých látek se v játrech ukládají ale i škodliviny. Játra mají tu jedinečnou vlastnost, že se umí sama regenerovat.

Kdy držet jaterní dietu

Pokud jste prodělali nějakou nemoc, která zatěžuje játra (např. mononukleózu nebo žloutenku), lékař vám doporučí dodržovat jaterní dietu. Tu je nutné dodržovat několik měsíců až půl roku. Díky dietě dojde k odlehčení jater a mají tak dostatek prostoru k regeneraci.

Příznaky onemocnění jater

Zátěží pro játra je nadměrné užívání léků, pití alkoholu, infekční nemoci, mononukleóza, žloutenka.

Mezi příznaky onemocnění jater patří únava, zhoršení zraku, svalové křeče, poruchy růstu, zhoršená kvalita nehtů, vypadávání vlasů, poruchy menstruace, žlutý povlak na jazyku, zažloutlé oční bělmo, pigmentové skvrny na pokožce, deprese a změny nálad.

Zásady jaterní diety

Dieta spočívá ve vynechání živočišných i rostlinných tuků, živočišných bílkovin, nesmí se kořenit a konzumovat nadýmavé potraviny. Alkohol je pro játra velikou zátěží, proto je zakázán úplně. Jaterní dieta se velmi podobá dietě žlučníkové, jen není tak přísná.

Pro jaterní dietu není vhodné smažení, grilování a ani pečení není úplně vhodné. Doporučuje se vařit ve vodě, dusit nebo připravovat pokrmy v páře. Můžete jídla připravovat na teflonové pánvi bez přidání oleje.

Protože i kouření je pro játra škodlivé, měli byste s tímto zlozvykem přestat nebo ho alespoň omezit na minimum.

Při dietě je důležitý dostatek tekutin. Kromě toho se doporučuje pití čaje z ostropestřce mariánského, který pomáhá regenerovat jaterní buňky

Nevhodné potraviny

Při jaterní dietě platí absolutní zákaz alkoholu.

Nevhodná jsou tučná masa, sádlo, slanina, uzeniny jako jsou salámy, paštiky, klobásy. Dále pak tučné ryby jako je losos nebo makrela.

Z mléčných výrobků to jsou máslo, smetana, šlehačka, jogurty s obsahem tuku nad 4%, tvrdé sýry nad 30%.

Pro svůj vysoký obsah tuků nejsou vhodné ani ořechy – např. burské oříšky, mandle, kokos, ale ani semínka jako jsou např. slunečnicová semínka nebo i mák.

Nesmí se bujony, masox, tatarka, majonéza.

Ze zeleniny to jsou všechny nadýmavé druhy – zelí, kapusta, cibule, atd. Játra podráždí i ostré koření nebo česnek. Ovocné kompoty a marmelády nejsou při dietě vhodné.

Pečivo se nesmí konzumovat čerstvé, protože nadýmá. Ze sladkostí si budete muset odpustit čokoládu, zákusky, oplatky, výrobky z listového, lineckého nebo kynutého těsta.

Vhodné potraviny

Při jaterní dietě můžete jíst libové maso - kuřecí, krůtí, králičí, hovězí, netučné ryby (např. pstruh).

Povolené jsou nízko a polotučné mléčné výrobky, nízkotučný tvaroh a kefír.

Z ovoce a zeleniny můžete mrkev, celer, brokolici, rajčata a čerstvé ovoce.

Při vaření můžete používat olivový nebo řepkový olej. Smí se netučné vývary a omáčky, které nejsou zahuštěny jíškou. Pro zjemňování omáček použijte namísto smetany raději mléko. Z koření používejte jen to neostré - bazalka, oregano, bobkový list, majoránka, tymián, petrželka.

Pečivo jezte alespoň jeden den staré. Jako příloha je vhodná rýže nebo těstoviny. Povolené je bramborové a tvarohové těsto.


Pokud máte od lékaře nařízenu jaterní dietu, poctivě ji dodržujte a uvidíte, že se játra brzy vzpamatují a vy se této diety jistě zbavíte.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 32x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Žlučníková dieta - jak na ní?

Žlučníková dieta - jak na ní?

Je vám často špatně po tučném jídle nebo jste prodělali žlučníkový záchvat? Pak vám nejspíš lékař doporučil žlučníkovou dietu. Jaká jsou pravidla této diety? Co je povoleno a co ne?

Pohanka - proč ji jíst?

Pohanka - proč ji jíst?

Myslíte si, že pohanka a podobné potraviny jsou jen pro vegetariány a makrobiotiky? Pak jistě nevíte, že pohanka u nás byla v minulosti velmi používaná a oblíbená. Vzhledem ke svým příznivým účinkům na lidské tělo se začíná na náš stůl postupně vracet. A proč byste ji měli jíst?


Potravinové alergie, jak je odhalit?

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Stále více lidí trápí různé alergie a to i ty potravinové. Jestli i vy máte podezření, že jste na nějakou potravinu alergičtí, máte několik možností jak si své podezření potvrdit. Co je potravinová alergie, jak se projevuje a jak ji odhalit?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!