verze pro tisk

Jak naložit zelí?

23. září 2014

Vzpomínáte často na dětství, kdy jste u babičky tajně chodili na domácí kysané zelí do velkého kameninového sudu? Takto připravené zelí je zkrátka jedinečné! Dnes koupíte kysané zelí na každém rohu, ale s tím domácím se většinou nedá srovnat. Ale víte, jak se tato kvašená zelenina připravuje? Jak správně naložit zelí?

Reklama

Vitamínová bomba!

Zelí je oblíbenou zeleninou a vetšinou na něj nedají dopustit ani odpůrci zdravého stravování. Kysané zelí představuje pro náš organismus možnost rychlého doplnění vitamínů a minerálů. Obsahuje velké množství vitamínu C, dále pak vitamín K, E, vitamíny skupiny B – včetně kyseliny listové. Najdeme v něm draslík, molybden, hořčík, železo, vápník a zinek.

Co budete potřebovat?

  • Vhodnou nádobu – kameninový sud
  • kruhadlo
  • nádoba na míchání, např. dětská vanička
  • ostrý nůž
  • 10 kg hlávkového zelí
  • 15 – 20 dkg soli
  • kmín
  • možno přidat křen, kopr, cibule, česnek, jablka

Množství je třeba upravit podle velikosti nádoby, kterou máte k dispozici. Vhodné jsou keramické či kameninové soudky - ,,zelňáky“, které jsou vyráběny v mnoha velikostech. Není problém tedy naložit jak 40 kg, tak třeba jen kila dvě.

Jak postupovat?

  1. Středně velké pevné hlávky zelí dobře očistíme, zbavíme přebytečných ovadlých či jinak poškozených listů. Ostrým nožem rozřízneme zelí na čtvrtky a odřízneme tvrdý košťál.
  2. Připravíme si kruhadlo na zelí a zelí nastrouháme na nudličky. Je před vámi 30kg zelí a už po první hlávce vás bolí paže? Pomožte si kuchyňským robotem s dobře zvoleným krájecím kotoučem. Zelí volně dávejte do velké nádoby.
  3. 3. Nakrouhané zelí prosolte a pokmínujte. Ostatní koření, cibuli, česnek či křen dodejte podle chuti. Lehce promíchejte a připravte si svaly na tu nejdůležitější část celého nakládání!
  4. Šlapání zelí! Přišla chvíle, kdy se zelná řezanka musí silně upěchovat, aby se z nádoby vytěsnil všechen vzduch. Jednotlivé vrstvy důkladně potlučte pěstí, nebo tradičně sešlápněte. Zelí by mělo pustit šťávu. Přebytečnou šťávu odeberte, ale nevylévejte. Na závěr by mělo být zelí celé ponořené.
  5. 5. Soudek naplňte maximálně 10 centimetrů pod okraj. Poslední vrstvu zelí přikryjte celými zelnými listy a nyní je třeba důkladně zelí zatížit. U klasického,, zelňáku“ položte na listy dřevěnou desku, na kterou dejte čisté kameny, keramický hrnek či sklenici naplněnou vodou. Do žlábku vlijte čistou vodu a soudek dobře uzavřete. Tak se zamezí přístupu vzduchu a zelí může začít kvasit!
  6. Kam nádobu se zelím uložit? Nejvhodnější je místnost se stálou teplotou dosahující 18 až 20° C. Zelí kvasí asi 1 měsíc, za tři týdny je ale možné zelí konzumovat. Během kvašení hlídejte hladinu vody, dolít můžete solným roztokem z převařené vody.
  7. Po dokvašení nádobu se zelím umístěte do chladna. Pokud tuto možnost nemáte a bojíte se, že se vám zelí zkazí, můžete ho plnit do sklenic a sterilovat.

Opravdu je to tak snadné?

Jestliže dodržíte postup přípravy, měli byste si brzy pochutnávat na dobrém kysaném zelí.

Co když je ale zelí oslizlé, měkké, nedobré, nebo dokonce plesnivé a páchnoucí? Pravděpodobně bylo zelí špatně upěchované a bubliny vzduchu mezi vrstvami zapříčinily špatné kvašení. Bohužel s tím se nedá nic dělat, ale snad vás to neodradí od dalšího pokusu.

Příště se to určitě povede!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.18 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně naložit maso na grilování?

Jak správně naložit maso na grilování?

Doba letních grilovaček se kvapem blíží a všem milovníkům dobrého jídla a pití se již sbíhají sliny. Dobře propečená, ale nevysušená masíčka, grilovaná zelenina, domácí pečivo a zeleninové saláty. To všechno patří k té pravé letní pohodě s přáteli a rodinou. Určitě již listujete kuchařkou a hledáte …

Jak upéct kuře?

Jak upéct kuře?

Kuře je oblíbeným druhem masa, které lze upravovat na mnoho a mnoho způsobů. Jedním z těch osvědčených a nejoblíbenějších je kuře pečené. Jak ale připravit drůbež tak, aby maso bylo šťavnaté, nevyšušené, dobře ochucené a na jeho povrchu se udělala ta nejdokonalejší křupavá a zlatavá kůrčička? Jak u…


Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Víte, že když se řekne vitamín B, tak nejde jen o jeden vitamín, ale že jich existuje celá řada? Pojďme se podívat k čemu jsou nám tyto vitamíny prospěšné a v jakých potravinách je najdeme.

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu C

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu C

Všichni víme, že v období viróz a chřipek je důležitý přísun vitamínu C. "Céčko" je našemu tělu prospěšné i z jiných důvodů. Tento vitamín najdete snad v každém doplňku stravy, ale mnohem lepší je užívat ho přímo v naší stravě. V jakých potravinách ho tedy najdeme?




Vložit komentář

Komentáře

Blažena Pluhařová

sobota, 11. říjen 2014
07:50

Vše jsme udělali,tak jak má a víko na sudu se při kvašení nadzvíhá. Co s tím.


Napsal: Blažena Pluhařová [Odpovědět]