verze pro tisk

Rádce, jak vyplnit složenku typu A

7. březen 2015

Jestli nemáte účet v bance a chcete někomu zaslat peníze na jeho účet, můžete využít služeb České pošty a zaslat peníze složenkou. Existuje několik typů složenek a každá slouží k jinému účelu. Pojďme se podívat na to, jak a kdy použít složenku typu A.

Reklama

K čemu se používá složenka A

Platba složenkou probíhá prostřednictvím České pošty, kde jsou také složenky volně k dispozici. Složenka typu A má růžovo červenou barvu a používá se v případě, že chcete poslat peníze příjemci přímo na jeho bankovní účet.

Danou částku složíte v hotovosti na poště a zároveň zaplatíte poplatek za platbu složenkou. Složenkou lze platit pouze v českých korunách.

Zásady správného vyplňování složenky

Pro vyplňování složenky platí několik zásad:

  • pište čitelně, hůlkovým, čili tiskacím, písmem - jen částka slovy se vyplňuje psacím písmem
  • k vyplnění složenky použijte propisku, fixa by se mohla rozpít a text by byl nečitelný
  • všechny údaje si pečlivě zkontrolujte

Postup, jak vyplnit složenku A

A nyní k samotnému vyplňování složenky.

Odesílatel

Začneme vyplňováním údajů o vás, tedy o odesílateli. Tiskacím písmem vyplňte do odpovídajících řádků své jméno, příjmení a adresu.

Číslo účtu a částka

Nyní vyplňte částku, kterou posíláte. Částku zarovnejte zprava a volná políčka vpředu přeškrněte dvěmi vodorovnými čárami.

Vyplňte číslo účtu, které také zarovnějte zprava. Volná políčka vpředu můžete nechat volná nebo je proškrtnout. Nezapomeňte na kód banky.

Máte-li k platbě přidělený variabilní, konstantní nebo specifický symbol, také ho do složenky vyplňte do příslušných políček, aby mohl příjemce vaši platbu správně identifikovat. I zde se čísla zarovnávají zprava.

Adresa příjemce

Do kolonky adresa příjemce, uprostřed složenky, vyplňte celou adresu příjemce. Nenechte se zmást tím, že mají políčka růžové pozadí.

Kontrolní ústřižek

Nakonec vyplňte levou část složenky, tzv. kontrolní ústřižek. V něm by měly být shrnuty údaje ze složenky. Proto zde znovu zapište adresu příjemce, číslo účtu, kód banky, variabilní nebo specifický symbol i vaši adresu.

Do kolonky "slovy" vepište psacím písmem bez mezer částku, kterou posíláte, např. jedentisícstopadesát.

Můžete zde vyplnit i účel platby - např. platba za elektřinu, platba za odpady, atd.

Podání složenky na poště

Máte-li složenku správně vyplněnou, předložte ji i s danou částkou v hotovosti na přepážce na poště. Za složenku navíc zaplatíte poplatek od 29 korun podle velikosti odesílané částky.

Úřednice vám nazpět předá kontrolní ústřižek, který si pečlivě uschovejte pro případ, že by platba neproběhla tak jak má.

Platba z účtu Poštovní spořitelny

Vlastníte-li účet u Poštovní spořitelny, můžete odeslat pomocí složenky peníze ze svého účtu.

Stačí vyplnit příslušná políčka na složence, kde zapíšete číslo vašeho účtu, datum splatnosti a také datum a podpis dle podpisového vzoru na smlouvě k vašemu účtu. Poté na poště předložíte pouze složenku a daná částka vám bude stržena z účtu.

Jak vidíte, na vyplnění složenky není nic složitého.

Fotogalerie

složenka
[680x453 126 KB]
složenka
[680x453 124 KB]
složenka
[680x453 125 KB]

složenka
[680x453 124 KB]
složenka
[680x453 125 KB]

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.76 hvězdiček / Hodnoceno: 63x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Každý zodpovědný majitel domácnosti se snaží mít co nejnižší provozní náklady. Platby za energie a další poplatky jsou pro mnohé z nás relativně nákladnou složkou. Je proto vhodné neustále hledat nové možnosti, jak ušetřit. Nedávno vznikla nová služba společnosti E.ON, která vám může výrazně pomoci …

Jak vyplnit cestovní příkaz?

Jak vyplnit cestovní příkaz?

Cestovní příkaz, lidově zvaný ,,cesťák“, je formulář k vyúčtování služební cesty. I vy jste vysláni na služební cestu a cestovní příkaz, na kterém má být vše dokonale vypsáno, jste v životě neviděli? Žádný strach, vypsání cestovního příkazu není nic složitého. Jak ho tedy správně vyplnit?


Jak změnit trvalé bydliště?

Jak změnit trvalé bydliště?

Každý občas České republiky musí mít místo trvalého pobytu. Někdo zůstává celý život na jednom místě v rodném kraji. Jiní se stěhují za prací do jiného města, vdají se nebo ožení mimo rodnou obec a v tom případě musí změnit trvalé bydliště. Jak ale postupovat?

Jak vyrobit domácí šampon?

Jak vyrobit domácí šampon?

Dáváte přednost bio produktům, ať už v jídle nebo v kosmetice? Zkuste si vyrobit svůj vlastní domácí šampon z bylinek. Budete překvapeni jak jednoduché to je.
Vložit komentář

Komentáře

mirek

úterý, 5. duben 2016
12:08

f2 freestyle


Napsal: mirek [Odpovědět]