verze pro tisk

Jak na kašel u dětí?

23. duben 2014

Kašel u dětí, hlavně v mladším předškolním věku, je velice častým onemocněním. V tomto věku dítě často přichází do styku s dalšími dětmi, a tak můžete mít pocit, že váš syn nebo dcerka kašlou snad pořád. Umíte rozeznat kašel a poradit si s ním? Jak na kašel u dětí?

Reklama

Kašel je přirozená obrana!

Kašel slouží k očištění dýchacích cest a k odstranění toho špatného, co nám překáží. Může se jednat o částečky prachu, zbytek jídla, ale kašleme také při zvýšené produkci hlenu. Kašel dělíme na akutní a chronicky.

Akutní kašel

Trvá nejdéle 3 týdny a provází většinu onemocnění horních cest dýchacích. S akutním kašlem si někdy poradíme sami doma, jindy musíme navštívit dětského doktora, obzvlášť, když se jedná o novorozence, nebo se přidávají závažné komplikace.

Chronický kašel

Trápí dítě více jak 4 týdny a většinou se jedná o astma, alergie nebo taky důsledek kouření v domácnosti. Pokud vaše dítě má příznaky chronického kašle, je nutné řešit tento stav s pediatrem.

Kašel suchý a vlhký!

Kašel dále rozdělujeme na suchý a vlhký, je dobré tyto stavy od sebe rozeznat, v případě návštěvy lékaře, se vás na druh kašle zeptá.

Suchý kašel

Onemocnění dýchacích cest se většinou projeví tím, že dítě má suchý a dráždivý kašel. Takový kašel dítě velice unavuje, obtěžuje a zhoršuje se především během noci. Proto je nutné místnost pravidelně větrat , vzduch zvlhčovat, v případě topné sezóny třeba i vypnout topení, nebo na něj umístit mokrý ručník. Dobré je dítěti přidat polštář, aby se mu lépe dýchalo. A co ještě můžete pro dítě udělat?

  • Suchý kašel je nejprve třeba utlumit. Pomůžou kapky!
  • Dbát o průchodnost nosu, pokud dítě neumí smrkat, je nutné často odsávat.
  • Nabízet dítěti vhodné tekutiny, čaj, vodu.
  • Zkuste sirup z přírodních zdrojů – pampeliškový, jitrocelový nebo šťávu z cibule oslazenou medem.
  • Můžete pomoci též zábalem hrudníku. Většinou se používá sádlo, nebo teplý olej namazaný na hrudník, potom hrudník dobře omotáte potravinářskou fólií a na to položíte teplou nahřátou plenu, nebo ručník. Nechat minimálně hodinu, klidně ale i přes noc.

Pozor na laryngitidu!

Suchý kašel vyvolaný virovou infekcí se může změnit v peklo, pokud se k tomu přidají i bakterie. To potom může jít doslova o život. Má vaše dítě štěkavý, suchý kašel? Pak může jít o laryngitidu. Jedná se vlastně o zánět hrtanu, který oteče a dítěti se tak velice zhorší možnost dýchání. Někdy není jiné vyhnutí, než návštěva nemocnice, nebo dokonce zavolání Záchranné služby.

 

Vlhký kašel

V průběhu akutního onemocnění dýchacích cest se objeví období kašle vlhkého. V této fázi se již kašel nesmí léky potlačovat, ale musí se dýchací cesty podpořit ve vykašlávání. K tomu dopomohou volně prodejné sirupy, které hleny rozpouštějí a usnadňují tím vykašlávání. A jak dál?

  • Zvyšte dětem příjem tekutin, dobré je pití Vincentky, nebo bylinných čajů.

 

  • Větrání, zvýšená poloha a zvlhčování vzduchu.

 

Pokud trápí vaše dítě ,,jen“ rýma a kašel a nemá horečky, nezavírejte ho doma! Mezi děti do kolektivu školky, či školy by tedy nemuselo, ale odpolední procházka mu rozhodně neublíží.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak na zlobivé děti?

Jak na zlobivé děti?

Děti jsou pro rodiče darem, pokladem, úžasným malým tvorem, za kterého by dali život. Jsou ale chvíle, kdy i přes velikou lásku k dětem, máte pocit, že vám z nich brzo ,,bouchne“ hlava? Když dítě začne zlobit, rodičům se zvyšuje tlak a klesá schopnost se ovládat. Jak tedy na zlobivé děti?

8 rad, jak trestat děti!

8 rad, jak trestat děti!

Každé dítě občas zazlobí, je drzé, anebo provede opravdu velkou klukovinu. Je na rodičích, aby tyto situace zvládali tak, aby svým jednáním nepoškozovali křehkou duši svého dítěte. Nutností však je, aby dítě pochopilo, že některé věci se zkrátka nedělají. Jak tedy dítě potrestat?


Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Když venku prší a je ošklivo, je to otrava a pokud máte děti, tak to může být ještě horší. Pokud nemůžete jít ven, děti se brzy začnou nudit a pak zlobí a zlobí. Ze začátku většinou nemáte problém děti zabavit, ale když prší delší dobu, můžou vám začít docházet nápady. Zde najdete pár tipů, jak zaba…

Jak zabavit děti v autě?

Jak zabavit děti v autě?

Chystáte se s dětmi na výlet nebo na dovolenou na nějaké vzdálenější místo a pojedete tam autem? Pak se na takovou cestu dobře připravte, abyste věděli jak děti zabavit. Obzvlášť jestli cestujete s malými dětmi, počítejte s tím, že je jízda autem nebude moc dlouho bavit a pak přichází na řadu křik,…
Vložit komentář

Komentáře

Terka

středa, 7. únor 2018
12:09

Pokud dítě trápí chornický kašel, mohl by to taky být počátek astmatu nebo nedej bože plicní choroby. Zajímavá metoda na neinvazivní léčbu astmatu je hypoxická terapie... http://hypoxicke-centrum.cz/sluzby/lecba-astmatu.html


Napsal: Terka [Odpovědět]

Darča

pátek, 19. září 2014
10:10

Doma používáme proti kašli bylinný sirup Stopkašel pro děti, je super, že se může používat od 1 roku, obsahuje kromě 5 bylinek také betaglukany, které jsou dobré na posílení imunity.


Napsal: Darča [Odpovědět]