verze pro tisk

Jak vyrobit domácí tekuté mýdlo?

23. leden 2017

Tekutá mýdla v posledních letech v domácnostech vytlačují klasická tuhá. Jsou totiž mnohem příjemnější pro pokožku a také účinnější. Jediným problémem je jejich vyšší pořizovací cena. Abyste nemuseli každý měsíc kupovat mýdlo za 50 a více korun, můžete si ho vyrobit svépomocí doma. Stačí k tomu pár ingrediencí.

Reklama

Proč vyrábět domácí tekuté mýdlo?

Hlavním důvodem je již zmiňovaná cena. Domácí tekuté mýdlo vás vyjde řádově o desítky procent levněji. Čím větší množství surovin použijete, tím vás v přepočtu vyrobené mýdlo vyjde levněji.

Dalším důvodem je kvalita surovin. V některých mýdlech z obchodů lze nalézt suroviny a přísady, které jsou čistými chemikáliemi. Ty pak mohou lidem s citlivější pokožkou způsobit různé zdravotní komplikace – svědění, tvorbu vyrážek apod. U domácí mýdla vždy přesně víte, z jakých surovin je složené.

Postup výroby domácího mýdla

1. varianta

Existuje více možností, jak si doma vyrobit vlastní tekuté mýdlo. V prvním receptu využijete jádrové mýdlo, které jednoduše zalijete vodou.

Co je potřeba:

  • Jádrové mýdlo
  • Horká voda
  • Sklenice

Postup

Výroba je v tomto případě extrémně jednoduchá. Kvalitní jádrové mýdlo nastrouhejte na jemno, vsypte do sklenice a zalijte horkou vodou. Na 100g nastrouhaného mýdla budete potřebovat přibližně 1 litr vody. Poté směs nechte ve sklenici odpočinout po dobu asi 3 – 4 dnů. Mýdlo se během této doby rozpustí a směs bude konzistentní.

2. varianta

Kromě výše uvedené jednoduché receptury se dá použít trochu složitější a dražší, při které si ale doma vyrobíte skutečně kvalitní tekuté mýdlo, které bude srovnatelné s běžně dostupnými produkty z obchodů.

Co je potřeba:

  • 1,5l olivového oleje
  • 300g hydroxidu draselného
  • 1l destilované vody

Postup

Nejprve je zapotřebí si vytvořit mýdlovou pastu. Do vodní lázně zahřáté na cca 70 stupňů Celsia nechte ohřát olivový olej. Mezitím si do destilované vody přidejte potřebné množství hydroxidu draselného a směs přidejte do zahřátého oleje. Je důležité vše neustále míchat a opět ohřát, dokud nezačne houstnout. Poté směs nechte vychladnout.

Vzniklou pastu nechte přes noc „odpočinout“. Pak ji nařeďte vodou, a to v takovém poměru, že jeden díl pasty zalijte trojnásobným množstvím vody. Vzniklý roztok je již vlastně finální tekuté mýdlo. Pokud jej chcete trochu ozvláštnit, můžete do něj přidat různé voňavé přísady, například trochu kyseliny citronové apod.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyrobit domácí šampon?

Jak vyrobit domácí šampon?

Dáváte přednost bio produktům, ať už v jídle nebo v kosmetice? Zkuste si vyrobit svůj vlastní domácí šampon z bylinek. Budete překvapeni jak jednoduché to je.

Jak vyrobit marmeládu v domácí pekárně?

Jak vyrobit marmeládu v domácí pekárně?

Chtěli byste si zdravě zamlsat? Milujete marmelády, ale nechce se vám kupovat ty v supermarketech, protože jsou plné různých konzervantů a přísad? Pak si vyrobte chutnou marmeládu v domácí pekárně. A proč právě v domácí pekárně, a ne na sporáku?


Nejsnadnější recept, jak vyrobit domácí jogurt

Nejsnadnější recept, jak vyrobit domácí jogurt

Vybrat v obchodě opravdu kvalitní jogurt je těžké, proto si zkuste vyrobit svůj vlastní. Není na tom nic složitého a navíc budete mít jistotu o tom, co obsahuje a jak je starý. Přinášíme vám snadný recept na výrobu domácího jogurtu, na který nebudete potřebovat ani jogurtovač. A jak na to?

Jak si vyrobit domácí pleťovou masku?

Jak si vyrobit domácí pleťovou masku?

Ne každá z vás má čas a peníze na to, aby mohla pravidelně chodit do kosmetického salonu a nechat si v něm zkrášlovat svoji pleť. Pokud nechcete mít v brzkém věku vrásky a naopak hodláte zamezit tomu, aby vaše pleť byla svěží a čistá, můžete o ni pečovat i doma. Dokonce i pomocí nanášení pleťových m…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!