verze pro tisk

Jak správně cvičit kliky?

13. srpen 2014

Rozhodli jste se, že uděláte něco pro své tělo a začnete cvičit a posilovat? Každému se ale nechce hned do posilovny mezi zkušené sportovce. Lze i tak najít způsob, jak správně a efektivně posilovat doma? Co takhle milované i nenáviděné kliky? Jak je správně cvičit?

Reklama

Cvičení s vlastní váhou!

Mezi základní metody cvičení s vlastní váhou patři nejen kliky, ale i sedy lehy, dřepy, mosty nebo vzpory. Takové cvičení nevyžaduje k posilování žádné posilovací stroje a pomůcky, pouze vlastní tělo. Cvičit bez závaží ale neznamená, že je cvičení jednoduché, ba naopak, tento trénink může být mnohem náročnější. Cvičení je vhodné pro obě pohlaví různého věku i tělesné kondice, pro zlepšení síly, vytrvalosti, pomáhá ke správnému držení těla i svalové rovnováze. Dopřejte si tuto bezpečnou formu posilování i vy a začněte třeba správnou technikou klik.

Dobře udělané kliky!

Kliky vypadají celkem jednoduše, jde o to lehnout si na zem a rukama tlačit tělo nahoru. Zní to jednoduše, ale správně udělaný klik nás přece jen trochu námahy stojí.

Pokud jsou kliky cvičeny správným způsobem, posílí celou naši horní polovinu těla, ale i břicho a zadek.

Běžně je k vidění spíše špatně zvládnutý klik a to potom trpí celé naše tělo, zejména ramena a záda.

Jak tedy na klasické kliky?

 • Nohy natáhněte pod sebe, opírejte se o podložku pouze prsty a nohy dejte na pěst od sebe.
 • Položte ruce na zem v rozpětí asi půl metru s lokty ven!
 • Záda, boky i nohy mějte v jedné rovině!
 • Neohýbejte záda, zpevněte břicho, zadek, celé tělo!
 • Střed vašeho těla musí být stabilní, ale přitom aktivní!
 • Ohněte lokty, dokud se váš hrudník nedostane téměř k podložce.
 • Těsně nad zemí chvíli vydržte a potom se zvedněte do původní polohy.

 

Na co si dát pozor?

 1. Nespěchejte a klik provádějte pomalu. Tři sekundy byste měli jít dolů a tři zase nahoru. Díky tomu dokážete hlídat správnou techniku!
 2. Kvalita nad kvantitou! To, že uděláte 20 kliků špatnou technikou není žádná ,,frajeřina“. Lepší je udělat kliků pro začátek 10, ale dobře!
 3. Hlídejte své ruce! Dávejte pozor, ať jsou stále na výchozím místě a lokty by měly být v úhlu 45°. Jen tak aktivujete ty správné svaly!
 4. Stabilní a pevné postavení je základ! Vaše tělo musí být dostatečně zpevněné, hlava zasunutá, lopatky stabilizované na hrudním koši. Žádná část těla se nesmí prohýbat!

Neuděláte ani jeden klik? Zkuste  ten dámský!

Každý pokus o ,,chlapský“ klik, skončí tím, že se válíte na břiše? Začněte nejprve s klikami dámskými! Ale jak na ně?

Pravidla pro kliky zůstávají stejné, výchozí pozice je ale při kleku na kolenou. Zpevněte opět celé tělo, nevystrkujte při cvičení zadek, ani jinou část těla a snažte se dostat k podložte, vydržte a zase nahoru.

Jestli ani tohle není to pravé ořechové, vyzkoušejte kliky o stěnu.

Pokud budete pravidelně cvičit a trénovat, jistě brzy přejdete na klasické kliky.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často cvičit břicho?

Jak často cvičit břicho?

Jestli chcete mít vypracované a ploché břicho, nepůjde to bez pravidelného cvičení. Ale i posilování břicha má svá pravidla, která není dobré porušovat. Mezi lidmi také panují mylné představy o tom, jak často břicho cvičit. A jak je to tedy správně?

Jak často doma cvičit?

Jak často doma cvičit?

Patříte mezi lidi, kteří neradi cvičí mezi cizími lidmi a v posilovně nebo na hodině zumby se necítíte zrovna ve své kůži? Pak můžete v klidu a soukromí cvičit také doma. Možností domácího cvičení je spousta, stačí si jen vytvořit plán. A proto se možná ptáte, jak často doma cvičit?


Jak a proč začít cvičit s TRX?

Jak a proč začít cvičit s TRX?

Hledáte cvičení, které můžete dělat doma a je účinné a zábavné zároveň? Pak je tu pro vás cvičení s TRX závěsným systémem. Jde o cvičení, při kterém využíváte váhu vlastního těla a můžete ho provádět prakticky kdekoliv. Co vám cvičení s TRX přinese a jak začít?

Jak cvičit v těhotenství?

Jak cvičit v těhotenství?

Říká se, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy, ale přináší sebou také spoustu otázek. Jde o přirozený stav, a pokud probíhá vše bez komplikací, není důvod výrazně měnit svoje návyky. A to platí i pro sport a cvičení.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!