Proč a kdy navštívit psychologa?
3. březen 2014V životě někdy nastane chvíle, kdy si nevíme rady. Nemáme sílu dál se prát se životem, utíkáme před ním a nabalují se na nás další a další problémy. Cesta za psychologem je až tou poslední, která by nás napadla. ,,Přeci nejsem žádný blázen, který si neporadí!“
ReklamaA tak často návštěvu a pomoc psychologa oddalujeme do doby, než nás problém totálně pohltí a vezme nám všechnu sílu bojovat dál. Je to ale škoda, mohli bychom si ušetřit spoustu trápení.
Kdy navštívit odborníka?
Nejlépe v té době, kdy se problém začíná utvářet. Trpíte pocitem úzkosti? Nečekejte na chvíli, kdy vás úzkost srazí na kolena, navštivte psychologa, se kterým se pokusíte objasnit příčinu vašich stavů.
Může jít ale také o situaci, která se stala v dětství, a vy se stále nemůžete vyrovnat s rozuzlením celé věci. Neustále se k nevyřešenému tématu vracíte, trápíte se a tím silně ovlivňujete svůj každodenní život. Zahoďte konečně myšlenky na minulost a začněte žít. Vyřešte to v sobě jednou provždy, uvidíte, že se vám neskonale uleví.
Máte pocit, že vám vše už přerůstá přes hlavu?
Trpíte pocitem méněcennosti a radost ze života vás už nadobro opustila? Není to v manželství už takové jako dřív? Máte manžela po krk, ale berete to jako osobní selhání, chcete s tím něco udělat, ale nevíte kde začít?
Máte podezření, že je vám manželka nevěrná nebo právě její nevěra praskla a vy cítíte, že se vám zhroutil život? Nebo na sebe máte vysoké nároky, které ve vás, při nesplnění, vyvolávají pocit, že jste nula?
Máte problémy s komunikací v rodině, na pracovišti, s dětmi? Cítíte se jako matka nebo otec na nic? Nevyrovnala jste se v minulosti se smrtí někoho blízkého? Tohle všechno jsou problémy, které často nejsme schopni sami objektivně vyřešit, proto je tu psycholog, který nám s tím pomůže!
Co očekávat?
Odhodláváte se již měsíce, že zavoláte do ordinace a objednáte se na sezení? A stálé váháte? Bojíte se, že váš problém je malicherný, nechcete s ním někoho obtěžovat nebo, že vás psycholog pošle rovnou na psychiatrii?
Zahoďte veškeré předsudky, seberte odvahu a domluvte si termín návštěvy. Ještě je dobré si ujasnit, co si od sezení slibujete. Pokud si myslíte, že vám psycholog řekne, co a jak máte dělat, nebo nedělat, jste na omylu. Působí tu, jen jako nestranný pozorovatel, člověk, který vás vhodnými otázkami dovede k jádru problému a málokdy vysloví konkrétní rady. Psycholog chce, abyste sami určili příčinu a nalezli řešení svých starostí.
Jak finančně?
Jestli řešíte finanční stránku, vyberte si psychologa, který má smlouvu s vaší pojišťovnou, sezení tak bude plně či částečně uhrazeno, jinak se cena pochybuje kolem 300kč za hodinu.
A ještě jedna důležitá rada. Tabletky na ,,vyléčení“ vašich duševních bolestí vám předepíše psychiatr, psycholog vám v tohle opravdu nepomůže.
Někdy je těžké překonat všechny překážky, ale až se budete vracet z prvního setkání, nepochopíte, proč jste odborníka nevyhledali už dřív. Neduste v sobě to, co potřebuje ven. Nehleďte na to, co by tomu řekli lidi, když se dozví, že chodíte k psychologovi. Buďte šťastní, že konečně dokážete řešit své problémy, mluvit o nich, ale hlavně, brzy se jich zbavit. Nemá smysl se přece donekonečna trápit, když pomoc je tak blízko!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!