verze pro tisk

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

20. prosinec 2016

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

Reklama

Proč pěstovat bazalku?

Hlavním důvodem, proč doma či na zahradě pěstovat bazalku, je její využití v kuchyni. Bylinka, ať už čerstvá nebo sušená, se hodí jako koření do omáček, při grilování či pečení masa. Běžně se pak přidává také do pizzy a polévek. Má příjemnou, jemnou chuť.

Bazalku je dobré si vypěstovat a následně přidávat do pokrmů i z toho důvodu, že pomáhá zlepšovat trávení. Jde o léčivou bylinku, která přispívá k lepší funkci metabolismu. Naši předci ji často využívali také jako léčivou bylinku – působí totiž například proti nespavosti.

Pěstování bazalky v bytě

Velkou výhodou pěstování bazalky v květináči je fakt, že si ji doma v bytě můžete do květináče vysadit prakticky v jakémkoliv období v roce.

Co je potřeba

  • Semínka bazalky
  • Zemina
  • Květináč

Postup pěstování

Balení semen bazalky pravé zakoupíte v obchodech od pouhých 15 Kč. Do květináče si připravte dostatečně propustnou zeminu, do které vmícháte trochu živin. Semínka pak nasypte na povrch zeminy a jemně je rukou vtlačte do země.

Květináč pak zalijte vodou a umístěte na světlé místo, například na okenní parapet. Pravidelně, byť jen lehce zalévejte. Během měsíce se objeví první rostlinky. V okamžiku, kdy už se na rostlince začnou tvořit květy, je vhodné ji přesadit. Nesmíte přitom poškodit její kořeny. Při zalévání zajistěte, aby se voda nedostala na listy, mohlo by dojít ke vzniku plísní.

Sklizeň listů může probíhat kontinuálně. Lze je ihned použít, případně je můžete také nasušit a používat poté jako koření.

 

Pokud se rozhodnete bazalku pěstovat na zahrádce, je potřeba zvolit správný termín k výsadbě semínek. Ideální doba je kolem dubna. Důležité je, aby venku už nepanovaly přízemní mrazíky, které rostlině nevyhovují.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Domácí bylinky: jak pěstovat bazalku?

Domácí bylinky: jak pěstovat bazalku?

Když se řekne Itálie, představí si většina z nás azurové moře, horké slunce, písečné pláže, palmy, voňavou pizzu či těstoviny na milion způsobů.

Jak a proč pěstovat rakytník?

Jak a proč pěstovat rakytník?

Kdo jednou ochutná a přivoní k oranžovým až červeným plodům této zázračné rostliny, okamžitě si ji zamiluje. Vůně a chuť je nezaměnitelná, jedinečná a skrývá v sobě neuvěřitelné množství léčebných účinků. Jak a proč tedy pěstovat rakytník řešetlákový?


6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?

Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!