verze pro tisk

Jak se dá využít nanotechnologie v domácnosti?

22. červen 2015

Pojem nanotechnologie zní pro mnohé z vás cize a netušíte, k čemu je vlastně dobrá. O tom, že se využívá v průmyslu, možná máte ponětí. Víte ale, že se dá v mnoha oblastech využít také v běžném životě?Přípravky, které využívají nanotechnologii, se dnes dají aplikovat v domácnosti.

NanotechnologieNanotechnologie
Zdroj: nano-concept.cz

 

 

Princip nanotechnologie

Před tím, než si povíme, jaké možnosti nám nanotechnologie přináší, je dobré se zmínit o tom, co se pod tímto pojmem vlastně rozumí. Jde o oblast vědy, která se zaměřuje na manipulaci s atomy. Jistě víte, že se každý předmět skládá z atomů. Díky výzkumu v posledních letech vědci dokázali využít principů nanotechnologie a přenést je do praxe, a to nejen v oblasti průmyslu. Nano produkty dokážou díky tomu, že „jdou až do atomů“, perfektně ochránit mnoho předmětů před poškozením a rychlým opotřebením.

Efekt lotosového květu

Pro lepší představu se v případě nanotechnologie používá srovnání s vodní rostlinou – lotosem. Určitě si vybavíte, o jak krásnou rostlinu jde. Přestože roste v bahnitých vodách, na povrchu je neustále perfektně čistá.

Jak je to možné? Jednoduše díky tomu, že listy rostliny mají na celém svém povrchu miniaturní tenké hrbolky. Ty je chrání před usazováním nečistot a také před vodou. Právě z toho důvodu jsou lotosové květy vždy nádherně čisté a suché.

Efekt lotosového květu využili vědci také při vývoji produktů, které jsou na bázi nanotechnologie. Předměty, které jsou ošetřeny nanotechnologickými přípravky, lépe odolávají nečistotám. Mají samočisticí vlastnosti. Zároveň dokážou odpuzovat vodní kapky.

Využití v domácnosti

Principu nanotechnologie využívají produkty německé značky NanoConcept. Jedná se o zcela inovativní produkty, které se dají aplikovat v mnoha oblastech.

V domácnosti se vám budou hodit například přípravky, které fungují jako impregnace. Ať už se jedná o impregnaci obuvi a oblečení, případně pak také ošetření nábytku, textilu a kůže.

 

NanotechnologieNanotechnologie
Zdroj: nano-concept.cz

 

 

Pokud na impregnaci obuvi použijete produkty značky NanoConcept, boty lépe odolají vlhkosti. Vodní kapky neproniknou skrz povrch bot do jejich vnitřku. Obuv bude rovněž lépe chráněna proti znečištění. Totéž platí i o impregnačních přípravcích na oblečení. Nanotechnologie se využívá také pro impregnaci stanů, kde je ochrana před vodou obzvláště důležitá.

Výčet využití nano přípravků tím ale zdaleka nekončí. V poslední době jsou velmi oblíbené takzvané neviditelné tekuté nano stěrače na skla automobilů. Zajišťují ideální výhled skrz sklo i během deště, neboť se na něm neudržují vodní kapky. Nano stěrače zlepšují viditelnost během jízdy a tím pádem snižují reakční čas řidiče.

 

NanotechnologieNanotechnologie
Zdroj: nano-concept.cz

 

 

V domácnosti máte spoustu starostí s udržováním čistoty. Zejména v koupelně a na toaletě. I zde se dají využít přípravky založené na principu nanotechnologie. Jejich aplikací si usnadníte práci. Čištění toalety od vodního kamene a špíny nebudete muset provádět zdaleka tak často, jak jste byli doposud zvyklí.

Výhodou produktů NanoConcept je jejich dlouhá výdrž. Pokud například aplikujete přípravek na čalouněný nábytek, vydrží na něm neviditelný filtr z nano částic po mnoho týdnů. A to dokonce i v případě, že potahy sedačky či židle vyperete. Filtr na nich vydrží až 10 pracích cyklů.

Produkty NanoConcept zakoupíte snadno přes internet

Dá se předpokládat, že nanotechnologie v blízké budoucnosti najde ještě mnohem větší uplatnění. Zatímco před nedávnem bylo využití v běžném životě takřka nemyslitelné, dnes už si produkty na bázi nanotechnologie může pořídit každý z vás. Stačí navštívit webové stránky společnosti NanoConcept, které fungují zároveň jako e-shop. Zakoupíte zde impregnační přípravky na sklo, textil a kůži, kovy, dřevo, kámen a plasty. Dále pak také zmíněné neviditelné tekuté stěrače, čističe a pasty, barvy, laky a mnoho dalších produktů.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Každý zodpovědný majitel domácnosti se snaží mít co nejnižší provozní náklady. Platby za energie a další poplatky jsou pro mnohé z nás relativně nákladnou složkou. Je proto vhodné neustále hledat nové možnosti, jak ušetřit. Nedávno vznikla nová služba společnosti E.ON, která vám může výrazně pomoci …

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Když na procházce lesem narazíte na mraveniště, jste schopni tyto malé pracovité tvory pozorovat třeba celou hodinu. Fascinuje vás, jakou mají sílu, jak se rychle pohybují, jací jsou houževnatí a vytrvalí. Pokud vám ale přejdou přes práh vašeho bytu a usadí se zde, už z nich tolik nadšení nejste! Ne…


Jak si zajistit stálý příjem pramenité vody? Stačí si pořídit automat na vodu

Jak si zajistit stálý příjem pramenité vody? Stačí si pořídit automat na vodu

Mnozí z vás jsou jistě zvyklí pít čistou vodu rovnou z kohoutku. To se dá pohodlně dělat doma v soukromí. Hůře to jde ale v okamžiku, kdy jste třeba v kanceláři, kde přeci jen mezi kolegy musíte dodržovat určité zásady chování. Voda z kohoutku navíc nemusí být vždy tak kvalitní. Co tedy dělat, abyst…

Jak pěstovat levanduli?

Jak pěstovat levanduli?

„Ty jsi má, levandulová…. „ zní v jedné známé písni. Tato fialová bylina nás okouzlí nejen svým úžasným aroma, ale především svojí nevšední krásou a širokým využitím jak v lékařství, kosmetice, tak i v domácnosti. Takové voňavé relaxační koupeli, či provoněnému prádlu v prádelníku se vyrovná máloco.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!