verze pro tisk

Jakou zeleninu sázet v květnu?

22. květen 2014

Květen je pro zahrádkáře měsíc ve znamení práce. Chcete-li si v létě pochutnat na vlastnoručně vypěstované zelenině, je ten pravý čas na setí a sázení. Pro jakou zeleninu je teď ten správný čas?

Reklama

Ranní mrazíky v polovině května

Pro práce na zahradě je důležitý přelom května, kdy přicházejí tzv. ledoví muži. Do tohoto termínu se často vyskytují ranní mrazíky.

Spousta pěstované zeleniny je teplomilná a ranní mrazíky by ji mohly zcela zničit. Zahrádkáři proto čekají s výsadbou až na druhou polovinu května. Práce se samozřejmě musí upravit podle aktuální předpovědi a například ve vyšší nadmořské výšce jsou většinou o pár dní posunuté.

Příprava záhonů

Hned ze začátku měsíce se můžete pustit do přípravy záhonů. Záhony zryjte a odplevelte, pohnojte kompostem nebo kravským hnojem a uhrabejte. Budete mít připravenou půdu pro výsadbu zeleniny, až nastane ta správná chvíle.

První polovina května - sejte zeleninu

Na začátku měsíce je čas pro výsev zeleniny přímo do záhonu. Podle jednotlivých druhů sejte tak, aby rostlinky vzešli až po ledových mužích a neohrozili je ranní mrazíky.

Sejeme okurky, cukety, fazole, letní mrkev, ředkvičky, letní špenát, salát nebo hrášek. Vyséváme zelené koření jako je kopr, majoránka, petržel, koriandr nebo oregáno.

Druhá polovina května - vysazujte sadbu

Když už nehrozí mrazíky, je čas na vysazení předpěstovaných sazeniček na konečné stanoviště. Vysazujeme rajčata, papriky a okurky, dýně, lilky, ale také hlávkový salát, kedlubny, květák, růžičkovou kapustu, pórek, celer, červenou řepu, melouny.

Čtěte také: Jak ně pěstování paprik ze semínek?

Pro pozdní sklizeň můžete znovu zasít fazole, kukuřici, mrkev, saláty, cibuli sazečku.

Na záhon zasaďte teplomilné bylinky jako je bazalka, rozmarýn, meduňka, máta nebo šalvěj.

Pokud předpověď hlásí noční teploty kolem nuly, přikryjte na noc již vysazenou zeleninu folií nebo netkanou textilií.

Ostatní práce na zahradě

Pokud jste zeleninu vysévali na začátku měsíce, je třeba ji v druhé polovině května projednotit, tak aby zůstali jen silné rostlinky v dostatečné vzdálenosti od sebe.

Jak vidíte, je v květnu opravdu co dělat. Až budete mít všechnu zeleninu vysazenou, je třeba o ni i nadále pečovat a brzy budete odměněni a budete si pochutnávat na vlastních dobrotách ze záhonu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.74 hvězdiček / Hodnoceno: 27x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak grilovat zeleninu?

Jak grilovat zeleninu?

Grilovaná zelenina již dávno není jen přílohou ke grilovanému masu či uzenině, ale funguje i jako hlavní chod. Existuje mnoho způsobů, jak zeleninu na grilu připravit a stojí za to je vyzkoušet. Grilování bez pořádné flákoty si ale přece jen nedokážete představit? Nevadí! Vždyť zeleninu lze připravo…

Kdy a jak správně sázet brambory?

Kdy a jak správně sázet brambory?

Brambory patří k oblíbeným přílohám. I když je koupíte v téměř každém obchodě, není nad ty doma vypěstované a čerstvě vykopané. Tak jestli máte tu možnost, zkuste si vypěstovat svoje vlastní brambory. A jak na to?


Jak a kdy sázet fazole?

Jak a kdy sázet fazole?

Fazole jsou oblíbené jako příloha i jako samostatné jídlo. Jsou lehce stravitelné, chutné a obsahují spoustu vitamínů. Jejich pěstování není nijak složité, takže si je můžete vypěstovat i vy sami. Jak a kdy se sází fazole?

Jak a kdy sázet česnek?

Jak a kdy sázet česnek?

Také už vás nebaví kupovat česnek v obchodech, protože ve finále jeho chuť nestojí za nic? Okolo sebe nemáte žádného pěstitele, který by vám ho mohl dodávat? Pak se pusťte do pěstování česneku sami. Není to žádná věda. Jak tedy na sázení česneku?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!