verze pro tisk

Jak a kdy sázet česnek?

5. únor 2014

Také už vás nebaví kupovat česnek v obchodech, protože ve finále jeho chuť nestojí za nic? Okolo sebe nemáte žádného pěstitele, který by vám ho mohl dodávat? Pak se pusťte do pěstování česneku sami. Není to žádná věda. Jak tedy na sázení česneku?

Reklama

Podmínky pro sadbu česneku

Před vlastním pěstováním česneku je důležitý výběr kvalitní sadby. Podle výsadby pak dělíme odrůdy česneku na podzimní výsadbu a jarní výsadbu. Podzimní výsadba má vyšší výnos, ale kratší skladovatelnost, jarní odrůdy jsou navíc odolnější proti houbovým chorobám. Rozlišujeme česnek paličák a nepaličák.

Česnek vysazujte na slunné, suché a vzdušné stanoviště. Půda by měla být propracovaná, propustná a s dostatkem živin. Dále je důležité vědět, co se na zvoleném místě pěstovalo za plodiny v minulosti. Nevhodné předchozí plodiny pro podzimní česnek jsou například hrách, směsky s hrachem, cibule, pórek, brambory či rajčata (u jarních odrůd česneku nevadí).

Moření česneku

Před každou výsadbou je potřeba česnek ošetřit proti houbovým chorobám a háďátkům. Jedná se o tzv. moření. V žádném případě nesmíte používat poškozené, příliš malé nebo zcela plesnivé stroužky. Mořit se mohou pouze zdravé a kvalitní stoužky česneku.

U každého pěstitele či zahrádkáře jsou k sehnání různé přípravky určené k moření česneku, takže se stačí poradit s odborníkem, nebo vybrat přípravek, který má někdo ve vašem okolí vyzkoušený. Doporučená délka moření je vždy uvedena na mořícím přípravku. Pokud kupujete sadbu u odborníků, bývá česnek prodáván již namořený.

Kdy sázet

Nejvhodnější období pro sadbu nastává v podzimních měsících (září, říjen, někdy i listopad), kdy teplota půdy klesne trvale pod 9 stupňů. Sklizeň v tomto případě připadá pravděpodobně na červen, červenec. Vegetační doba u ozimého česneku je 260 až 270 dní, u jarních 110 až 120 dní.

Česnek sázíme do rýh (nebo za pomoci sázecího kolíku), do řádků 25 - 30 cm od sebe vzdálených. A to na vzdálenost 10 cm. Hloubka výsadby by měla být taková, aby nad vrcholky stroužků zbylo ještě 4 - 6 cm půdy.

S vodou opatrně

Tato oblíbená pochutina by se neměla příliš zalévat. Nesnáší mokro a vlhko. Zalévá se pouze v případě dlouhodobého sucha. Je potřeba pravidelně ručně odplevelovat a na jaře přihnojovat pouze dusíkem. Nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N ve čtyřech dělených dávkách.

Sklizeň

Paličáky začínáme sklízet v době, kdy jim zbývá posledních pět dužnatých listů (mohou být i nažloutlé) a květní stvoly se začnou narovnávat.

Nepaličáky sklízíme, jakmile zjistíte, že asi polovina vašich „rostlinek“ bude mít nať položenou na zemi.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 73x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

5 rad, jak uchovávat česnek!

5 rad, jak uchovávat česnek!

Topinku bez česneku si umí představit jen málokdo. Nejlepší je česnek čerstvý, ale ne vždy máme dobrý výběr. Mnohdy se v obchodě setkáme s nevzhledným, často chorobami napadeným česnekem, jehož aroma je velmi slabé. Máte zásoby domácího česneku ze zahrádky a rádi byste si je uchovali v co nejlepší k…

Kdy a jak správně sázet brambory?

Kdy a jak správně sázet brambory?

Brambory patří k oblíbeným přílohám. I když je koupíte v téměř každém obchodě, není nad ty doma vypěstované a čerstvě vykopané. Tak jestli máte tu možnost, zkuste si vypěstovat svoje vlastní brambory. A jak na to?


Jak a kdy sázet fazole?

Jak a kdy sázet fazole?

Fazole jsou oblíbené jako příloha i jako samostatné jídlo. Jsou lehce stravitelné, chutné a obsahují spoustu vitamínů. Jejich pěstování není nijak složité, takže si je můžete vypěstovat i vy sami. Jak a kdy se sází fazole?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Této sytě červené zelenině s bohatou nasládlou zemitou vůní, neholduje úplně každý. Jedná se ale o zeleninu velice výživnou, bohatou na kyselinu listovou, draslík, obsahuje vlákninu a látky, jako jsou antokyany a saponiny, které v trávicím traktu vážou cholesterol a snižují tak riziko srdečních chor…




Vložit komentář

Komentáře

Radek

pátek, 28. únor 2014
12:20

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dvě věci, mám v tom trochu nejasno. Určitě není potřeba na jaře přihnojovat sírou a stačí pak jen dusík? Někde jsem slyšel, že to je dobré na silice. Pak bych měl ještě dotaz - mám podzimní česnek a nevím, jestli by to šlo vysadit ještě teď na jaře. Tady http://pestujucesnek.cz/letosni-sadba-cesneku-2014/ píšou, že je to možné ale zdá se mi to jen jako osobní názor, tak by se chtěl zeptat někomu, kdo tomu opravdu rozumí. Díky


Napsal: Radek [Odpovědět]

vasicova

neděle, 16. listopad 2014
00:12

Prosim o radu.zasadili jsme cesnek zacatkem rijna a vzhledem k teplemu pocasi, je cesnek cca 10 az 12 cm venku. Co mam delat , nezmrzne nam.dekuji za odpoved vasicovato Radek:


Napsal: vasicova [Odpovědět] [Skrýt]

Alfons

čtvrtek, 27. říjen 2016
10:19

Česnek sázet 20cm hluboko, jinak zasychá a neroste! Hloubky se nebojte . V posledních letech je přílišné sucho!! Je to vyzkoušené a funguje.


Napsal: Alfons [Odpovědět]

Nováková

sobota, 21. listopad 2015
16:49

Koncem října jsem zasadila česnek a už je asi 10 cm nad zemí. Zmrzne nebo ho lze nějak zachránit. Děkuji za radu


Napsal: Nováková [Odpovědět]

Botorova Zdenka

čtvrtek, 26. listopad 2015
10:14

Dobrý den, když jsem mořila česnek, omylem jsem dala o 1/4 l vody méně, bude to mít nějaký dopad na užívání. Díky


Napsal: Botorova Zdenka [Odpovědět]