verze pro tisk

Tipy, jak odstranit plíseň na zdi

2. duben 2015

Když doma objevíte na zdi plíseň, budete se ji chtít rychle zbavit. Nejen že jde o velmi neestetickou záležitost, ale plíseň v bytě představuje také zdravotní rizika. Jak se plísně na zdi zbavit? Na to vám odpoví tento článek.

Reklama

Podmínky pro vznik plísně

Vysoká vlhkost a teplo jsou ideálními podmínkami pro vznik plísní. Proto se plíseň v bytě nejčasěji objevuje na podzim a v zimě, v době kdy topíme a málo větráme.

Proč je plíseň v bytě nežádoucí?

Plíseň na zdi nevypadá vůbec dobře, ale její spóry létají vzduchem a my je poté vdechujeme, dostává se do těla s jídlem a také dráždí pokožku.

Plísně škodí zejména malým dětem a alergikům. Mají na svědomí vznik alergií, vyrážky, ekzému, oslabení imunity, ale také častější výskyt zánětů horních cest dýchacích.

Jak odstranit plíseň na zdi?

Když objevíte plíseň na zdi, jednejte ihned. Je třeba ji odstranit co nejdříve, aby neprorostla hlouběji do omítky a zdiva.

Při odstraňování plísně vždy používejte ochranné pomůcky - gumové rukavice a roušku. Plíseň nikdy neodstraňujte na sucho, protože byste spóry plísně uvolnili do vzduchu a dál by se šířily po bytě a vy je dýchali.

Na plíseň chemií

V obchodě koupíte různé chemické prostředky na odstranění plísně. Tyto prostředky bývají na bázi chlóru, ale i bez. Plíseň jimi postříkáte a necháte působit. Je důležité se řídit návodem ke konkrétnímu přípravku.

Pokud ale neodstraníte příčinu vzniku plísně, většinou se po čase objeví znovu.

Nátěr s protiplísňovým účinkem

Další možností, jak plíseň odstranit, je použít interiérovou barvu s antibakteriální či protiplísňovou úpravou.

Nejprve se zbavte starých vrstev nátěru. Barvu sešrábejte namokro, omítku ošetřete přípravkem proti plísni a napenetrujte. Nakonec vymalujte barvou s protiplísňovou úpravou.

Postiženou omítku, kterou jste seškrábali, ihned zabalte do igelitu a zlikvidujte.

Prevence proti plísni

Nejdůležitější je ale prevence, aby se plísně v bytě netvořily opakovaně. A co pro to můžete udělat?

  • udržujte v bytě optimální vlhkost 50-60%
  • pravidelně větrejte i v zimě, aby se přebytečná vlhkost odváděla ven
  • nesušte v bytě prádlo nebo ho sušte v místnosti, kde se větrá
  • v kuchyni používejte při vaření odsavač par
  • pořiďte si odvlhčovač, např. speciální plastové nádoby, do kterých se vkládá absorbent vlhkosti ve formě tablet

V případě starých domů, které mají veliké úniky tepla venkovními zdmi, je vhodné zainvestovat do zateplení. Podívejte se také na to, jak vysušit vlhké zdivo, na kterém se plísně hojně tvoří.

Uvidíte, že když budete udržovat nízkou vlhkost, plísně se budou tvořit výrazně méně, ne-li vůbec.

Věděli jste, že plíseň se může vytvořit nejen doma, ale i na trávníku? Podívejte se jak s takovou plísní bojovat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak odstranit skvrny od vosku?

Jak odstranit skvrny od vosku?

Příjemná atmosféra, tichá hudba, lehká romantická večeře ve dvou. Na stole a leckdy i jinde po místnosti nesmí chybět svíčky. Dokreslují nevšední atmosféru a někdo si bez nich nedokáže představit ani obyčejný všední den. Co když se ale stane nehoda a vosk se vylije, tam kam nemá? Jak odstranit skvrn…

Jak odstranit skvrny od krve?

Jak odstranit skvrny od krve?

Každý z nás to zná. Spustí se nám krev z nosu nebo se při krájení masa nešikovně řízneme do prstu a najednou je všude kolem plno krve. Snažíme se ji rychle něčím zastavit a často si přitom umažeme své oblíbené tričko, kalhoty a někdy i koberec nebo jiný textil. Na trhu je nepřeberné množství drahýc…


4 tipy, jak vybrat plynový kotel

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

Topná sezóna pomalu končí a vy možná přemýšlíte o koupi nového plynového kotle. Plynový kotel není zrovna levnou záležitostí, proto je jeho výběr třeba dobře zvážit. Pojďte se podívat na naše tipy, podle čeho vybírat plynový kotel.

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

K základnímu vybavení tenisty patří tenisová raketa, bez ní si tenis nezahrajete. Každý, kdo se chce tenisu věnovat aktivně, by si měl pořídit raketu vlastní. Tenisová raketa má ale mnoho parametrů a tak nemusí být její výběr zdaleka tak snadný. Pojďte se podívat na 3 tipy, jak správně vybrat teniso…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!