verze pro tisk

Jak odstranit skvrny od vosku?

21. květen 2014

Příjemná atmosféra, tichá hudba, lehká romantická večeře ve dvou. Na stole a leckdy i jinde po místnosti nesmí chybět svíčky. Dokreslují nevšední atmosféru a někdo si bez nich nedokáže představit ani obyčejný všední den. Co když se ale stane nehoda a vosk se vylije, tam kam nemá? Jak odstranit skvrny od vosku?

Reklama

Zachovejte klid!

Když už se něco takového přihodí a vy si polijete voskem oblíbené šaty nebo nový ubrus, nezmatkujte. V klidu ze sebe oděv sundejte. Pokud se budete snažit horký vosk utřít, dojde ještě k většímu zapracování vosku do struktury látky a bude se hůře odstraňovat.

Jak tedy postupovat?

 1. Namočte potřísněnou látku do studené vody, nebo vložte do mrazáku. Postačí i kousek ledu, kterých skvrnu zchladíte.
 2. Pokuste se vosk sloupnout.
 3. Na zbytky vosku můžete použít ještě fintu s žehličkou. Položte savý papír (piják, toaletní papír, ubrousek) na skvrnu a teplou žehličkou přejíždějte, dokud se vosk nevsaje do papíru. Mějte na paměti materiál žehlené látky. Některým látkám vyšší teploty škodí a mohli byste udělat víc škody, než užitku.
 4. Pokud je skvrna ještě vidět, zkuste potřít benzínovým čističem. Začíná se vždy od okrajů do středu, aby se neudělaly na látce mapy.
 5. Poté můžete látku bez problému vyprat běžným způsobem.

Jsou i jiné možnosti?

 1. Po mechanickém odstranění vosku můžete také použít terpentýn či prostředek na skvrny od oleje.
 2. Místo vyčistěte mýdlovou vodou.
 3. Následně vyperte obvyklým způsobem.

Co se skvrnou na koberci?

Jestli už koberec rolujete a sháníte odvoz na skládku, zadržte! I z koberce lze vosk dostat, jen je to trochu  náročné.

 1. Místo ochlaďte, raději kouskem ledu, aby se koberec zbytečně nenamočil.
 2. Vosk sloupněte, odrolte. Pokud máte koberec s dlouhým chlupem, místo pročešte hrubým kartáčem a vysavačem odsajte, co se dá.
 3. Přineste si na pomoc fén na vlasy. Je v tomto případě vhodnější než žehlička, která by mohla koberec poškodit.  Přiložte savý papír a fénujte a fénujte, dokud se z koberce vosk nedostane.
 4. Nakonec koberec vyčistěte vhodným prostředkem

 

Byla by veliká škoda přestat používat svíčky kvůli strachu, že si opět polijeme oblečení nebo vybavení bytu. Buďte při manipulace velice opatrní. A když se přece jen něco takového stane, nezoufejte, určitě se vám opět povede skvrnu vyčistit!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak odstranit skvrny od krve?

Jak odstranit skvrny od krve?

Každý z nás to zná. Spustí se nám krev z nosu nebo se při krájení masa nešikovně řízneme do prstu a najednou je všude kolem plno krve. Snažíme se ji rychle něčím zastavit a často si přitom umažeme své oblíbené tričko, kalhoty a někdy i koberec nebo jiný textil. Na trhu je nepřeberné množství drahýc…

Jak vyčistit koberec?

Jak vyčistit koberec?

Dnešní nabídka podlah je velmi rozmanitá. Mezi nejrozšířenější patří bezesporu plovoucí podlahy či lina. Jedná se o velmi praktické povrchy, které se snadno udržují, nicméně nezahřejí.


Jak se zbavit skvrn od červeného vína?

Jak se zbavit skvrn od červeného vína?

Pořádáte doma párty s přáteli, vesele se bavíte a popíjíte, vládne dobrá nálada…jen do té doby, než se vám nebo někomu z hostů podaří převrhnout sklenici s červeným vínem.

Jak vyčistit látkovou sedačku?

Jak vyčistit látkovou sedačku?

PR. Při posezení na sedačce v obýváku se občas stane, že na její potah upadne kousek jídla, ukápne nápoj ze skleničky, případně se na něm objeví jiná nečistota. V tu chvíli je vhodné co nejrychleji reagovat, jinak budete mít se znečištěnou sedačkou po čase mnohem více starostí. V dnešním článku se d…
Vložit komentář

Komentáře

Bjouk

středa, 20. prosinec 2017
08:29

Já dokonce našla i víc rad co se týče úklidu doma.https://www.oblibeno.cz/ucinne-tipy-na-uklid-a-cisteni-v-domacnosti/. Třeba jak vyčistit saze od krbu, který máme v obejváku.


Napsal: Bjouk [Odpovědět]