4 tipy, jak vybrat plynový kotel
23. duben 2015Topná sezóna pomalu končí a vy možná přemýšlíte o koupi nového plynového kotle. Plynový kotel není zrovna levnou záležitostí, proto je jeho výběr třeba dobře zvážit. Pojďte se podívat na naše tipy, podle čeho vybírat plynový kotel.
Reklama1. K topení nebo i ohřevu vody?
Nejprve je třeba zvážit, jaký typ kotle budete pořizovat. Budete ho používat jen k vytápění nebo i k ohřevu vody? Na výběr máte z následujících typů kotlů.
Topný kotel
Tento typ kotle slouží jen k vytápění domu nebo bytu.
Kotel s průtokovým ohřevem vody
Jde o rozměrově malý kotel, ve kterém se ohřívá voda protékající kotlem. V kotli se nevytváří žádná zásoba teplé vody, z toho důvodu je velikost průtoku vody omezen.
Kotel s integrovaným zásobníkem na teplou vodu
Tento typ kotle se hodí pro rodiny s více členy a tam, kde je více odběrných míst teplé vody. Pokud vyberete kotel s příliš malým zásobníkem, může dojít k vyčerpání teplé vody a vy budete čekat než se dohřeje další voda. Proto zvažte, kolik teplé vody využijete najednou a podle toho vybírejte velikost zásobníku.
Sestava kotle a zásobníku na vodu
Jde o samostatný kotel, ke kterému je připojen samostatný zásobník na teplou vodu. Hodí se tam, kde je opravdu velký odběr teplé vody. Nevýhodou je, že kotel zabírá hodně místa.
2. Klasický nebo kondenzační kotel?
Další co je třeba rozhodnout, zda zainvestujete do kondenzačního kotle či zvolíte klasický kotel. Jaký je v nich rozdíl?
Klasický kotel
Klasický kotel odvádí spaliny vzniklé při hoření přímo do komína. Protože tyto spaliny mají 130-180°C, musí být komín vyvložkovaný a musí procházet pravidelnými kontrolami. V místnosti, kde je kotel umístěn, musí být dostatečný přísun vzduchu ke kotli. Účinnost klasického kotle nebývá větší než 80-90%.
Kondenzační kotel
Kondenzační kotel, který se také označuje jako turbo kotel nebo kotel s nuceným odtahem spalin, využívá teplo spalin z kotle. Díky tomu je jeho účinnost až kolem 105%.
Protože při zpracování spalin dochází ke vzniku kondenzátu (kapaliny), je třeba, aby byl kotel napojen na odpad.
Narozdíl od klasického kotle ale nepotřebuje vyvložkovaný na komín. Odváděné spaliny mají teplotu jen okolo 60°C a jsou odváděny pomocí ventilátoru přes trubky odkouření do venkovních prostor. Kotel si také sám nasává z venkovních prostor vzduch potřebný k hoření, proto není třeba v místnosti odvětrávání.
Nevýhodou kondenzačního kotle je především vysoká pořizovací cena, protože jde o technicky náročné řešení. Vstupní náklady se ale za pár let vrátí.
3. Zvolte kotel s odpovídajícím výkonem
Zaměřte se také na výkon kotle. Volte podle velikosti prostorů, které budete vytápět. Kotel s příliš nízkým výkonem nedokáže dostatečně vytopit rozlehlé prostory, ale je také zbytečné do malého bytu pořizovat příliš výkonný kotel, jehož výkon nevyužijete.
4. Cena kotle a dostupnost servisu
Je na vás, jakou značku kotle vyberete a kolik jste ochotni investovat. Obecně lze říci, že dražší kotel by měl být kvalitnější a méně poruchový. Vybírejte raději ověřené značky, které mají dobře dostupný servis (např. Dakon, Junkers, atd.).
Plynový kotel vybírejte pečlivě a nezapomeňte na pravidelné servisní prohlídky, aby vám kotel dobře sloužil alespoň 15 let.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!