verze pro tisk

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

19. květen 2015

K základnímu vybavení tenisty patří tenisová raketa, bez ní si tenis nezahrajete. Každý, kdo se chce tenisu věnovat aktivně, by si měl pořídit raketu vlastní. Tenisová raketa má ale mnoho parametrů a tak nemusí být její výběr zdaleka tak snadný. Pojďte se podívat na 3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu.

Reklama

1. Vybírejte podle hráčských zkušeností

Tenisovou raketu je třeba vybírat především podle zkušeností, úrovně a výkonnosti hráče. Jinak bude vybírat začátečník, který je rád, že se vůbec trefí do míčku a jinak zkušený hráč, který má pořádný švih a jeho trefa je přesná.

Pojďte se podívat na nejdůležitější parametry uváděné u tenisových raket a co ovlivňují.

Hmotnost tenisové rakety

Celkový pocit ze hry je ovliněn hmotností rakety. Čím je raketa lehčí, tím se lépe ovládá. Proto se lehká raketa hodí především pro začátečníky.

Na raketě bývá uvedena hmotnost rámu, tedy rakety bez výplně.

Velikost hlavy tenisové rakety

Důležitým parametrem je velikost hlavy. Čím větší je hlava rakety, tím silnější bude úder. Velká hlava se tak hodí pro začátečníky. Lze také říci, že větší hlavu vybírají ženy a menší muži, kteří mají větší švih.

Větší hlava rakety také poskytuje větší plochu úderu a větší toleranci úderů mimo střed rakety, nevýhodou je menší ovladatelnost a stabilita rakety.

Vyvážení tenisové rakety

Tenisová raketa může být vyvážená do ruky, na střed nebo do hlavy. Vyvážení do hlavy zesílí úder, proto se hodí pro začátečníky. Vyvážení do ruky zajistí lepší kontrolu nad odehráním míčku, a proto se hodí spíše pro zkušené hráče.

Tuhost rámu tenisové rakety

Sílu úderu ovlivňuje také tuhost rámu. Čím je rám tužší, tím je úder silnější. Nevýhodou tuhého rámu je, že přenáší více otřesů do ruky.

Na pocit při hře má vliv také materiál rámu. Hliníkové rakety jsou lehké a pevné, ale netlumí vibrace, navíc se mohou při nadměrném zatížení zdeformovat a prasknout. Grafitové rakety tlumí vibrace mnohem lépe a jsou odolnější.

2. Raketa musí dobře sedět v ruce

Aby vám raketa dobře seděla v ruce, je třeba vybrat správnou velikost (tloušťku) držadla. Ta se označuje jako L0 až L5. L0-L1 jsou vhodné pro děti, ženy obvykle vybírají L3-L4 a muži L4-L5 podle velikosti ruky. Tloušťku držadla lze ovlivnit také přidanou omotávkou.

3. Zkuste si zahrát

Než raketu koupíte, je vhodné ji nejprve vyzkoušet. Některé obchody tuto možnost nabízí. Jen tak poznáte, jestli vám raketa opravdu vyhovuje a poskytuje vám, to co očekáváte.

Tak si výběr dobře rozmyslete, aby váš požitek ze hry byl co nejlepší.

A když už jsme u výběru sportovního náčiní, podívejte se také jak vybrat velikost kola nebo jak správně vybrat lyže.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

4 tipy, jak vybrat plynový kotel

Topná sezóna pomalu končí a vy možná přemýšlíte o koupi nového plynového kotle. Plynový kotel není zrovna levnou záležitostí, proto je jeho výběr třeba dobře zvážit. Pojďte se podívat na naše tipy, podle čeho vybírat plynový kotel.

4 tipy, podle čeho vybrat spacák!

4 tipy, podle čeho vybrat spacák!

Chystáte se pod stan, do hor nebo třeba na ryby a potřebujete kvalitní spacák, který vám bude po všech stránkách vyhovovat? Každý od svého spacáku vyžaduje něco jiného, a proto nelze jednoduše říct, který spacák je nejlepší. Podle čeho je ale možné spacák vybírat a jaká jsou ty nejdůležitější kritér…


Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Tipy na velikonoční výzdobu!

Tipy na velikonoční výzdobu!

Jaro patří mezi nejoblíbenější část roku. Po studené zimě přichází doba, kdy vyjde teplé slunce, které nám vlévá do těla chuť žit. Abychom se i doma cítili dobře, je potřeba tomu naše prostředí přizpůsobit. Záleží jen a jen na vás, jestli dáte přednost klasice, nebo se pustíte do experimentů. Nejdůl…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!