verze pro tisk

Proč mít povinné ručení?

17. únor 2016

Jako majitelé motorového vozidla musíte splnit několik zákonných podmínek k tomu, abyste mohli jezdit na veřejných komunikacích a nehrozil vám žádný postih. Jednou z důležitých nezbytností je uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinného ručení.

Reklama

Povinnost ze zákona

Prvním důvodem je tedy právě povinnost, která vám vyplývá přímo ze zákona. Pokud máte vlastní automobil či jiné motorové vozidlo, které má registrační značku a technický průkaz, je povinné ručení povinné.

Co se stane, pokud jej nebudete mít uzavřené? V případě, že způsobíte dopravní nehodu, při které vznikne škoda na majetku jiné osobě, případně dojde dokonce ke škodě na zdraví, budete muset takovouto škodu hradit ze své kapsy.

Ochrana před vysokými náklady při dopravní nehodě

Povinné ručení vás proti tomu ochrání. Nejde vlastně jen o povinnost, jeho smluvení se vám může v budoucnu i náramně vyplatit.

Máte-li jej uzavřené, pokrývá případné vzniklé škody v důsledku vámi způsobené dopravní nehody. Mějte na paměti, že i „obyčejná“ bouračka může poškozenému způsobit škodu na vozidle v řádech stovek tisíc korun. Zvlášť tehdy, vozí-li se v drahém luxusním automobilu, jehož i nejmenší náhradní díly jdou do desítek tisíc korun.

Bez povinného ručení hrozí sankce a pokuty

Povinné ručení je nutné uzavřít. Finanční postih vám totiž nehrozí jenom v okamžiku, kdy způsobíte dopravní nehodu. Přistihne-li vás Policie ČR a nebudete schopni prokázat, že jej máte uzavřené, budete následně zpětně doplácet za každý den, kdy automobil nebyl pojištěný, až několik set korun. Další postih vás pak čeká ze strany správního orgánu.

Při jízdě vozidlem u sebe mějte vždy zelenou kartu, která slouží jako doklad o tom, že pojištění odpovědnosti za škodu máte uzavřené. Pokud ji s sebou nebudete mít, může vám PČR uložit pokutu.

Uzavřené musí být i na vozidlo, které nepoužíváte

Mnozí majitelé automobilů a motocyklů se domnívají, že nemusejí platit povinné ručení v momentě, kdy mají vozidlo dlouhodobě například zaparkované v garáži a vůbec s ním nějaký čas nevyjíždějí na silnice.

To je však do jisté míry omyl. Povinnost platit pojištění odpovědnosti za škodu vyplývá pro všechna mototová vozidla, která jsou registrovaná. Pokud tedy nechcete povinné ručení platit, musíte nechat automobil či motocykl vyřadit z centrálního registru vozidel.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Nejhodnotnější, co můžeme od života dostat, nejsou hmotné věci, ale zážitky a poznání. Věci se okoukají, opotřebují, rozbijí, ale zážitky a vzpomínky nám nikdo nevezme. Zůstanou nám v paměti a v srdci navždy.

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


Jak a proč začít s poledance?

Jak a proč začít s poledance?

Přemýšlíte o tom, že zkusíte nějaký nový druh pohybu a narazili jste na kurzy poledance? Nemůžete se rozhodnout, jestli to bude to pravé právě pro vás? Co od kurzů očekávat a proč vlastně začít?

Proč pít zelený čaj?

Proč pít zelený čaj?

Pití zeleného čaje je velmi oblíbené v Číně, Japonsku a Korei. Do západní Evropy se tento čaj dostal až dlouho po čaji černém, ale pro svoje účinky na lidský organismus je velice populární.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!