verze pro tisk

V čem jít svědčit na svatbu?

17. duben 2014

Dostalo se vám té pocty a vaše kamarádka, sourozenec či jiný příbuzný vás požádal o svědčení na svatbě? Jste nadšení, ale zároveň  máte obavy, co vzít na sebe. Co je vhodné a nevhodné? V čem jít svědčit?

Reklama

Středem pozornosti ženich a nevěsta!

Na to byste měli myslet především. Není to váš den, a proto se snažte obléknout tak, aby jste u oltáře nezastínili nevěstu nebo ženicha. Ženy svědkyně by měly rozhodně zapomenout na šaty v bílé či šampaň barvě. Ta je v tento den vyhrazena pouze nevěstě. Vaše oblečení by mělo být decentní , slušivé a elegantní.

Roční období

Jedním z důležitých aspektů bude datum konání svatby. Něco jiného si člověk vezme v únoru a něco jiného za parného léta. Pokud vás někdo požádá o to, aby jste šli za svědka, určitě vám hned řekne přesný termín svatby, nebo alespoň, kdy se předpokládá, že svatba proběhne. A tak budete mít dostatek času najít vhodný model.

Muži, za parného léta raději zvolte oblek dvoudílný. V tuto roční dobu si můžete dovolit oblek světlejší barvy, jinak pak oblečte černý, šedý, či tmavě modrý.

Ženy, v chladnějších měsících určitě vynechejte šaty s květinovými vzory, naopak v létě můžete sáhnout po kratších šatech, pokud vám to vaše nohy a věk dovolí.

Svědci by měli ladit!

Vše záleží na domluvě, ale je velice žádané a příjemné, když jsou oba svědci sladěni. Pokud se jedná o muže a ženu stačí, když si muž vezme kravatu, motýlek, či kapesníček v barvě, která je shodná s celkovou barvou šatů svědkyně. Pokud jsou svědky dvě ženy, nebo dva muži, nemusíte se oblékat na chlup stejně, jen se vhodným doplňkem slaďte.

Jak se má tedy obléci muž?

Muž by měl zvolit vhodně padnoucí oblek. Může mít dvoudílný oblek složený s kalhot a saka, nebo třídílný, kdy do setu patří ještě vestička. Vyberte slušivou košili, za společensky nejvhodnější se považuje košile bílá, popřípadě košile ve světlých pastelových barvách. Nikdy si neberte košili černou, nebo výrazně tmavou.

Kravata vám pravděpodobně bude přidělena podle barevnosti svědkyně, snoubenců, nebo celkového ladění svatby. Samozřejmě platí, že musí vhodně ladit s košilí a celkovým dojmem.

Nezapomeňte na perfektně vyleštěné lakýrky s vhodnými ponožkami!

Svědkyně?

Dámy si  můžou dovolit šaty i kostým. Šaty volte jednoduché, elegantní, nejlépe v pastelových barvách, bez křiklavých vzorů a velkých výstřihů. Nepoutejte na sebe příliš velkou pozornost. Vaše doplňky, ať jsou vkusné a jemné.

Punčochy etiketa odpouští pouze v létě. Pokud uvažujete o nějakých extravagantních vzorovaných punčochách, raději tento nápad hoďte rovnou za hlavu. Použijte takové, které nebudou poutat pozornost všech přítomných svatebčanů.

Oblečení na večer?

Zeptejte se ženicha a nevěsty, jak si představují večerní oslavu. Je dost možné, že se oni sami i velká část hostů převleče do něčeho méně slavnostního. Myslete proto i na tuto variantu a vezměte si oblečení, v kterém se cítíte dobře, ale zároveň vám sluší. Bude se místo velké hostiny v zámecké restauraci opékat prase na rožni a točit pivo rovnou ze sudu? V tomto případě oblečte klidně i své oblíbené džíny.

Ale pokud svatba pokračuje ve stejném duchu jako obřad, pánům se může dovolit sundání kravaty, či motýlka a popřípadě i saka. Ženy můžou sáhnout po jiných šatech, ale stále by měly být, samozřejmě až po nevěstě, ozdobou večera.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naplánovat svatbu?

Jak naplánovat svatbu?

Díváte se na prsten, který vám před nedávnem navlékl přítel a máte smíšené pocity? Jste nesmírně šťastná, ale zároveň máte obavy, jak zvládnete organizaci svatby? Období svatebních příprav provází mnoho malých kroků, které vás dovedou k té velké události. Každý chce na svoji svatbu v dobrém vzpomína…

7 tipů, jak vtipně darovat peníze

7 tipů, jak vtipně darovat peníze

Nemůžete vybrat vhodný dárek k Vánocům, narozeninám nebo ke svatbě a rozhodli jste se darovat peníze? Nechcete je dát jen tak do obyčejné obálky, ale chcete je darovat nějakým vtipným způsobem? Pak se pojďte podívat na následující tipy.


Návod na vázání kravaty

Návod na vázání kravaty

Kravata je módním doplňkem, který patří do každého obleku. Někteří muži ji nosí skoro každý den, protože to vyžaduje jejich zaměstnání, jiní si berou kravatu jen při vyjímečné příležitosti, např. na svatbu nebo ples. Způsobů jak kravatu uvázat je mnoho. V tomto článku najdete návod na uvázání dvou n…Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!