verze pro tisk

Jak podat daňové přiznání v roce 2015

6. únor 2015

Stejně jako každý rok, je potřeba začátkem roku odevzdat daňového přiznání k dani z příjmu za uplynulé období. Někdo to považuje za běžnou věc, ale jsou i tací, kteří si s podáním daňového přiznání nevědí rady a obávají se, aby vše udělali správně. Jak tedy podat daňové přiznání v roce 2015?

Reklama

Nejprve je nutné říci, že se jedná o daňové přiznání za rok 2014 a podává se na odpovídající finanční úřad.

Kdo podává daňové přiznání

Daňové přiznání musí podat každý, jehož zdanitelné příjmy přesáhly 15000 korun za rok.

Přiznání se vyplatí v některých případech podat i když nemusíte - maminkám, které v průběhu roku odešly na mateřskou nebo se z ní vrátily, těm, kteří byli část roku evidování na úřadu práce nebo dlouhodobě nemocným.

OSVČ

Pro osoby samostatně výdělečně činné je podání daňového přiznání samozřejmostí a to v případě, že výdělek v roce 2014 přesáhl 15000 korun nebo pokud jsou ve ztrátě.

Kdo nemusí přiznání podávat

Přiznání nemusí podávat především ti, kteří měli za celý rok jen příjmy osvobozené od daně z příjmu. Takovými příjmy jsou například nemocenská, sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti nebo rodičovský příspěvek.

Daňové přiznání nemusí podávat ani ti, kteří měli příjmy zdaněné konečnou srážkovou daní - to jsou například příjmy z dohody o provedení práce, které měsíčně nepřesáhly 10000 korun.

Podání přiznání zařídí zaměstnavatel

Nejjednodušší to mají zaměstnanci, kteří mají jen jedno zaměstnání. Stačí, aby požádali svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně z příjmů a mzdová účtárna se o vše postará. Zaměstnanec jen doloží potřebné dokumenty k nároku na slevy na dani a podepíše formulář.

Zaměstnanci podávají přiznání sami

Pokud má osoba příjem ze dvou nebo více souběžných zaměstnání, musí si daňové přiznání podat sám. K vyplnění potřebuje potvrzení o zdanitelných příjmech ze všech zaměstnání a doklady, které prokazují nárok na odečitatelné položky a slevy na dani (např. potvrzení o studiu, o zaplacených úrocích z hypotéky, potvrzení ze školky atd.)

Daňový poradce

Podáním daňového přiznání můžete pověřit daňového poradce, který za vás vše vyplní a zařídí. Stačí, když mu dáte potřebné podklady a sepíšete plnou moc.

Formuláře k dani z příjmů

Pro podání daňového přiznání můžete použít papírový formulář, který získáte na finančním úřadě. Nebo si můžete stáhnout z internetu interaktivní formulář, který vyplníte na počítači a vytisknete. Další možností pro vyplnění daňového přiznání je daňový portál.

Termín pro odevzdání daňového přiznání

Daňové přiznání musíte doručit na příslušný finanční úřad a to do 1. dubna 2015.

V případě, že jste odevzdáním daňového přiznání pověřili daňového poradce, musíte do 1. dubna předložit plnou moc, ze které vyplývá, že jste podáním přiznání pověřili daňového poradce. V tom případě se termín odevzdání daňového přiznání posouvá až na 1. červenec 2015.

Daňové přiznání lze doručit osobně na finanční úřad, zaslat ho poštou či elektronicky.

Pokud nedodržíte dané termíny, hrozí vám pokuta a zaplatíte tak i něco navíc.

Termín zaplacení daně z příjmu

V případě, že z daňového přiznání vyplývá povinnost zaplatit či doplatit daň z příjmu, musíte tak učinit nejpozději 8 dní od podání daňového přiznání. Daň můžete zaplatit osobně na finančním úřadě, složenkou či bankovním převodem. Vždy si ověřte správnost čísla účtu finančního úřadu, na který daň posíláte.

Pokud máte na dani přeplatek, bude vám tato částka zaslána na účet uvedený v daňovém přiznání či zaslána složenkou.

Tak nenechávejte podání daňového přiznání na poslední chvíli, není na tom nic složitého.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napsat výpověď?

Jak napsat výpověď?

Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?

Jaké plavky pro silnější postavu?

Jaké plavky pro silnější postavu?

K prázdninám a létu patří koupání a pobyt u vody. Pro ženy, které nemají zrovna ideální postavu, může být jen představa, že se budou někde pohybovat v plavkách, velmi nepříjemná. Přitom dobře zvolený střih plavek dokáže divy a i žena s několika kily navíc může vypadat dobře. Jak tedy vybrat plavky p…


Proč je pro firmu i živnostníka výhodnější svěřit vedení účetnictví externímu poradci?

Proč je pro firmu i živnostníka výhodnější svěřit vedení účetnictví externímu poradci?

Nebyl by to český stát, kdyby na podnikatele „neušil“ každýrok nějaké nové nařízení, které zkomplikuje již tak složitou oblast účetnictví.V některých případech to vypadá i tak, že se politici snad nudí a vymýšlí novápravidla, která velkým soukromým firmám i podnikatelům dost komplikují život. Podnik…

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

Na peněžitou pomoc v mateřství záhy navazuje rodičovský příspěvek. Stát se díky tomuto příspěvku částečně podílí na krytí nákladů rodiny. Víte ale, jak o rodičovský příspěvek zažádat a jaké jsou dnes možnosti?
Vložit komentář

Komentáře

jarka

úterý, 17. březen 2015
06:59

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a v roce 2014 jsem měla příjem kromě rodičáků také příjem za pronájem pozemků cca 33.000,-- Kč. Musím podávat daňové přiznání?


Napsal: jarka [Odpovědět]

Anežka

pondělí, 27. duben 2015
14:47

Dobrý den, do kdy musíme zaplatit my, je tady napsané, ale do kdy musí zaplatit fin. úřad nám přeplatek, tak to tam uvedeno není. Do kdy nejpozdějc můžu čekat vrácení daně? Děkuji


Napsal: Anežka [Odpovědět]