Jak napsat výpověď?
13. listopad 2014Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?
ReklamaKdo může podat výpověď?
Možnost podání výpovědi má jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel. Ten je však omezen důvody, pro které může výpověď zaměstnanci uložit. Výpověď je podávaná vždy písemně a musí být doručena druhému účastníkovi, jinak by byla neplatná.
Před výpovědí ze strany zaměstnance je dobré, oznámit vše ústně zaměstnavateli a domluvit se na konkrétním datu propuštění. Obvykle se jedná o dva měsíce. V některých případech může zrušit pracovní poměr okamžitě.
Co musí výpověď psaná zaměstnancem obsahovat?
- Označení formuláře – v tomto případě tedy Výpověď z pracovního poměru
- Identifikační údaje zaměstnance – jméno a příjmení, adresu, číslo občanského průkazu nebo rodné číslo
- Identifikační údaje adresáte – název a sídlo zaměstnavatele
- Vlastní výpověď - měla by obsahovat název funkce, kterou vykonáváte, datum nástupu do zaměstnání, datum ukončení pracovního poměru, na kterém jste se předem domluvili ústně. Nemáte povinnost vysvětlovat, jaké důvody vás k podání výpovědi vedou!
- Pozdrav, datum výpovědi a podpis zaměstnance.
Když výpověď dává zaměstnavatel
Jak už bylo řečeno, zaměstnavatel je omezen a výpověď může podat pouze v určitých případech.
O jaké důvody může jít?
- Dochází-li k zániku společnosti
- Zaměstnavatel je přemístěn nebo jeho část
- Pro nadbytečnost zaměstnance
- Zdravotní stav zaměstnance neumožňuje svěřenou práci
- Nesplňování požadavků, špatné pracovní výsledky
- Hrubé porušení pracovní kázně
Naopak zaměstnavatel nemůže podat výpověď zaměstnanci v ochranné lhůtě – například v době pracovní neschopnosti, v těhotenství.
Výpověď od zaměstnavatele
Výpověď ze strany zaměstnavatele vypadá takřka stejně, jako výpověď od zaměstnance. Musí však obsahovat důvod pro podání výpovědi.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 18x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Petra
sobota, 11. listopad 201721:28
Super článek, díky Nejlepší varianta je asi výpověď dohodou.. třeba já, když jsem končila v práci, tak jsem si jen našla vzor, doplnila tam svoje údaje, datum a podpis a pak to jen odevzdala zaměstnavateli. Horší bylo to vyřizování potom, úřady a tak podobně, ale taky to nebylo nic, co by se nedalo zvládnout. Když tak doporučuji přečíst tento článek - https://www.hardyn.cz/vypoved-z-pracovniho-pomeru/ - všechno je tam pěkně popsané, tak ať dopředu víte, s čím počítat.
Napsal: Petra [Odpovědět]