verze pro tisk

Jak napsat výpověď?

13. listopad 2014

Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?

Reklama

Kdo může podat výpověď?

Možnost podání výpovědi má jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel.  Ten je však omezen důvody, pro které může výpověď zaměstnanci uložit. Výpověď je podávaná vždy písemně a musí být doručena druhému účastníkovi, jinak by byla neplatná.

Před výpovědí ze strany zaměstnance je dobré, oznámit vše ústně zaměstnavateli a domluvit se na konkrétním datu propuštění. Obvykle se jedná o dva měsíce. V některých případech může zrušit pracovní poměr okamžitě.

Co musí výpověď psaná zaměstnancem obsahovat?

 • Označení formuláře – v tomto případě tedy Výpověď z pracovního poměru
 • Identifikační údaje zaměstnance –  jméno a příjmení, adresu, číslo občanského průkazu nebo rodné číslo
 • Identifikační údaje adresáte – název  a sídlo zaměstnavatele
 • Vlastní výpověď - měla by obsahovat název funkce, kterou vykonáváte, datum nástupu do zaměstnání, datum ukončení pracovního poměru, na kterém jste se předem domluvili ústně. Nemáte povinnost vysvětlovat, jaké důvody vás k podání výpovědi vedou!
 • Pozdrav, datum výpovědi a podpis zaměstnance.

Když výpověď dává zaměstnavatel

Jak už bylo řečeno, zaměstnavatel je omezen a výpověď může podat pouze v určitých případech.

O jaké důvody může jít?

 • Dochází-li k zániku společnosti
 • Zaměstnavatel je přemístěn nebo jeho část
 • Pro nadbytečnost zaměstnance
 • Zdravotní stav zaměstnance neumožňuje svěřenou práci
 • Nesplňování požadavků, špatné pracovní výsledky
 • Hrubé porušení pracovní kázně

Naopak zaměstnavatel nemůže podat výpověď zaměstnanci v ochranné lhůtě – například v době pracovní neschopnosti, v těhotenství.

Výpověď od zaměstnavatele

Výpověď ze strany zaměstnavatele vypadá takřka stejně, jako výpověď od zaměstnance. Musí však obsahovat důvod pro podání výpovědi.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napsat motivační dopis?

Jak napsat motivační dopis?

Zaujala vás pracovní nabídka a už se chystáte, že firmě či zaměstnavateli zašlete svůj životopis? K tomu je třeba přiložit i motivační dopis. Váš životopis může být skvělý, perfektní, obsahově vynikající, ale pokud ho nedoprovodíte správně napsaným dopisem, je možné, že personalista si vás ani nevši…

Jak napsat čestné prohlášení?

Jak napsat čestné prohlášení?

Máte přiložit čestné prohlášení a tápete, co všechno by mělo obsahovat a jak ho vlastně napsat? Jde o jednoduchý dokument, a tak zasedněte k počítači a vaše čestné prohlášení bude brzo na světě. Jak ho tedy správně napsat?


Jak napsat esej?

Jak napsat esej?

Napsat dobrou esej vyžaduje nemalé úsilí. Autor musí mít přehled, kreativní myšlení, vybrat vhodné téma a dobře a čtivě ho uchopit. Jak ale na to, aby esej čtenáře zaujala a dočetl ji až do úplného konce? Jak napsat dobrou esej?

Jak napsat text kondolence k úmrtí?

Jak napsat text kondolence k úmrtí?

Umře-li někomu ve vašem okolí blízký člověk, je v rámci zachování slušnosti mu kondolovat. Forem a způsobů kondolence lze zvolit vícero, i v dnešní moderní době je ale stále nejčastější volbou zaslání dopisu. Při jeho psaní musíte dodržet několik základních pravidel, abyste si nezpůsobili faux pas a…
Vložit komentář

Komentáře

Petra

sobota, 11. listopad 2017
21:28

Super článek, díky Nejlepší varianta je asi výpověď dohodou.. třeba já, když jsem končila v práci, tak jsem si jen našla vzor, doplnila tam svoje údaje, datum a podpis a pak to jen odevzdala zaměstnavateli. Horší bylo to vyřizování potom, úřady a tak podobně, ale taky to nebylo nic, co by se nedalo zvládnout. Když tak doporučuji přečíst tento článek - https://www.hardyn.cz/vypoved-z-pracovniho-pomeru/ - všechno je tam pěkně popsané, tak ať dopředu víte, s čím počítat.


Napsal: Petra [Odpovědět]