verze pro tisk

Jak požádat o příspěvek na bydlení?

29. duben 2014

Příspěvek na bydlení je jednou z dávek státní sociální podpory. Pomáhá rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy a  s náklady na bydlení. Jak o tuto dávku požádat a máte na ni vlastně nárok?

Reklama

Kdo může o dávku požádat?

O příspěvek na bydlení může žádat vlastník nebo nájemce bytu přihlášený k trvalému pobytu na území České Republiky. Dotyčný má nárok, jestliže 30 % ( V Praze 35%) příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % ( v Praze 35%) příjmů rodiny je nižší než normativní náklady stanovené zákonem. Normativní náklady jsou stanoveny jako průměrné výdaje podle toho, v jaké obci žijeme, kolik je vás v domácnosti a jaká je cena energií.

Zkrátka a dobře, pokud si člověk s příjmem 25 tisíc pořídí luxusní byt s nájmem 2O tisíc, od státu neuvidí ani korunu.

Jaká je výše příspěvku na bydlení?

Výše příspěvku je závislá hned na několika aspektech. Především rozhodující je životní minimum rodiny nebo jednotlivce. Společně jsou posuzovány všechny osoby, které jsou v  bytě hlášeny k trvalému pobytu. Přitom není podstatné, zda všechny tyto osoby žijí ve společné domácnosti.

Dále se potom posuzují normativní náklady na bydlení, které určuje nařízení vlády. Roli hraje i velikost města, či obce, ve které bydlíte.

Kde žádat?

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na příslušném úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště.

Jak zažádat?

Na úřadě musíte vyplnit několik tiskopisů a předložit některé doklady či potvrzení Především se jedná o:

  • Žádost o příspěvek na bydlení.
  • Průkaz totožnosti - buď občanský průkaz, pas, nebo rodný list.
  • Doklad o výši čtvrtletního příjmu – tento formulář se týká všech posuzovaných osob, které v době 3 měsíců vykazovaly nějaký příjem, do příjmu se započítává i rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Vše v čistém příjmu.
  • Doklad o výši nákladů na bydlení – je nutné doložit faktury za plyn, elektřinu, vodu atd.
  • Nájemní smlouvu, nebo kupní smlouvu, pokud je byt ve vašem vlastnictví.
  • Rodný list u dětí do 15 let
  • Formuláře pro nezaopatřené děti od 15-26 let – jedná se o Potvrzení o studiu, Potvrzení o zdravotním stavu, Potvrzení o neschopnosti soustavně se připravovat nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz a nebo Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku.

Pokud vlastníte certifikát pro elektronický podpis, můžete Žádost o příspěvek na bydlení podat elektronicky na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

Jak žádat o rodičovský příspěvek?

Na peněžitou pomoc v mateřství záhy navazuje rodičovský příspěvek. Stát se díky tomuto příspěvku částečně podílí na krytí nákladů rodiny. Víte ale, jak o rodičovský příspěvek zažádat a jaké jsou dnes možnosti?

Jak si najít informace o bydlení a zahradě

Jak si najít informace o bydlení a zahradě

Pohodové bydlení a krásně upravená zahrada jsou bezesporu velkým lákadlem pro všechny. Mnohým z nás se ale o všem pouze zdá, jelikož nemáte jednak dostatek finančních prostředků na vlastní bydlení a jednak také dostatečné množství invence k tomu, abychom si vše udělali podle svých představ.


Jak požádat o ruku?

Jak požádat o ruku?

Mohlo by to probíhat jako v americkém romantickém filmu. Krásná žena, pohledný mladý muž, romantická hudba a večeře při svíčkách. Najednou muž poklekne, vyzná své drahé lásku, otevře krabičku. V ní je samozřejmě prsten, na kterém se blýská diamant velikosti pingpongového míčku. Se slzou v oku se sv…

Přehled dávek státní sociální podpory

Přehled dávek státní sociální podpory

Dávky státní sociální podpory jsou poskytovány jedincům, ale především rodinám ve specifických životních situacích. Pomáhají zvládnout zvýšené životní náklady v rodině s dětmi. Tyto dávky jsou poskytované státem, ze státního rozpočtu a jsou projevem státem organizované solidarity.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!