verze pro tisk

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

14. únor 2014

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty.  V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

Reklama

Co je jogurt

Jogurt je mléčný výrobek, který vzniká mléčným kvašením. Je zdrojem kvalitních bílkovin, vápníku a živých kultur, jinak zvaných probiotika.

Podle zákona smí být názvem "jogurt" označen pouze ten výrobek, který obsahuje mléko, živou jogurtovou kulturu a smetanu. Minimální množství živé kultury je rovněž upraveno zákonem.

Jaký jogurt vybrat

V regálech obchodů najdete velké množství jogurtů bílých, ovocných, pro děti, s různými křupinkami atd. Pokud chcete kvalitní jogurt, musíte číst obal a složení. Rozhodně musíte vybrat výrobek označený jako jogurt. Jogurtový krém, pěna a podobné vynecháme.

Volíme jogurt bílý, nepřislazovaný, bez přidaného škrobu, aromat, zahušťovadel nebo želírujících látek. Nekupujte jogurty ochucené (vanilkové, čokoládové, apod.), které obsahují velké množství přidaného cukru.

Obsah tuku

Vybírejte jogurty polotučné s obsahem tuku větším než 3%. Light a odtučněné jogurty by vůbec neměly jíst děti. Smetanové jogurty s obsahem tuku nad 10% byste měli jíst maximálně dvakrát do týdne.

Mnoho lidí si myslí, že čím vyšší obsah tuku v jogurtu je, tím vyšší je obsah vápníku. Ale tak to není. Obsah vápníku je vyšší s vyšším obsahem bílkovin v jogurtu.

Bílý jogurt si můžete ochutit domácí marmeládou bez přidaného cukru, medem, kousky ovoce, oříšky nebo sušeným ovocem.

Ovocné jogurty

Když chcete koupit ovocný jogurt, protože vaše děti bílý odmítají, i když ho ochutíte, zaměřte se na množství ovoce, které jogurt obsahuje.

Je rozdíl v pojmu přidané ovoce a ovocná složky. Ovocná složka může obsahovat přidané cukry, aromata, barviva a zahušťovadla. Vybírejte tedy ty, kde je více ovoce přidaného.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat kvalitní med?

Jak vybrat kvalitní med?

Máte rádi med? Med je výborné přírodní sladidlo se spoustou příznivých účinků. Můžete ho nakoupit v obchodě nebo přímo od včelaře. A jak vybrat med opravdu kvalitní?

Jak vybrat kvalitní čokoládu?

Jak vybrat kvalitní čokoládu?

Máte rádi čokoládu? Ta příjemná chuť, když si dáte čtvereček do úst a ona se rozplyne na jazyku. Když si dáte kousek opravdu kvalitní čokolády, nemusíte mít výčitky, že jste mlsali nezdravě. A jak kvalitní čokoládu vybrat?


Nejsnadnější recept, jak vyrobit domácí jogurt

Nejsnadnější recept, jak vyrobit domácí jogurt

Vybrat v obchodě opravdu kvalitní jogurt je těžké, proto si zkuste vyrobit svůj vlastní. Není na tom nic složitého a navíc budete mít jistotu o tom, co obsahuje a jak je starý. Přinášíme vám snadný recept na výrobu domácího jogurtu, na který nebudete potřebovat ani jogurtovač. A jak na to?

Jak zakoupit kvalitní a levné auto díly

Jak zakoupit kvalitní a levné auto díly

Při opravě vašeho automobilu objednává náhradní díly automechanik, popřípadě majitel dílny. Typické jsou hlavně zcela běžné součásti vozů, které se rychle opotřebí, jako brzdové destičky, vzduchové či palivové filtry a další komponenty. Mnohdy se může stát, že se do vašeho auta dostanou nekvalitní n…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!