verze pro tisk

Jak vybrat kvalitní čokoládu?

8. duben 2014

Máte rádi čokoládu? Ta příjemná chuť, když si dáte čtvereček do úst a ona se rozplyne na jazyku. Když si dáte kousek opravdu kvalitní čokolády, nemusíte mít výčitky, že jste mlsali nezdravě. A jak kvalitní čokoládu vybrat?

Reklama

Co je čokoláda?

Pravá čokoláda se vyrábí z kakaových bobů. Boby se fermentují, suší, drtí, třídí a melou, tak vznikne kakaová hmota, ze které se lisováním získá kakaové máslo a kakaový prášek. Do kakaové hmoty se přidá kakaové máslo, cukr, případně mléko a všechny složky společně projdou dalším zpracováním a výsledným produktem je čokoláda.

Účinky na zdraví

Kvalitní čokoláda působí blahodárně na lidský organismus. Nejenže vás pohladí po duši, ale obsahuje flavoniody, které působí jako antioxidanty. Kofein a theobromin zvyšují postřeh a schopnost soustředit se. V čokoládě jsou i důležité minerály - fluor, draslík a hořčík. Čím vyšší je u čokolády podíl kakaové sušiny, tím méně obsahuje cukru.

Obsah kakaové sušiny - legislativní požadavky

Podle našich zákonů můsí výrobek označený jako čokoláda splňovat daná pravidla. Jde o předepsaný podíl kakaové sušiny a kakaového másla.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr. Kakaové sušiny musí obsahovat nejméně 35%. Pro extra nebo vysokou jakost to musí být alespoň 43%.

Pozor na čokoládu na vaření, která nemá vysoký obsah kakaové sušiny. Jen protože je hořká, tak si mnoho lidí myslí, že jde o dobrou hořkou čokoládu.

Mléčná čokoláda

Do mléčné čokolády se navíc přidává sušené mléko. Obsah kakaové sušiny v mléčné čokoládě musí být nejméně 25%. Mléčná čokoláda označená jako extra nebo vysoká jakost musí mít 30%.

Bílá čokoláda

Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou hmotu, ale jen kakaové máslo, kterého musí mít nejméně 20%.

Další zákonné požadavky

Dále je předepsán i obsah kakaového másla, obsah tukaprosté kakaové sušiny. A pro mléčnou čokoládu navíc obsah mléčné sušiny, mléčného tuku a obsah celkového tuku.

Rostlinné tuky nekakaového původu smí být v čokoládě obsaženy, ale musíte najít na obalu větu "vedle kakaového másla obsahuje i rostlinné tuky". Nestačí je jen vypsat do složení a platí, že obsah rostlinných tuků nesmí překročit 5%.

Pozor na náhražky

V obchodech najdete výrobky, které se jako čokoláda jen tváří. Na obalu je obrázek tabulky čokolády, hrnek mléka a velkým nápisem napsáno například Mléčná pochoutka, ale slovo čokoláda nikde. To protože se o čokoládu vůbec nejedná. Tato pochoutka obsahuje především ztužený rostlinný tuk, který v čokoládě nesmí být. Pokud je ve složení uveden kakaový prášek a rostlinné tuky, pak to není čokoláda. Na tyto výrobky si dejte pozor hlavně okolo Vánoc a Velikonoc.

Kvalitní čokoláda

Kvalita čokolády je dána poměrem obsažených složek. Kvalitní hořká čokoláda má obsah kakaové sušiny 70-90%, mléčná okolo 45-50%.

Říká se, že čím vyšší podíl kakaové sušiny a másla čokoláda obsahuje, tím je kvalitnější. To platí jen do jisté míry a řídit se tím můžete při výběru čokolády v běžném obchodě. Kde vybírejte z osvědčených značek a výrobců. Ale ty opravdu nejkvalitnější čokolády v běžném řetězci nenajdete.

Specializované prodejny a weby

Pokud chcete tu nejkvalitnější čokoládu, navštivte specializovanou prodejnu nebo web na prodej čokolády. Zde najdete kvalitní čokolády s uvedeným původem kakaových bobů. U těchto čokolád je důraz kladen na kvalitu při výrobě.

Geografický původ kakaových bobů

Důležitý je goegrafický původ kakaových bobů, nestačí jen uvést, že jde například o pravou belgickou čokoládu. Pokud jsou boby opravdu kvalitní, pak tolik nezáleží na podílu kakaové sušiny v čokoládě. Ta určuje i hořkost čokolády a 90% čokoláda už by mohla být tak hořká, že nenechá vyniknout svoji chuti.

Takže jestli jste ještě nikdy neměli opravdu dobrou a kvalitní čokoládu, rozhodně stojí za to si ji koupit a vychutnat. Ale pozor, jde o velice návykovou záležitost!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

Jak vybrat kvalitní med?

Jak vybrat kvalitní med?

Máte rádi med? Med je výborné přírodní sladidlo se spoustou příznivých účinků. Můžete ho nakoupit v obchodě nebo přímo od včelaře. A jak vybrat med opravdu kvalitní?


Jak zakoupit kvalitní a levné auto díly

Jak zakoupit kvalitní a levné auto díly

Při opravě vašeho automobilu objednává náhradní díly automechanik, popřípadě majitel dílny. Typické jsou hlavně zcela běžné součásti vozů, které se rychle opotřebí, jako brzdové destičky, vzduchové či palivové filtry a další komponenty. Mnohdy se může stát, že se do vašeho auta dostanou nekvalitní n…

Jak vybrat tablet?

Jak vybrat tablet?

Uvažujete o koupi tabletu, ale stále nevíte, který pořídit? Chcete, aby byl kvalitní a za dobrou cenu, přitom však toužíte po takovém zařízení, na kterém se vám bude pohodlně pracovat. Na co si dát pozor při jeho výběru a na co se zaměřit? Jak vybrat tablet?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!