verze pro tisk

Jak a kdy sázet červenou řepu?

22. květen 2014

Této sytě červené zelenině s bohatou nasládlou zemitou vůní, neholduje úplně každý. Jedná se ale o zeleninu velice výživnou, bohatou na kyselinu listovou, draslík, obsahuje vlákninu a látky, jako jsou antokyany a saponiny, které v trávicím traktu vážou cholesterol a snižují tak riziko srdečních chorob. Červená řepa je zkrátka skvělou vitamínovou bombou! Jak ji tedy doma pěstovat?

Reklama

Nároky na pěstování!

Řepa je jednoletou plodinou s vegetační dobou mezi 60 – 120 dny. Z hlediska pěstování není červená řepa nijak složitou rostlinou. Pokud najdete řepě vhodné místo, bude se jí dařit. Má ráda středně těžké, hluboké půdy, dobře zásobené vláhou a živinami. Půda by měla být humózní a mírně zásaditá. Řepa nemá ráda čerstvě pohnojenou kyselou půdu.

Jaké jsou odrůdy?

Existují dva základní typy bulev červené řepy, kulovité a polodlouhé.

  • Polodlouhá bulva – je vhodná pro uskladnění a krájení na plátky do salátů. K růstu potřebuje delší období než kulovitá řepa.
  • Kulovitá bulva – nejlepší je čerstvá, přímo vytažená ze země. Kulovité odrůdy rostou rychleji a jsou odolnější. Většina odrůd je tmavě červená, existují však i typy se žlutými a bílými bulvami.

Kdy vysadit?

Červenou řepu většinou vyséváme ke konci dubna nebo na začátku května, kdy je větší pravděpodobnost, že již nepřijdou mrazy. Pokud patříte mezi nedočkavce, je také možné vyset v únoru rané odrůdy do květináčů a postavit je to teplého skleníku s minimální teplotou 13 stupňů.  Když jsou rostlinky asi 5 cm vysoké, dva týdny je otužujte přes den venku a potom vysaďte ven pod plastikové poklopy. Tímto způsobem si zajistíte mladou řepu již koncem května nebo začátkem června!

Jak vysadit?

Semena sejte do řádků, vzdálenost mezi nimi by měla být 30 cm. Do každého dolíku dáme 2-3 semena asi 2 cm hluboko.

Semena červené řepy obsahují látku, která zabraňuje klíčení, dokud se nedostaví silný déšť. Přírodu přelstíte tím, že semena namočíte na  24 hodin do vlažné vody. Semínka vysévejte mokrá. Za 14 dní by se už měly objevit první známky klíčení.

Řádky poté protrhejte, vzdálenost upravte podle odrůdy od 5 – 10 cm.

Jak se starat dále?

Během vegetace řepu okopáváme a odplevelujeme. Důležité je též hnojení, můžete přihnojit uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.

Čas sklizně!

Pokud budete mít dobrou úrodu, nezapomeňte řepu správně uskladnit! Červená řepa ponechaná v zemi nevydrží tak dobře skladovaná. Aby vydržela na zimu čerstvá, zkuste ji uložit stonkem vzhůru do krabic naplněných vlhkým pískem nebo rašelinou. Bulvy by se neměly dotýkat jedna druhé. Uložte krabici do suché kůlny nebo garáže, kde nemrzne a řepa vám zůstane správně tvrdá až do března, kdy většinou začíná rašit!

A co takhle salát z červené řepy?

Udělejte si salát ze syrové řepy. Zelenina si díky vyhnutí se tepelné úpravě zachová veškeré důležité a zdraví prospěšné látky.

A co budete potřebovat?

  • Středně velkou řepu
  • 2 jablka
  • sůl, pepř, cukr, ocet, olej

 

Jablka i řepu nastrouháme na struhadle, trochu posolíme. Zlehka pocukrujeme, popepříme a zakápneme olejem a octem.

Promícháme a doplníme dle vlastní chuti.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.03 hvězdiček / Hodnoceno: 36x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Kdy a jak správně sázet brambory?

Kdy a jak správně sázet brambory?

Brambory patří k oblíbeným přílohám. I když je koupíte v téměř každém obchodě, není nad ty doma vypěstované a čerstvě vykopané. Tak jestli máte tu možnost, zkuste si vypěstovat svoje vlastní brambory. A jak na to?

Jak a kdy sázet česnek?

Jak a kdy sázet česnek?

Také už vás nebaví kupovat česnek v obchodech, protože ve finále jeho chuť nestojí za nic? Okolo sebe nemáte žádného pěstitele, který by vám ho mohl dodávat? Pak se pusťte do pěstování česneku sami. Není to žádná věda. Jak tedy na sázení česneku?


Jakou zeleninu sázet v květnu?

Jakou zeleninu sázet v květnu?

Květen je pro zahrádkáře měsíc ve znamení práce. Chcete-li si v létě pochutnat na vlastnoručně vypěstované zelenině, je ten pravý čas na setí a sázení. Pro jakou zeleninu je teď ten správný čas?

Jak a kdy sázet fazole?

Jak a kdy sázet fazole?

Fazole jsou oblíbené jako příloha i jako samostatné jídlo. Jsou lehce stravitelné, chutné a obsahují spoustu vitamínů. Jejich pěstování není nijak složité, takže si je můžete vypěstovat i vy sami. Jak a kdy se sází fazole?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!