verze pro tisk

Jak napsat text kondolence k úmrtí?

11. březen 2016

Umře-li někomu ve vašem okolí blízký člověk, je v rámci zachování slušnosti mu kondolovat. Forem a způsobů kondolence lze zvolit vícero, i v dnešní moderní době je ale stále nejčastější volbou zaslání dopisu. Při jeho psaní musíte dodržet několik základních pravidel, abyste si nezpůsobili faux pas a zároveň tím truchlícího nedostali ještě do většího zármutku.

Reklama

Jak postupovat při písemné kondolenci?

Kondolence formou dopisu slouží k tomu, abyste vyjádřili lítost člověku, kterému zemřel někdo blízký. Díky tomu dáte najevo, že s ním soucítíte a není vám jeho zármutek lhostejný.

V první řadě jde o styl, jaký zvolíte. Platí obecné pravidlo, že je lepší upřednostnit spíše jednoduchý styl, bez složitých vět a souvětí, text zkrátka musí být srozumitelný a jasný. Volte proto vždy jednoznačná slova, díky nimž bude jasné, že projevujete lítost.

Samotný obsah lze samozřejmě uzpůsobit tomu, zda kondolenci zasíláte někomu, kdo je vám hodně blízký, nebo osobě, která zas tak blízká není. U prvně jmenované skupiny je možné volit více citových výrazů, ani s nimi to ale není dobré přehánět.

Písemnou kondolenci zašlete ideálně tak, aby dorazila v den pohřbu. Na dopis použijte vždy čistý bílý papír, který nebude mít natištěné žádné motivy a obrázky. Ke kondolenci pak nepřipisujte žádná jiná osobní sdělení, ty nechte na jiné příležitosti, až se to bude hodit.

Příklady písemné kondolence

Pro lepší představu o tom, jak může taková písemná kondolence vypadat, respektive jaká slova je vhodné použít, vám představím pár ukázek:

  • Upřímnou soustrast – tento strohý text je dostačující. Skutečně není zapotřebí přidávat nic jiného, žádné složité věty. Člověka, které zarmoutil skon někoho blízkého, i tato 2 slova potěší na srdci a pozná, že vám není „ukradený“.
  • Cítím s Vámi v tomto těžkém období – do kondolenčního dopisu můžete zahrnout i citovou složku.
  • Přijměte upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku
  • Čas nikdy neběží tak rychle, aby se dalo zapomenout. Upřímnou soustrast

Variant kondolenčních textů je skutečně celá řada. Záleží jen na vás a na tom, jak jste si s danou osobou, které dopis zasíláte, blízcí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.69 hvězdiček / Hodnoceno: 106x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napsat motivační dopis?

Jak napsat motivační dopis?

Zaujala vás pracovní nabídka a už se chystáte, že firmě či zaměstnavateli zašlete svůj životopis? K tomu je třeba přiložit i motivační dopis. Váš životopis může být skvělý, perfektní, obsahově vynikající, ale pokud ho nedoprovodíte správně napsaným dopisem, je možné, že personalista si vás ani nevši…

Jak napsat esej?

Jak napsat esej?

Napsat dobrou esej vyžaduje nemalé úsilí. Autor musí mít přehled, kreativní myšlení, vybrat vhodné téma a dobře a čtivě ho uchopit. Jak ale na to, aby esej čtenáře zaujala a dočetl ji až do úplného konce? Jak napsat dobrou esej?


Jak napsat čestné prohlášení?

Jak napsat čestné prohlášení?

Máte přiložit čestné prohlášení a tápete, co všechno by mělo obsahovat a jak ho vlastně napsat? Jde o jednoduchý dokument, a tak zasedněte k počítači a vaše čestné prohlášení bude brzo na světě. Jak ho tedy správně napsat?

Jak napsat výpověď?

Jak napsat výpověď?

Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!