Jak napsat motivační dopis?
11. srpen 2014Zaujala vás pracovní nabídka a už se chystáte, že firmě či zaměstnavateli zašlete svůj životopis? K tomu je třeba přiložit i motivační dopis. Váš životopis může být skvělý, perfektní, obsahově vynikající, ale pokud ho nedoprovodíte správně napsaným dopisem, je možné, že personalista si vás ani nevšimne. Jak tedy správně napsat motivační dopis, aby se vaše šance několikanásobně zvýšily?
ReklamaJak může pomoci motivační dopis?
Nejde vám do hlavy, proč po něm personalisté tolik prahnou? Čím je tak důležitý? Motivačním dopis nemá být jen výčtem či popisem něčeho, ale měl by zaujmout a oslovit! Vysvětlit, proč právě vy jste ten nejlepší kandidát, proč právě pro vás je toto místo stvořené a hlavně, co všechno dokážete své firmě přinést.
Člověk, který vhodného kandidáta vybírá, má nelehký úkol. Musí vybrat z velkého množství uchazečů právě toho nejlepšího. Proto musíte zaujmout hned v začátku, aby byl váš motivační dopis dočten až do úplného konce!
Jaká je struktura dopisu?
Motivační dopis by měl být stručný a přehledný a neměl by být delší, než jedna strana.
Nejprve je nutné napsat vaše jméno, adresu, telefon, e – mail. Déle pak název a adresu společnosti, oslovení, samotný text dopisu. Závěrem datum, místo sepsání, jméno a podpis pisatele.
Oslovení nepodceňujte!
Může se vám to zdát zbytečné, ale pokud budete dopis adresovat konkrétní osobě, můžete už i tím upoutat pozornost. Informaci o tom, kdo bude váš dopis číst, lze najít na stránkách společnosti, někdy je i tato poznámka připsána k nabídce volného místa. Vybírající ocení, že jste si tuto věc zjistili a použili.
Najděte si informace o společnosti!
Usilujete – li o nějaké místo, je samozřejmostí, že víte, čím se firma zabývá, jaká je její strategie, na co se zaměřuje. Jen díky tomu můžete napsat dobrý motivační dopis.
Dejte se do toho!
Po napsání adresy a oslovení přichází na řadu to nejdůležitější – konkrétní obsah dopisu. První tři věty rozhodnou, zda personalista přečte dopis celý, nebo jej odloží na hromádku nezajímavých kandidátů.
Aby jste udrželi přehlednost a určitou formu, můžete samotný text rozdělit do 4 sekcí:
- V první části se stručně a výstižně představte, napište o jakou pozici se ucházíte.
- V druhé části vysvětlete, čím vás nabídka zaujala, co se vám na společnosti líbí, proč usilujete o místo právě u nich. Chvalte, ale příliš nepodlézejte.
- V třetím úseku popište, proč právě vy, co firmě přinesete, čím jste výjimeční, jaké jsou vaše zkušenosti!
- Nakonec vyjádřete vaše přání setkat se na pohovoru.
Na co si dát pozor?
- Rozhodně si pohlídejte pravopisné chyby! Pokud se ve vašem dopise objeví chyba, věřte, že dopis do konce dočte jen málokdo. Jestliže je pravopis a forma textu vaší slabinou, nechte si text od někoho zkontrolovat.
- Neopisujte fráze a vzory! Chcete – li opravdu uspět, snažte se napsat motivační dopis sami za sebe, nekopírujte univerzální vzory z internetu.
- Rozesíláte žádost o místo do více společností? Životopis můžete mít stále stejný, ale motivační dopis napište na míru konkrétnímu místu!
- V dopise se nepodceňujte a nevytahujte na sebe své nedostatky!
Základem úspěchu, je dostat se na pohovor. Pokud k tomu dojde, můžete si gratulovat, motivační dopis svůj úkol splnil!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!